W sercu miasta, czyli o mieszkaniu w kamienicy

Analizy, opinie

Decyzja o zakupie mieszkania to jedna z tych, które wymagają poważnej analizy wszystkich „za” i „przeciw”, a także pochylenia się nad tym, jakie cechy związane z przyszłym miejscem zamieszkania są dla nas najważniejsze...

fot. R
fot. R

Do wyboru, w pierwszej kolejności, pozostaje rodzaj budynku, w jakim szukać będziemy naszych wymarzonych czterech kątów. Blok czy kamienica? – to najczęstszy dylemat osób poszukujących nieruchomości. Dziś pochylimy się nad mieszkaniami w kamienicy – ich plusami i minusami.

Osoby decydujące się na zakup mieszkania w kamienicy doceniają przede wszystkim architekturę budynku. Zabytkowe kamienice posiadają charakterystyczne elewacje, często misternie zdobione, klatki schodowe, na których znajdziemy drewniane schody z fantazyjnymi poręczami, posadzkę układaną w skomplikowane geometryczne wzory, a także – tak lubiane przez wszystkich właścicieli tego typu nieruchomości – duże okna znakomicie doświetlające przestrzenie. Aby jednak móc w pełni cieszyć się walorami architektonicznymi takiej nieruchomości, poleca się zakup mieszkań w kamienicach, które zostały zrewitalizowane i odnowione – co wpływa także na stan techniczny poszczególnych mieszkań.

Jednak nie tylko zewnętrzna część kamienicy potrafi zachwycić. Mieszkania dostępne w takich budynkach to przede wszystkim duże metraże, które dają nam możliwość dowolnego rozplanowania, stworzenia podziału mieszkania na części: sypialną, dzienną, biurową, ale również funkcjonalne elementy ozdobne, np. dwuskrzydłowe drzwi, zabytkowy piec kaflowy czy zdobienia na ścianach. Wymienione składniki budują atmosferę i czynią mieszkanie bardziej przytulnym. Ciekawą koncepcją jest także pozbycie się tynku z wybranej ściany i odsłonięcie surowej cegły, która nada wnętrzom jeszcze bardziej wyjątkowego klimatu. Ze względu na fakt, iż kamienice budowano z przeznaczeniem na lokale mieszkalne dla osób zamożnych, z wyższych warstw społecznych, musiały one powstawać w centrach miast i przy kluczowych dla miejskiego życia ulicach. Dzięki temu ich lokalizacja jest atrakcyjna po dziś dzień, a dodatkowo – stała się jednym z kluczowych czynników decydujących o zakupie mieszkania w kamienicy.

Wracając do kwestii związanych z wnętrzami, warto zwrócić uwagę na wysokość mieszkań w kamienicach. 3 metry to w większości przypadków „minimalna” wysokość, jaką osiągają pomieszczenia w tych budynkach. W sytuacji gdy sufity sięgają nawet 4,5 metra, możemy otrzymać dodatkowe metry powierzchni użytkowej poprzez stworzenie antresoli. To nie tylko szansa na jeszcze bardziej efektywne wykorzystanie możliwości, jakie daje nam mieszkanie w kamienicy, ale również pomysłowy sposób na rozdzielenie stref zaplanowanych wśród naszych czterech ścian.

Mieszkanie w centrum miasta oferuje łatwy i szybki dostęp do wszystkich punktów handlowo-usługowych, a także do pełnej oferty kulturalnej, edukacyjnej, oraz rozrywek oferowanych przez miasto. Dodatkowo centrum jest zazwyczaj najlepiej skomunikowaną częścią miasta, co ułatwia codzienne funkcjonowanie pod kątem dojazdów np. do pracy.

W ostatnim czasie kamienice na nowo stały się obiektem pożądania wśród osób poszukujących własnego „M”. Oprócz niewątpliwych zalet mieszkania w takim budynku, możemy także wykorzystać potencjał lokalu pod kątem inwestycyjnym. Nieruchomość może przynosić stały dochód dzięki wynajmowi krótko- lub długoterminowemu. Możliwości są nieograniczone – wybór należy do nas.

źródło: materiały prasowe

Czytaj także:

Czy architekci są potrzebni deweloperom?

Zamknij [x]

Czytaj także:

Czy architekci są potrzebni deweloperom?

Zamknij [x]