W maju krakowskie mieszkania podrożały o 2,5%

Analizy, opinie

Firmy Open Finance (OF) i Home Broker (HB) opublikowały kolejną edycję comiesięcznego raportu. Najnowsze opracowanie HB i OF informuje o sytuacji, która w maju bieżącego roku panowała na rodzimym rynku mieszkaniowym.

Wspomniany raport Open Finance i Home Broker opiera się na analizie transakcji dokonanych przez klientów obydwu firm. Dane HB i OF dotyczą zarówno rynku pierwotnego jak i wtórnego. Indeks Cen Transakcyjnych (ICT) odzwierciedla trendy widoczne na obydwu wspomnianych rynkach.

Szacunki Open Finance i Home Broker wskazują, że w skali kraju podwyżki cen mieszkań na razie zostały zatrzymane. W piątym miesiącu b.r. ICT spadł o 0,26%. Pomimo przełamania wzrostowego trendu roczna zmiana wartości Indeksu Cen Transakcyjnych nadal jest znacząca. W maju 2013 roku poziom tego wskaźnika był niższy o 3,77%

Trzeba nadmienić, że firmy OF i HB odnotowały spadki jednostkowej ceny transakcyjnej w pięciu spośród trzynastu badanych miast (Katowice, Lublin, Olsztyn, Toruń, Warszawa). Na terenie ośmiu pozostałych ośrodków miejskich miesięczna stopa zmiany cen była dodatnia.

Kraków to jedno z miast, w których miał miejsce wzrost transakcyjnych cen nowych i używanych mieszkań. Analitycy Open Finance i Home Broker oszacowali, że w maju 2014 roku przeciętny koszt zakupu krakowskiego metrażu zwiększył się o 2,5%. W ubiegłym miesiącu za 1 mkw. mieszkania znajdującego się w Krakowie płacono średnio 6151 zł.

(A.P.)

Czytaj także:

W Krakowie na wynajmie można zarobić 3,83%

Zamknij [x]

Czytaj także:

W Krakowie na wynajmie można zarobić 3,83%

Zamknij [x]