Czy zbiorcze przewalutowanie „frankowych” kredytów będzie możliwe?

Na rynku

W trakcie wywiadu dla Dziennika Gazety Prawnej i radiowej "Trójki” przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego Andrzej Jakubiak zaproponował rozwiązanie, które może zainteresować wielu kredytobiorców.

Mowa o przewalutowaniu kredytów we franku szwajcarskim. Taka operacja zostałaby rozliczona na podstawie początkowego kursu CHF-PLN. Kredytobiorca musiałby jednak zapłacić bankowi dodatkową kwotę…

Rozwiązanie zaproponowane przez Andrzeja Jakubiaka nie jest sformalizowane i oficjalne. Szef KNF-u zastrzegł, że przewalutowanie „frankowych” kredytów powinno zostać poprzedzone wieloma analizami. Przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego dodał, że osoby decydujące się na zmianę waluty z CHF na PLN musiałyby zwrócić bankowi kwotę zaoszczędzoną dzięki mniejszym odsetkom. Ta kwestia jest istotna, ponieważ „frankowe” kredyty cechują się znacznie niższym oprocentowaniem niż analogiczne zobowiązania rozliczane w złotówkach. Według szefa KNF-u konstytucyjna zasada równości obywateli uzasadnia zwrot zaoszczędzonych odsetek. Andrzej Jakubiak zaznaczył, że mechanizm przewalutowania powinien być uczciwy również dla osób, które pożyczyły pieniądze w złotych.    

Na razie nie wiadomo, jak mógłby przebiegać proces przewalutowania kredytu z CHF na PLN. Istotne pytania dotyczą między innymi wysokości marży stosowanej po zmianie waluty. Dlatego „frankowcy” na razie nie powinni pokładać zbyt dużych nadziei w propozycji, którą przedstawił przewodniczący KNF-u.

(A.P.)   

Czytaj także:

Niższe ceny większych mieszkań w inwestycji Bagry Park

Zamknij [x]

Czytaj także:

Niższe ceny większych mieszkań w inwestycji Bagry Park

Zamknij [x]