W II kw. 2018 r. spadła sprzedaż nowych mieszkań

Analizy, opinie

Od dłuższego czasu napływały informacje dotyczące rekordowo dobrej koniunktury na rynku deweloperskim. Najnowsze doniesienia firmy REAS przerywają tę informacyjną passę. Wspomniana firma stwierdziła bowiem wyraźne pogorszenie koniunktury na rynku deweloperskim w II kw. 2018 r.

fot. LT
fot. LT

Kwartalne wyniki sprzedażowe pogorszyły się o 15%

Na wstępie warto zaprezentować kluczowe wnioski wypływające z najnowszego komunikatu firmy REAS. Eksperci REAS podają, że w II kw. 2018 r. deweloperzy sprzedali 15 600 nowych mieszkań na terenie Warszawy, Krakowa, Łodzi, Wrocławia, Poznania i Trójmiasta. Taki wynik dotyczący sześciu największych rynków oznacza spadek wolumenu sprzedaży o 15,2% względem I kw. 2018 r.

Wedle ustaleń firmy REAS, była to największa ujemna zmiana popytu na nowe mieszkania od ponad pięciu lat. Na wskutek ostatniej, niekorzystnej zmiany oraz spadku z I kw. 2018 r. (-3% kwartalnie), sprzedaż nowych mieszkań w sześciu największych metropoliach spadła do poziomu niewiele wyższego od wyników z III kw. 2016 r.

Warto dodać, że w II kw. 2018 r. eksperci firmy REAS nie na wszystkich największych rynkach odnotowali spadki sprzedaży nowych mieszkań. Liczba lokali deweloperskich znajdujących nabywców wzrosła na terenie Poznania (+6,7% kwartalnie) oraz Łodzi (+16,2% kwartalnie). Na skumulowany wynik dla sześciu wiodących rynków bardziej wpłynęły jednak zmiany dotyczące Warszawy (spadek sprzedaży o 24,0%), Krakowa (spadek o 9,6%), Wrocławia (spadek o 23,3%) oraz Trójmiasta (spadek o 11,5%).
 
Wzrosty cen nowych mieszkań zniechęcają klientów

Drugi kwartał 2018 r. był pierwszym od dawna trzymiesięcznym okresem, w którym nabywcy mieszkań nie mogli liczyć na wsparcie z programu MdM. Eksperci firmy REAS wskazują, że ta sytuacja mogła mieć znaczenie między innymi dla potencjalnych klientów firm deweloperskich, którzy posiadają niską zdolność kredytową. Oprócz braku rządowych dopłat, bardzo ważny był również sam wzrost cen mieszkań deweloperskich zniechęcający osoby zainteresowane nowymi lokalami i ograniczający ich zdolność kredytową.

Zgodnie z danymi REAS, od kwietnia do czerwca 2018 r. największe wzrosty średnich ofertowych cen nowych mieszkań odnotowano na terenie Warszawy (4,9%) oraz Krakowa (5,3%). W ujęciu rocznym, wzrosty cenowe były znacznie bardziej okazałe i wynosiły:
    • Warszawa - 13,3%
    • Kraków - 8,2%
    • Łódź - 6,9%
    • Wrocław - 10,2%
    • Poznań - 10,4%
    • Trójmiasto - 16,4%

Trzeba nadmienić, że spadek aktywności deweloperów jest czynnikiem przyspieszającym wzrost cen nowych mieszkań. Ten wzrost cenowy równocześnie stymulują wyższe koszty budowy lokali i zakupu działek. Wedle obliczeń ekspertów REAS, w pierwszej połowie 2018 r. deweloperzy wprowadzili na sześć największych rynków około 30 300 nowych mieszkań. To oznacza spadek o 3100 lokali względem pierwszych sześciu miesięcy 2017 r.

Mniejszą aktywność deweloperów powodują między innymi kłopoty z zakupem odpowiednich gruntów pod zabudowę. Analitycy firmy REAS spodziewają się, że dalszy spadek aktywności inwestycyjnej deweloperów będzie ograniczał presję na obniżki cen związaną z mniejszym popytem.

AP

Więcej informacji na stronie firmy REAS (http://www.reas.pl/)

 

Czytaj także:

Wciąż niewiele jest apartamentów w ofertach firm deweloperskich

Zamknij [x]

Czytaj także:

Wciąż niewiele jest apartamentów w ofertach firm deweloperskich

Zamknij [x]