W 2016 r. kredyty mieszkaniowe mogą być droższe

Analizy, opinie

Prace nad podatkiem bankowym wchodzą w decydującą fazę. Wiele wskazuje na to, że od lutego 2016 r. krajowe banki będą musiały zapłacić podatek z roczną stawką wynoszącą przynajmniej 0,39% aktywów.

fot. R
fot. R

Kredytodawcy już teraz przygotowują się na zapłatę nowej daniny. Kilka wiodących banków właśnie wprowadza podwyżki marż w nowych kredytach mieszkaniowych.

Zasady nowego podatku płaconego przez banki, pozostają jeszcze w sferze dyskusji i ustaleń. Pierwotny projekt ustawy o podatku od niektórych instytucji finansowych zakłada, że banki w skali roku zapłacą równowartość 0,39% swoich aktywów. Podstawa opodatkowania (aktywa) ma zostać pomniejszona o kwotę wolną od podatku (4 mld zł rocznie). Warto podkreślić, że kredytodawcy o aktywach niższych od 4 mld zł będą zupełnie zwolnieni z nowego podatku. Wspomnianego progu opodatkowania (4 mld zł) nie przekroczą wszystkie banki spółdzielcze oraz SKOK-i (z wyjątkiem SKOK-u Stefczyka). Wstępne obliczenia wskazują, że budżet dzięki opodatkowaniu aktywów banku i firm ubezpieczeniowych (0,60% kwoty ponad 4 mld zł), zostanie zasilony sumą 6,5 mld - 7,0 mld zł rocznie.

Wiodące banki z wyprzedzeniem przygotowują się na wprowadzenie nowej daniny. Kilku kredytodawców już zwiększyło marże nowych kredytów na dom i mieszkanie. To logiczne działanie, ponieważ udzielane „hipoteki” najbardziej zwiększają podstawę opodatkowania (aktywa - 4 mld zł). Obecnie wiemy już o następujących podwyżkach marż:

  • BPH (wzrost o 0,40 punktu procentowego)
  • Deutsche Bank (wzrost o 0,65 punktu procentowego)
  • Eurobank (wzrost o 0,50 punktu procentowego)
  • mBank (wzrost o 0,40 punktu procentowego)
  • Pekao (wzrost o 0,35 - 0,40 punktu procentowego)
  • Raiffeisen Polbank (wzrost o 0,40 - 0,45 punktu procentowego)

Warto nadmienić, że w przypadku kredytu o wartości 240 000 zł i trzydziestoletnim okresie spłaty, podwyżka marży o 0,40 punktu procentowego (2,10%/2,50%) skutkuje wzrostem pierwszej raty z 1121 zł do 1176 zł (założenie: stopa referencyjna kredytu na poziomie 1,72%).

(A.P.)

Czytaj także:

MdM pomoże także osobie budującej dom

Zamknij [x]

Czytaj także:

MdM pomoże także osobie budującej dom

Zamknij [x]