GUS: w czerwcu 2018 r. więcej oddanych mieszkań deweloperskich

Analizy, opinie

Główny Urząd Statystyczny opublikował informacje dotyczące wyników budownictwa mieszkaniowego w czerwcu bieżącego roku. Czerwcowe dane GUS-u wskazują, że deweloperzy rozpoczęli więcej budów mieszkań i jednocześnie uzyskali więcej pozwoleń budowlanych niż miesiąc wcześniej.

fot. LT
fot. LT

Wzrost odnotowano też w przypadku liczby ukończonych mieszkań. Informacje zebrane przez GUS sugerują, że branża deweloperska nadal notuje wysokie wyniki swojej aktywności (pomimo wzrostu cen ziemi i kosztów budowy lokali oraz sygnałów wskazujących na spadek popytu).

W czerwcu 2018 roku odnotowano wzrost liczby nowych budów mieszkań. Od 1 do 30 czerwca 2018 roku, krajowe firmy deweloperskie zainicjowały prace, które mają doprowadzić do powstania 12 926 mieszkań. W maju 2018 r. analogiczna wartość była mniejsza o 2362 mieszkania (18,3%).   

Główny Urząd Statystyczny odnotował także miesięczny wzrost liczby mieszkań oddanych do użytkowania. Od 1 do 30 czerwca 2018 roku, krajowi deweloperzy oficjalnie ukończyli 7932  lokale i domy. To oznacza wzrost o 17,9%/1205 sztuk w relacji do maja br. W ujęciu rocznym, liczba ukończonych mieszkań deweloperskich również wzrosła - dodatnia zmiana w stosunku do czerwca 2017 r. wynosi 1,5%. Warto nadmienić, że od początku stycznia do końca czerwca 2018 r. deweloperzy oddali do użytkowania 48 159 mieszkań. To oznacza zauważalny wzrost w stosunku do wyniku dotyczącego analogicznego okresu minionego roku (+8,9%).

Istotny jest też miesięczny wzrost liczby pozwoleń na budowę nowych mieszkań. Według wstępnych danych Głównego Urzędu Statystycznego, od 1 do 30 czerwca 2018 roku, krajowi deweloperzy uzyskali zgodę na budowę 13 391 mieszkań (lokali i domów). Ten wynik był o 3,1% lepszy od wartości odnotowanej w maju 2018 r.

W nawiązaniu do przedstawionych powyżej wyników warto przypomnieć o zmianach metodologicznych, które od stycznia 2018 r. dotyczą miesięcznych statystyk prezentowanych przez GUS. Wspomniana instytucja od początku bieżącego roku zalicza budownictwo osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą do kategorii mieszkań przeznaczonych na sprzedaż lub wynajem. Wcześniej inwestycje prowadzone przez takich drobnych przedsiębiorców, były uwzględniane w ramach budownictwa indywidualnego. Ze względu na opisywaną modyfikację metodologii, informacje o rocznych zmianach liczby rozpoczętych budów mieszkań i uzyskanych pozwoleń na budowę, mają być dostępne dopiero od stycznia 2019 r.

A.P.

Czytaj także:

W II kw. 2018 r. spadła sprzedaż nowych mieszkań

Zamknij [x]

Czytaj także:

W II kw. 2018 r. spadła sprzedaż nowych mieszkań

Zamknij [x]