Biura w kamienicach poza standardowymi stawkami

Na rynku

Z roku na rok rośnie liczba odremontowanych kamienic dostępnych na rynku. Choć ich ilość, a co za tym idzie – ceny oferowanych powierzchni – zależne są od regionu Polski, to niezmienne pozostaje poczucie prestiżu i luksusu, jaki daje praca bądź mieszkanie w tak wyjątkowym budynku...

fot. RB
fot. RB

Z punktu widzenia przedsiębiorcy, który poszukuje przestrzeni dla swojego biznesu w ścisłym centrum miasta, wynajem powierzchni biurowej w kamienicy to bardzo atrakcyjne rozwiązanie. Z jakimi kosztami trzeba liczyć się w przypadku chęci prowadzenia biura w kamienicy oraz na jakie aspekty należy zwrócić szczególną uwagę?

Ceny kształtuje przede wszystkim lokalizacja. Biorąc pod lupę Kraków, z łatwością dostrzec można, iż ceny lokali w kamienicach okalających płytę Rynku Głównego należą do najwyższych w mieście. Najbardziej rozpoznawalne i prestiżowe adresy generują miesięcznie koszty w wysokości ok. 20 euro za metr kwadratowy. Do tej kwoty doliczyć należy także opłaty eksploatacyjne. Na co może liczyć najemca decydując się na zawarcie umowy najmu biura w kamienicy za wspomnianą kwotę? Możemy spokojnie założyć, iż kamienica będzie odnowiona w bardzo wysokim standardzie (mowa tu o częściach wspólnych, elewacji, wewnętrznym patio), wyposażona w klimatyzację i monitoring, a budynek objęty będzie całodobową ochroną. Ze względu na jej położenie, w pobliżu z pewnością znajdziemy kilka przystanków komunikacji miejskiej oraz ważniejsze punkty na mapie miasta (najczęściej atrakcje turystyczne i kluczowe zabytki). Gdy oddalimy się nieco od centralnych obszarów miejskich, rośnie szansa, że znajdziemy biuro w kamienicy o nieco niższym standardzie, ale również i w niższej cenie. Podobnie jest w przypadku wynajęcia dużego, ponad 100-metrowego mieszkania z przeznaczeniem na siedzibę firmy. Wielu właścicielom ciężko jest znaleźć najemcę, który gotów będzie zapłacić kilka, a nawet kilkanaście tysięcy złotych miesięcznie za najem takiego apartamentu w celach mieszkalnych, zatem decydują się na ulokowanie w nich firm.

Powierzchnie biurowe dostępne w kamienicach, mimo wszystkich swoich zalet, nie należą jednak do tych, które najemców znajdują najszybciej. Przyczyną jest fakt, iż z wnętrzami w kamienicach nie każdej branży jest „po drodze”. O ile przedsiębiorcy prowadzący swoją działalność w branżach takich jak prawo, architektura, medycyna czy kultura chętnie wybierają reprezentacyjne budynki w samym sercu miasta, o tyle np. branża technologiczna i IT preferuje nowo budowane biurowce, zapewniające komfortowe przestrzenie otwarte i łatwość komunikacji. Ponadto, układ mieszkań w kamienicach jest zazwyczaj zastany – rzadko kiedy możemy przearanżować układ nieruchomości i dostosować go do swoich potrzeb. Jako problem jawi się także dostępność miejsc parkingowych. Kamienice, które są w stanie zapewnić taką dodatkową wartość właścicielom i najemcom przestrzeni, należą do rzadkości, a ich cena znacznie przekracza uśrednione kwoty na rynku.

Co warto zauważyć, nie tylko kamienice przekształcane są na potrzeby rozwijającego się dynamicznie sektora biznesu. Wiele fabryk i hal, które do tej pory postrzegane były raczej jako psujące krajobraz urbanistyczny miasta straszaki, w tej chwili przeżywają „drugą młodość”, a nieruchomości w stylu loftowym niejednokrotnie przebijają ceną te w nowych apartamentowcach. Gusta nie podlegają jednak dyskusji, a równie wielu najemców może przynieść każdy rodzaj przestrzeni biurowej – kluczowe są wszakże cztery zmienne: lokalizacja, standard, powierzchnia, a przede wszystkim – cena.

Autor: Koneser Group

Czytaj także:

Kto w 2017 r. brał kredyt na mieszkanie?

Zamknij [x]

Czytaj także:

Kto w 2017 r. brał kredyt na mieszkanie?

Zamknij [x]