111. Giełda SBDiM: wystawcy i klienci spotkali się po wakacjach

Na rynku

W miesiącach letnich trwa wakacyjna przerwa targowa, dlatego 111. odsłona Krakowskiej Giełdy Domów i Mieszkań (5-6 września 2015 r.) miała wyjątkowy charakter.

fot. AP
fot. AP

Wystawcy oraz potencjalni klienci mogli spotkać się już po zakończeniu sezonu urlopowego. Na początku września wielu krakowian jest zajętych m.in. kompletowaniem szkolnych wyprawek. Mimo to frekwencja podczas Giełdy SBDiM była bardzo dobra. Osoby odwiedzające halę C.T. Chemobudowa najbardziej interesowały się rynkowymi nowościami i ofertą mieszkań z dopłatą…

W hali C.T. Chemobudowa stoiska przygotowało aż 77 firm

Targi mieszkaniowe, które są organizowane po dłuższej przerwie, zwykle cieszą się wzmożonym zainteresowaniem wystawców i zwiedzających. Taka zależność była widoczna również w miniony weekend. W trakcie minionej Krakowskiej Giełdy Domów i Mieszkań swoją ofertę prezentowało 77 firm.

Już tradycyjnie zdecydowaną większość stoisk targowych przygotowali deweloperzy. W tej grupie znalazły się firmy, które są dobrze rozpoznawalne na krakowskim rynku (np. Activ Investment, Grupa Bryksy, Budopol, DK-Development, Fronton, Grupa Buma, Instal Kraków i Wawel Service). Wśród wystawców nie zabrakło też mniejszych deweloperów oraz spółdzielni budujących nowe mieszkania własnościowe (Spółdzielnia Mieszkaniowa Śnieżka oraz Spółdzielnia Mieszkaniowa Wspólnota-Inwest).

Ofertę deweloperów uzupełniały spółki związane z szeroko pojętym rynkiem nieruchomości. Na uwagę zasługuje m.in. obecność banków uczestniczących w programie Mieszkanie dla Młodych (Pekao, Deutsche Bank, Bank Spółdzielczy Rzemiosła w Krakowie) oraz pośredników kredytowych (Konsult, Phinance, ATB Financial Brokers). Oprócz tego swoją ofertę prezentowały branżowe media i firmy oferujące artykuły wykończeniowe.

W nowych inwestycjach znajdują się też dotowane lokale…

Krakowscy deweloperzy już od dłuższego czasu nie mogą narzekać na sprzedaż nowych mieszkań. Stabilny popyt w połączeniu z perspektywą zmian ustawy deweloperskiej, motywuje inwestorów do rozpoczynania nowych inwestycji. Wizualizacje wielu nowych projektów można było obejrzeć w trakcie minionej Giełdy SBDiM.

Jedną z ciekawych nowości był kolejny budynek w inwestycji Enklawa Prądnika - Orzechowy Dom. Ten projekt realizowany przez Spółdzielnię Mieszkaniową Wspólnota-Inwest cechuje się niskimi cenami za metr. Mieszkania oferowane w budynku IVB kosztują od 5300 zł/mkw. To atrakcyjna stawka, zważywszy na fakt, że dzielnica Prądnik Czerwony, w której powstają proponowane lokale, jest bardzo dobrze skomunikowana z pozostałymi częściami Krakowa. Mieszkania oferowane przy ulicy Marchołta mają być zrealizowane do III kwartału 2016 r. Obecnie klienci S.M. Wspólnota-Inwest wciąż mają do wyboru 62 lokale o powierzchni od 27,98 mkw. do 90,81 mkw.

Zainteresowanie wśród osób odwiedzających targi wzbudzała też nowa propozycja firmy Activ Investment. Ten znany krakowski deweloper do końca 2017 r. zamierza wybudować 187 nowych mieszkań przy ulicy Marii Konopnickiej (dz. Podgórze). Lokale oferowane w ramach inwestycji Konopnicka City Park będą liczyły od 27 mkw. do 64 mkw. Ich atutem jest bardzo dobra lokalizacja i atrakcyjna cena (od 5250 zł/mkw.). Dwa sześciopiętrowe budynki powstaną w sąsiedztwie Parku Matecznego. Z tego miejsca można szybko dojechać do centrum Krakowa. Osoby zainteresowane osiedleniem się w Podgórzu powinny wiedzieć, że firma Activ Investment przewidziała ciekawą promocję. Jej klienci do końca września 2015 r. mogą otrzymać rabat do 20% przy zakupie mieszkania z inwestycji Konopnicka City Park. W listopadzie i grudniu maksymalne rabaty będą już niższe (odpowiednio: 15% i 10%).

Warto wspomnieć, że w IV kw. 2015 r. spółka Activ Investment rozpocznie prace budowlane przy innym projekcie. W pobliżu ulicy Banacha (dz. Prądnik Biały) powstanie 87 mieszkań o powierzchni 25,59 mkw. - 66,98 mkw. Te lokale mają być gotowe do III kw. 2017 r. Ich cena ofertowa zaczyna się od 4700 zł/mkw. Dlatego inwestycją planowaną przy ulicy Banacha powinni zainteresować się przyszli beneficjenci programu MdM.

Nową propozycję dla uczestników MdM-u przygotowała również firma Dom-Bud. Wspomniany deweloper w trakcie niedawnych targów prezentował ciekawą inwestycję, która powstanie przy ulicy Piasta Kołodzieja (dz. Mistrzejowice). W budynku oznaczonym jako „B” znajdzie się miejsce na 125 tanich lokali o powierzchni 29,01 mkw. - 51,92 mkw. Cena ofertowa tych „M” nie przekracza 5350 zł/mkw. W związku z powyższym zdecydowana większość mieszkań oferowanych w nowym projekcie spółki Dom-Bud spełnia kryteria programu MdM. Wszystkie te lokale mają zostać ukończone w III kw. 2016 r.

W trakcie 111. Giełdy SBDiM, oprócz targowych nowości, uwagę zwracały również oferty promocyjne. Już tradycyjnie rozbudowany pakiet promocji zaprezentowała firma Wawel Service. Jej klienci w ramach programu Kompas Korzyści mogą liczyć m.in. na bezpłatną komórkę lokatorską albo możliwość darmowych zakupów (do 3000 zł) w sklepach z artykułami dla dzieci. Spory rabat (do 9%) oferuje natomiast firma Mota-Engil Real Estate Management. Ta oferta dotyczy osób kupujących mieszkania w ukończonej inwestycji Fajny Dom (ul. Sołtysowska, dz. Czyżyny).

Na giełdzie po raz pierwszy zaprezentowały się dwa nowe, ciekawe osiedla. Jedno z nich, „Bunscha Park”, zlokalizowane jest w dzielnicy Dębniki, w pobliżu Kampusu UJ. Osiedle składać się będzie z 466 mieszkań, część z nich będzie spełniać warunki programu MdM. Ceny lokali w tej inwestycji zaczynają się od 4990 zł za mkw. Ciekawostką inwestycji są gradiernie, które, jak reklamuje inwestor, sprzyjają poprawie zdrowia i samopoczucia mieszkańców.

Osiedle „Dobra Forma” także jest położone w Podgórzu, ale w innej okolicy (Wola Duchacka). Tutaj ceny zaczynają się od 4500 zł za mkw., a oferowane mieszkania zawierają się w przedziale metraży od 28 do 80 mkw.


Andrzej Prajsnar

Czytaj także:

Gdzie w Krakowie znajdziemy nowe „M” z dopłatą?

Zamknij [x]

Czytaj także:

Gdzie w Krakowie znajdziemy nowe „M” z dopłatą?

Zamknij [x]