Sierpień 2018 r. przyniósł poprawę aktywności deweloperów

Analizy, opinie

Główny Urząd Statystyczny przedstawił informacje dotyczące wyników budownictwa mieszkaniowego w sierpniu bieżącego roku. Sierpniowe dane GUS wskazują, że deweloperzy rozpoczęli więcej budów mieszkań i jednocześnie uzyskali więcej pozwoleń budowlanych niż miesiąc wcześniej.

fot. LT
fot. LT

Wzrost odnotowano też w przypadku liczby ukończonych mieszkań. Informacje zebrane przez GUS wskazują, że branża deweloperska nadal notuje wysokie wyniki swojej aktywności (pomimo wzrostu cen ziemi i kosztów budowy).

Od 1 do 31 sierpnia 2018 roku krajowe firmy deweloperskie zainicjowały prace, które mają doprowadzić do powstania 13 234 mieszkań. W lipcu 2018 r. analogiczna wartość była mniejsza o 3718 mieszkań (28,1%).   

Główny Urząd Statystyczny odnotował także miesięczny wzrost liczby mieszkań oddanych do użytkowania. Od 1 do 31 sierpnia 2018 roku krajowi deweloperzy ukończyli 10 801  lokali i domów. To oznacza wzrost o 13,1%/1252 sztuki w relacji do lipca br. W ujęciu rocznym, liczba ukończonych mieszkań deweloperskich również wzrosła - dodatnia zmiana w stosunku do sierpnia 2017 r. wynosi aż 30,7%. Warto nadmienić, że od początku stycznia do końca sierpnia 2018 r. deweloperzy oddali do użytkowania 68 495 mieszkań. To oznacza zauważalny wzrost w stosunku do wyniku dotyczącego analogicznego okresu minionego roku (+8,1%).

Istotny jest też miesięczny wzrost liczby pozwoleń na budowę nowych mieszkań. Według wstępnych danych Głównego Urzędu Statystycznego, od 1 do 31 sierpnia 2018 roku krajowi deweloperzy uzyskali zgodę na budowę 13 255 mieszkań (lokali i domów). Ten wynik był aż o 22,9% lepszy od wartości odnotowanej w lipcu 2018 r.

W nawiązaniu do przedstawionych powyżej wyników warto przypomnieć o zmianach metodologicznych, które od stycznia 2018 r. dotyczą miesięcznych statystyk prezentowanych przez GUS. Wspomniana instytucja od początku bieżącego roku zalicza budownictwo osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą do kategorii mieszkań przeznaczonych na sprzedaż lub wynajem. Wcześniej inwestycje prowadzone przez takich przedsiębiorców były uwzględniane w ramach budownictwa indywidualnego. Ze względu na opisywaną modyfikację metodologii, informacje o rocznych zmianach liczby rozpoczętych budów mieszkań i uzyskanych pozwoleń na budowę, mają być dostępne dopiero od stycznia 2019 r.

(A.P.)

Czytaj także:

130. Krakowska Giełda Domów i Mieszkań

Zamknij [x]

Czytaj także:

130. Krakowska Giełda Domów i Mieszkań

Zamknij [x]