Mieszkanie z duszą czy apartament w nowej inwestycji?

Na rynku

Od kilku lat w ofertach wielu biur nieruchomości czy samych deweloperów pojawiają się mieszkania w odnowionych kamienicach. Trend ten widoczny jest najwyraźniej w takich miastach jak Kraków, Warszawa, Wrocław, gdzie dostęp do historycznych budynków jest znacznie łatwiejszy...

fot. R
fot. R

Z drugiej jednak strony – nie maleje zainteresowanie inwestycjami deweloperskimi, a część mieszkań w nowych budynkach sprzedaje się jeszcze na etapie „dziury w ziemi”. Jakie są pozytywne i negatywne aspekty podjęcia każdej z tych decyzji podczas procesu zakupowego?

Solidne, przestronne i piękne
Mieszkania w kamienicach, których części wspólne i elewacje przechodzą gruntowne procesy remontowe stanowią nie lada gratkę dla tych, którzy cenią sobie przede wszystkim piękno dawnej architektury i kunszt, z jakim budowano lata temu kamienice. Wiele osób kieruje się myślą, iż skoro kamienice te przetrwały tyle lat, to są budynkami stabilnymi, pewnymi i dają swego rodzaju gwarancję bezpieczeństwa na kolejne lata. Ze względu na fakt, iż dawniej mieszkania w kamienicach należały do najznamienitszych rodów, które na co dzień mieszkały wraz ze swoją służbą, są one bardzo przestronne (często ponad 100 m2), zaś kolejną zaletą jest w tym przypadku wysokość – przeważnie przekraczająca 3 metry, co umożliwia także zyskanie dodatkowych metrów przestrzeni użytkowej poprzez wybudowanie antresoli.  We wnętrzach znaleźć można zabytkowe piece kaflowe, stary drewniany parkiet, ozdobną stolarkę drzwiową czy duże okna, tak charakterystyczne dla kamienic. Jednak aby móc w pełni cieszyć się z występujących we wnętrzach elementów należy zapoznać się dokładnie z ich stanem technicznym, a następnie poddać koniecznym naprawom lub je odrestaurować przy wsparciu osób z doświadczeniem i specjalistyczną wiedzą w tym temacie. Niemal pewne jest, że parkiet wymagał będzie uzupełnienia i cyklinowania, a z dwuskrzydłowych oryginalnych drzwi zerwiemy niejedną warstwę farby olejnej. Pewne jest, że efekt z pewnością będzie warty nakładów pracy.

Nowoczesne, łatwo dostępne i tanie w utrzymaniu
Mieszkania w nowym budownictwie to oferta skierowana do osób, które na pierwszym miejscu stawiają… ekonomię. Dostępne w inwestycjach deweloperskich metraże są zazwyczaj uśrednione, wysokości mieszkań nie wykraczają poza standard, zaś często ogrzewane są dzięki miejskiej sieci ciepłowniczej, co sprawia, że opłaty związane z eksploatacją mieszkania nie wzrastają w sezonie jesienno-zimowym. Aranżacja wnętrza w pełni zależy wyłącznie od nas, tak jak i materiały, które stworzą naszą przestrzeń. Unikamy w ten sposób dodatkowych nakładów na odnowienie elementów historycznych. Nie jest jednak możliwym odtworzenie wyjątkowej atmosfery panującej we wnętrzach mieszkań w kamienicach. Także lokalizacja w przypadku mieszkań deweloperskich nieco cierpi, w porównaniu do zabytkowych budynków. Ze względu na coraz trudniej dostępne działki w centrach miast, deweloperzy muszą przenosić się na obrzeża, co znacznie wydłuża czas poświęcany na dojazdy do pracy czy szkół. Niemniej jednak, także dzięki oddaleniu od serca miasta, inwestycje deweloperskie w większym stopniu spełniają zapotrzebowanie na nieruchomości wśród społeczeństwa, gdyż są o wiele łatwiej i w większej ilości dostępne na rynku. Decydując się na zakup nieruchomości w inwestycji deweloperskiej należy odpowiedzieć sobie na pytania: czy niedogodności wynikające najczęściej ze sporej odległości od centrum, bardzo dużej ilości sąsiadów, co może generować hałas, a także zunifikowanego charakteru i wyglądu lokali mieszkalnych nie zaburzają naszej wizji wymarzonego mieszkania?

Jeśli przy wybranej przez nas opcji pojawią się wątpliwości – zakup z pewnością należy jeszcze raz przemyśleć.

źródło: Koneser Group

Czytaj także:

Lokum Deweloper informuje o wynikach sprzedaży

Zamknij [x]

Czytaj także:

Lokum Deweloper informuje o wynikach sprzedaży

Zamknij [x]