Zamieszkać w „Zaczarowanym Młynie”...

Na rynku

Na północ od centrum Krakowa, w dzielnicy Prądnik Czerwony realizowana jest inwestycja mieszkaniowa „Zaczarowany Młyn”. Skąd nazwa inwestycji? Aby odpowiedzieć na to pytanie, należy nieco cofnąć się w czasie…

"Zaczarowany Młyn" (fot. materiały dewelopera)
"Zaczarowany Młyn" (fot. materiały dewelopera)

„Zapytajcie Artura,
daję słowo: nie kłamię,
ale było jak ulał
sześć słów w tym telegramie:
ZACZAROWANA DOROŻKA
ZACZAROWANY DOROŻKARZ
ZACZAROWANY KOŃ (...)”
to fragment wiersza K.I. Gałczyńskiego pt. „Zaczarowana dorożka” opublikowanego w 1948 r., którym rozsławił osobę Jana Kaczary, krakowskiego dorożkarza, znanego z tego, że często mówił wierszem. Podczas pobytu w Krakowie Gałczyński korzystał z jego usług, a podróż przez nocny Kraków fiakierem nr 13 (wg innych źródeł nr 6) opisał właśnie w wierszu „Zaczarowana dorożka”. Kaczara zmarł w 1980 roku, a dwadzieścia lat później jedną z krakowskich ulic na Prądniku Czerwonym nazwano jego imieniem. W pobliżu tej ulicy położony jest zaś „Park Zaczarowanej Dorożki”. Ciekawa jest także historia terenu, na którym znajduje się park. Okazuje się bowiem, że jest to obszar dawnego folwarku, który od XV wieku należał do zakonu dominikanów. Teren folwarku zajmowały niegdyś stawy rybne i…młyn – na początku drewniany, później murowany. Budynek młyna zachował się do czasów obecnych i to on, wraz z „zaczarowaną” dorożką Kaczary, był inspiracją dla nazwy inwestycji „Zaczarowany Młyn”, która obecnie powstaje na skrzyżowaniu ulic Lublańskiej i Jana Kaczary.

"Zaczarowany Młyn" (fot. materiały dewelopera)

„Zaczarowany Młyn” jest zespołem 8 budynków mieszkalnych oznaczonych: 1, 2a, 2b, 3, 4, 5, 6, 7. Budynki od 2 do 5 zostały już zrealizowane i posiadają pozwolenia na użytkowanie. Aktualnie w sprzedaży zostały jeszcze mieszkania w budynkach nr 2a, 2b, 3, i 5.

W trosce o bezpieczeństwo mieszkańców teren osiedla częściowo wygrodzono i zainstalowano monitoring, a w mieszkaniach zamontowano drzwi wejściowe antywłamaniowe klasy C.

Komfortowe poruszanie się między kondygnacjami mają zapewnić cichobieżne windy elektryczne firmy OTIS.

Przy osiedlu nie zabraknie atrakcji dla najmłodszych mieszkańców. Zaraz obok, w Parku Zaczarowanej Dorożki, znajduje się plac zabaw Smoczy Skwer z huśtawką, zjeżdżalnią i piaskownicami.

W Parku mogą też aktywnie spędzać czas dorośli, uprawiając jogging, spacerując lub jeżdżąc na rowerach licznymi asfaltowymi alejkami. Na terenie Parku jest także boisko przeznaczone do gry w piłkę nożną, ręczną czy koszykówkę. Dla tych, którzy preferują mniej aktywne formy spędzania wolnego czasu przygotowano ławeczki, z których można podziwiać otaczającą przyrodę.

Inwestor zapewnia, że projekt został tak przemyślany, aby maksymalnie ograniczyć hałas uliczny dobiegający do mieszkań. Rolę pewnego rodzaju przegrody akustycznej ma pełnić m.in. budynek garażowy usytuowany wzdłuż południowej granicy osiedla.

"Zaczarowany Młyn" (fot. materiały dewelopera)

Deweloper informuje, że budynki cechuje wysoki standard wykończenia. Części wspólne projektowali architekci wnętrz,  którzy mieli za zadanie uwzględnić w projekcie historyczno-kulturowe dziedzictwo obszaru, na którym powstaje inwestycja.

Inwestycja „Zaczarowany Młyn” leży w pobliżu dużych centrów biurowych zlokalizowanych w rejonie Ronda Polsadu i ul. Opolskiej. Zakup lokalu w tej inwestycji może więc zainteresować nie tylko osoby szukające własnego nowego mieszkania w dogodnej lokalizacji, ale także nabywców inwestycyjnych, planujących wynajem zakupionego lokalu.  

W pobliżu osiedla znajduje się wiele punktów usługowo-handlowych, gdzie można się zrelaksować i zrobić zakupy. Są to m.in.: CH Krokus z licznymi sklepami, Multikino czy Aqua Park. Cenną informacją dla rodziców będzie zapewne to, że w niedalekiej odległości od inwestycji działa przedszkole i szkoła, do których będą mogły uczęszczać ich dzieci.

Warto podkreślić, że w 2011 roku  jeden z budynków (nr 4) przy ul. Jana Kaczary 9 zdobył Nagrodę II stopnia w konkursie „Budowa Roku”, zaś w tym roku zespół budynków 2a 2b i 3  inwestycji „Zaczarowany Młyn” uzyskał Tytuł „Budowa Roku 2016” (ul. Jana Kaczary 5, 5a i 5b). Konkurs „Budowa Roku” jest organizowany każdego roku przez Polski Związek Inżynierów i Techników przy współudziale Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa oraz Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego. Konkurs „Budowa Roku” (jak czytamy na stronie organizatora) ma na celu: „wyłonienie obiektów budowlanych, na których osiągnięto wyróżniające wyniki realizacyjne”.

"Zaczarowany Młyn" (fot. materiały dewelopera)

Dom-Bud M.Szaflarski Sp. J. ma na swoim koncie jeszcze  wiele innych wyróżnień i nagród, w tym m.in.: Tytuł „Budowa Roku” z 2014 roku, za realizację zespołu budynków mieszkalnych przy ul. Fr. Bohomolca 1,3,5,11 w Krakowie, Tytuł „Budowa Roku”  z 2009 roku, za realizację budynku mieszkalnego „Dom Hetmański” przy ul. Chodkiewicza 8 w Krakowie, Nagrodę II stopnia w konkursie „Budowa Roku” z 2015 roku dla budynku mieszkalnego wielorodzinnego z garażami podziemnymi na osiedlu Oświecenia 58, Tytuł „Mister Krakowa” z 2002 roku dla zespołu budynków mieszkalnych przy ul. Radzikowskiego 65 w Krakowie.

Dom-Bud M. Szaflarski Spółka Jawna to firma działająca na krakowskim rynku mieszkaniowym od 1991 roku. Spółka realizuje budynki wielorodzinne na terenie Krakowa oraz jednorodzinne, w jego najbliższej okolicy. Warto podkreślić, że firma oddała do użytkowania już ponad 4000 mieszkań i domów, których łączna powierzchnia użytkowa wynosi ponad 230 000 m2. Spółka zajmuje się również zarządzaniem i administrowaniem nieruchomościami. Ponadto realizuje roboty budowlane na zlecenie prywatnych inwestorów i spółdzielni mieszkaniowych. Firma jest członkiem Stowarzyszenia Budowniczych Domów i Mieszkań.

A.B.

Czytaj także:

191 „supernovych” mieszkań na Grzegórzkach

Zamknij [x]

Czytaj także:

191 „supernovych” mieszkań na Grzegórzkach

Zamknij [x]