Sprzedaż deweloperów o 19% wyższa niż rok wcześniej

Analizy, opinie

Firma REAS opublikowała raport, który informuje o sytuacji panującej na krajowym rynku deweloperskim. Wspomniana analiza opiera się na danych z ostatniego kwartału 2014 roku. Eksperci firmy REAS już tradycyjnie wzięli pod uwagę sześć wiodących rynków deweloperskich.

fot. R
fot. R

Zgodnie z szacunkami REAS deweloperzy działający w sześciu największych miastach kraju (Warszawa, Kraków, Wrocław, Poznań, Łódź, Trójmiasto) od października do grudnia 2014 r. sprzedali ponad 11 200 nowych lokali. Całoroczna sprzedaż mieszkań deweloperskich na głównych rynkach przekroczyła 43 000 sztuk. To oznacza wzrost o 19% w relacji do wyniku z 2013 r. Warto dodać, że od stycznia do grudnia 2014 r. na sześć największych rynków trafiło 47 500 nowych „M”. Wynik odnotowany w 2013 r. był niższy o więcej niż 50%.

W nowym raporcie firmy REAS znalazły się również informacje na temat czasu wyprzedaży oferty deweloperskiej. W przypadku sześciu krajowych metropolii aktualna długość czasu wyprzedaży waha się od 3,6 kwartału do 6,5 kwartału. W poprzednim kwartale odnotowano wyższe wartości dla Warszawy, Krakowa, Wrocławia i Poznania. Wynik z Trójmiasta (3,6 kw.) nie uległ żadnej zmianie. Wzrost szacunkowego czasu wyprzedaży miał miejsce tylko w Łodzi.

Według informacji zebranych przez REAS sprzedaż krakowskich lokali deweloperskich zajęłaby 4,2 kwartału (o ile na rynek pierwotny nie trafiałyby kolejne mieszkania, a popyt utrzymałby się na obecnym poziomie). Analogiczne wartości czasu wyprzedaży dla Warszawy, Wrocławia, Poznania, Łodzi i Trójmiasta wynoszą odpowiednio: 4,2 kw., 5,1 kw., 4,5 kw., 6,5 kw. oraz 3,6 kw.

Trzeba dodać, że czas wyprzedaży oferty krakowskich deweloperów zmniejszył się o 0,1 kwartału (w stosunku do wrześniowego odczytu). Na terenie czterech innych metropolii spadki analizowanego wskaźnika wyniosły odpowiednio: 0,1 kwartału (Warszawa), 0,2 kwartału (Wrocław) i 0,7 kwartału (Poznań). W przypadku Łodzi szacunkowy czas wyprzedaży oferty deweloperskiej wzrósł z 6,1 kw. do 6,5 kw.  


(A.P.)

Czytaj także:

Ile mogą stracić zadłużeni w CHF?

Zamknij [x]

Czytaj także:

Ile mogą stracić zadłużeni w CHF?

Zamknij [x]