Więcej mieszkań, więcej pozwoleń.

Na rynku

W trzech kwartałach 2004 roku w Krakowie oddano 3527 mieszkań - poinformował na konferencji prasowej, zorganizowanej podczas 34 Giełdy Domów i Mieszkań, wiceprezydent Krakowa Kazimierz Bujakowski.

Prawdopodobnie do końca roku liczba ta jeszcze wzrośnie (wielu inwestorów zapowiadało bowiem w swoich ofertach oddanie inwestycji na czwarty kwartał br.) i przekroczy ubiegłoroczny wynik, czyli 4131 lokali. Jeżeli tak się stanie, można będzie powiedzieć o utrzymującym się trendzie wzrostowym - przypomnijmy, że w całym 2002 roku oddano 3481 mieszkań. Na wzrost zainteresowania mieszkaniami znacząco wpłynęło wejście naszego kraju do UE i związane z tym obawy dotyczące możliwego wzrostu cen. Niebagatelne znaczenie miały też obniżki stóp procentowych, które spowodowały większą dostępność kredytów hipotecznych.

Działania Magistratu zmierzające do odblokowania inwestycji w Krakowie zaczynają przynosić wymierne efekty, co pozwala z większym optymizmem oceniać przyszłość rynku. Zmiany procedur dotyczących WZiZT spowodowały znaczny wzrost wydawanych decyzji o warunkach zabudowy - ocenia wiceprezydent Bujakowski. Jeżeli w całym 2003 roku decyzji takich wydano zaledwie 1065, to już do końca października br. prawie podwojono tą liczbę, wydając 1950 decyzji. Ambicją urzędu jest utrzymanie poziomu 300-350 decyzji wydawanych miesięcznie i zlikwidowanie narosłych opóźnień. Jeżeli obecny poziom się utrzyma (obecnie wydaje się więcej decyzji WZiZT niż wpływa nowych wniosków), można mieć nadzieję, że zatory znikną. Statystyka potwierdza, że sytuacja faktycznie się poprawia - w styczniu wydano 79 decyzji, w czerwcu 205, a w październiku już 349. Spośród wszystkich wydanych, 67 decyzji dotyczy budownictwa wielorodzinnego (inwestycja na więcej niż 10 mieszkań), a więc gdyby wszystkie te mieszkania zostały zrealizowane, powstałoby ponad 5000 nowych lokali! Oczywiście nie wszyscy wnioskodawcy planują inwestycje, a dużo wniosków składanych jest w celu późniejszego określenia wartości nieruchomości w przypadku sprzedaży.


 


O tym, ile mieszkań rzeczywiście powstanie, decyduje inna statystyka - liczba wydanych pozwoleń na budowę - a tych do końca października wydano 40; łącznie na 2833 mieszkań.


 


Poza nowymi mieszkaniami Magistrat stara się pozyskiwać mieszkania komunalne i socjalne. Dzieje się tak zwłaszcza w obliczu narastającej fali osób, które nie są w stanie płacić rosnących czynszów w prywatnych kamienicach lub, którym wypowiedziano umowy najmu. Obecnie zarejestrowanych jest już 800 wniosków o przyznanie lokali, a można przypuszczać, że liczba ta znacznie wzrośnie w przyszłym roku po zmianie przepisów dotyczących naliczania czynszów. Ogłoszono przetarg na realizację 300 mieszkań komunalnych, a lokale socjalne pozyskiwane mają być także od spółdzielni, które dysponują sporym zasobem mieszkań o niższym standardzie.


 


Na konferencji wystąpił również Tytus Misiak - prezes Krakowskiego Oddziału Polskiego Sowarzyszenia Budowniczych Domów, które jest organizatorem giełd przy ul. Piłsudskiego.


Za największy sukces kierowanej przez siebie organizacji uznał przeprowadzenie pierwszej edycji konkursu na Krakowskiego Mieszkaniowego Dewelopera Roku, który służy promocji dobrych firm deweloperskich i budowie ich prestiżu. Sukces imprezy zachęcił organizatorów, dlatego trwają już przygotowania do kolejnej edycji. Do plusów mijającego roku Tytus Misiak zaliczył również nawiązanie bliskich kontaktów z urzędem miasta, dzięki którym inwestorzy mogą przekazywać swoje uwagi i wpływać na poprawę pracy urzędu.


 


Odbywająca się w dniach 27-28 listopada 34 Giełda Domów i Mieszkań nie obfitowała w wiele nowości, których wysyp mieliśmy wcześniej, podczas dwóch powakacyjnych edycji imprezy.


 


Widać, że deweloperzy zaczęli poważnie myśleć o nowych klientach, jakimi stają się cudzoziemcy zainteresowani nabywaniem apartamentów w Krakowie. Pojawia się bowiem coraz więcej ofert, w których mogą wybierać obcokrajowcy.


 


Na uwagę zasługuje nowa inwestycja pokazana przez Spółkę Mieszkaniową Salwator - „Salwator Tower” w Bronowicach, przy ulicy Gabrieli Zapolskiej/Stańczyka. Będzie to ekskluzywny kompleks apartamentowo-wypoczynkowy z portierem, kawiarnią, basenem i kortem tenisowym. Deweloper zachęca klientów ciekawą promocją, oferując nabywcom mieszkań bezpłatny weekend w Paryżu, Londynie lub Rzymie.


 


Na ekskluzywnego klienta nastawia się też inny krakowski inwestor - Grupa Bryksy. Firma rozpoczyna sprzedaż apartamentów w „Rezydencji Nowy Świat” położonej przy ulicy Garncarskiej i Cybulskiego w ścisłym centrum Krakowa. Tutaj także mieszkańców witał będzie portier, a każdy z 27 apartamentów wyposażony zostanie w profesjonalny system klimatyzacji.


 


Nie słabnie ruch inwestycyjny na Ruczaju. Nowy etap Osiedla Europejskiego - „Barcelona” - pokazał Novo Maar, a Wawel Service już teraz zapowiada swoją nową inwestycję „Apartamenty Zachód”, której sprzedaż rozpocznie się w lutym 2005 roku.


Czytaj także:

Urząd powinien być dla inwestorów przynajmniej partnerem .

Zamknij [x]

Czytaj także:

Urząd powinien być dla inwestorów przynajmniej partnerem .

Zamknij [x]