Segment popularny

Analizy, opinie

Na rynku mieszkaniowym funkcjonuje określenie „segment popularny”. Poniżej wyjaśniliśmy krótko jak można rozumieć to sformułowanie i jakie mieszkania opisuje. Sprawdziliśmy też, jak duża jest oferta mieszkań z tego segmentu w Krakowie.

fot. LT
fot. LT

Segment popularny, czyli jaki?

Jak sama nazwa wskazuje mieszkania z segmentu popularnego to te, które cieszą się największym wzięciem wśród nabywców. Ogólnie rzecz biorąc można przyjąć, że segment popularny składa się z nieruchomości przeznaczonych dla gospodarstw domowych charakteryzujących się nieco lepszą od przeciętnej sytuacją finansową. Zarówno cena, metraż, jak i standard mieszkań bywa w tym wypadku różnie definiowany. Można jednak przyjąć, że segment popularny mieści się w średniej powierzchni najczęściej od 45 do 65 mkw. Na tym metrażu zazwyczaj rozlokowane są 2 lub 3 pokoje. Widełki cenowe lokali mieszkalnych określanych mianem popularnych zwykle wahają się między 250 a 350 tysięcy złotych. Należy zaznaczyć, że choć powyższy opis pasuje do krakowskiego rynku mieszkaniowego, to jednak – zwłaszcza jeśli chodzi o przedział cenowy – może nie być do końca adekwatny w innych miastach.

Liczba mieszkań segmentu popularnego w poszczególnych dzielnicach Krakowa  (rynek pierwotny, grudzień 2016 r.)


Opracowanie własne na podstawie danych Dominium.pl

Prądnik Biały najbardziej… popularny

Analizując wielkość segmentu popularnego nowych mieszkań w Krakowie przyjęliśmy wspomniane powyżej założenia (45–65 mkw., 250–350 tys. zł). W analizoe uwzględniliśmy tylko te lokale, w których podano cenę sprzedaży. Takich nowych lokali mieszkalnych jest obecnie oferowanych w naszym mieście ponad 1300. Najwięcej na Prądniku Białym. Dużo nowych mieszkań z segmentu popularnego zlokalizowanych jest również na terenie Czyżyn, Prądnika Czerwonego oraz Bieżanowa–Prokocimia. Obecność wspomnianych dzielnic w czołówce zestawienia nie powinna dziwić. Są to bowiem rejony Krakowa już od dawna chętnie wybierane przez deweloperów. To właśnie w tych dzielnicach powstaje dużo inwestycji deweloperskich. Na drugim końcu zestawienia znajdują się Bieńczyce i Zwierzyniec.

Popularnych mieszkań z drugiej ręki najwięcej znajdziemy tam, gdzie znajdują się największe zasoby mieszkaniowe, czyli na osiedlach Podgórza i Nowej Huty. Z kolei najmniej mieszkań z segmentu popularnego, wystawionych na sprzedaż przez dotychczasowych właścicieli, jest na Starym Mieście. Warto zauważyć, że generalnie niewiele jest nieruchomości mieszkalnych z segmentu popularnego (zarówno tych z pierwszej ręki, jak i tych z rynku wtórnego) w obrębie ścisłego centrum Krakowa. Lokalizacja oraz standard tutejszych mieszkań wyraźnie odbijają bowiem swoje piętno na ich cenie.

KAN

Czytaj także:

GUS: W listopadzie więcej oddanych mieszkań, mniej rozpoczętych budów

Zamknij [x]

Czytaj także:

GUS: W listopadzie więcej oddanych mieszkań, mniej rozpoczętych budów

Zamknij [x]