GUS: w kwietniu deweloperzy rozpoczęli więcej budów

Analizy, opinie

Główny Urząd Statystyczny opublikował informacje dotyczące wyników budownictwa mieszkaniowego w kwietniu bieżącego roku. Kwietniowe dane GUS-u wskazują, że deweloperzy rozpoczęli więcej budów mieszkań, ale uzyskali mniej pozwoleń budowlanych niż miesiąc wcześniej.

fot. R
fot. R

Spadek odnotowano też w przypadku liczby ukończonych mieszkań. Informacje zebrane przez GUS wskazują, że branża deweloperska pomimo problemów z rosnącymi kosztami budowy i dostępnością działek, na razie nie zamierza obniżyć aktywności mierzonej liczbą rozpoczynanych budów.

W kwietniu 2018 roku odnotowano wzrost liczby nowych budów mieszkań. Od 1 do 30 kwietnia 2018 roku krajowe firmy deweloperskie zainicjowały prace, które mają doprowadzić do powstania 12 141 mieszkań. W marcu 2018 r. analogiczna wartość była mniejsza o 532 mieszkania (4,4%).   

Główny Urząd Statystyczny odnotował także spadek liczby mieszkań oddanych do użytkowania. Od 1 do 30 kwietnia 2018 roku, krajowi deweloperzy oficjalnie ukończyli 7816 lokali i domów. To oznacza spadek o 8,2%/697 sztuk w relacji do marca br. W ujęciu rocznym, liczba ukończonych mieszkań deweloperskich natomiast wzrosła - dodatnia zmiana w stosunku do kwietnia 2017 r. wynosi 28,2%.

Istotny jest też duży miesięczny spadek liczby pozwoleń na budowę nowych mieszkań (-26,0%). Według wstępnych danych Głównego Urzędu Statystycznego, od 1 do 30 kwietnia 2018 roku, krajowi deweloperzy uzyskali zgodę na budowę 12 309 mieszkań. Ten wynik był znacznie niższy od rekordu z marca br.

Najnowszy komunikat GUS-u dostarcza także informacji na temat liczby wszystkich lokali i domów ukończonych w województwie małopolskim. Od 1 stycznia do 30 kwietnia br. wspomniana wartość wyniosła około 6000 sztuk. To oznacza zmianę o (-17,8%) w relacji do analogicznego okresu 2017 r. (styczeń - kwiecień). Największy wzrost w stosunku do tego samego okresu 2017 r. był widoczny na terenie województwa opolskiego (+48,3%), lubelskiego (+37,8%), zachodniopomorskiego (+37,6%),  warmińsko - mazurskiego (+37,2%) oraz dolnośląskiego (+32,9%). Spadki oprócz małopolskiego odnotowano w następujących województwach: kujawsko - pomorskie (-7,7%) oraz lubuskie (-3,3%).

W nawiązaniu do przedstawionych powyżej wyników warto przypomnieć o zmianach metodologicznych, które od stycznia 2018 r. dotyczą miesięcznych statystyk prezentowanych przez GUS. Wspomniana instytucja od początku bieżącego roku zalicza budownictwo osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą do kategorii mieszkań przeznaczonych na sprzedaż lub wynajem. Wcześniej inwestycje prowadzone przez takich przedsiębiorców, były uwzględniane w ramach budownictwa indywidualnego. Ze względu na opisywaną modyfikację metodologii, informacje o rocznych zmianach liczby rozpoczętych budów mieszkań i uzyskanych pozwoleń na budowę, mają być dostępne dopiero od stycznia 2019 r.

(A.P.)

Czytaj także:

128. Krakowska Giełda Domów i Mieszkań

Zamknij [x]

Czytaj także:

128. Krakowska Giełda Domów i Mieszkań

Zamknij [x]