Rodzina 2+2. Ile metrów mieszkania kupi na kredyt?

Analizy, opinie

Jak wyglądają przeciętne zarobki krakowskiej rodziny w porównaniu do rodzin z innych głównych miast Polski? I jak te zarobki przekładają się na zdolność kredytową, a co za tym idzie - powierzchnię nowego mieszkania, które rodzina może kupić na kredyt? Poniżej przedstawiamy krótką analizę możliwości zakupowych mieszkańców Krakowa, w porównaniu do rodzin z innych dużych miast.

fot. LT
fot. LT

Naszą analizę przeprowadziliśmy dla czteroosobowej rodziny, której dochody równają się dwukrotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w Krakowie oraz w sześciu innych głównych miastach naszego kraju.

Zdolność kredytowa rodziny 2+2 w Krakowie i wybranych miastach wojewódzkich

(Na podstawie kalkulatora kredytowego: podwójne przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w poszczególnych miastach we wrześniu 2016 r. wg GUS, średnie cen transakcyjne nowych mieszkań w poszczególnych miastach wg NBP w II kw. 2016 r., 4 osoby w gospodarstwie domowym, suma limitów na kartach kredytowych 1000 zł, suma limitów na rachunkach bieżących 1000 zł, suma stałych miesięcznych zobowiązań 1500 zł, kredyt na 25 lat)

Opracowanie własne.

Kraków w drugiej części stawki…

Mimo że najwyższe przeciętne zarobki odnotowywane są w Warszawie, nie oznacza to jednak, że warszawianie mogą na kredyt kupić największe mieszkanie. Same wyższe dochody nie przekładają się bowiem bezpośrednio na możliwą do pozyskania powierzchnię mieszkania. Wielkość mieszkania jest bowiem również wypadkową cen w danym mieście. Średnie transakcyjne ceny mieszkań prosto od dewelopera są w stolicy o ponad jedną trzecią i o około jedną piątą wyższe, niż odpowiednio w Katowicach i Gdańsku. A to właśnie te dwa miasta znajdują się na czele naszego zestawienia. Czteroosobowa rodzina o przeciętnych dochodach może pochwalić się zdolnością kredytową, która w tych miastach pozwala na zakup mieszkania odpowiednio o powierzchni blisko 76 mkw. i ponad 75 mkw. W Warszawie, która znajduje się na najniższym stopniu podium, zdolność kredytowa dla zobowiązania zaciągniętego na 25 lat pozwala na niecałe 66 mkw.

Kraków znajduje się dopiero na piątym miejscu, za czwartym Poznaniem, ale za to przed Wrocławiem. Ostatnie miejsce naszego zestawienia zajmuje Łódź. Jej mieszkańcom dochody na przeciętnym poziomie pozwalają na zakup nowego M o metrażu zaledwie 30 mkw. Przy takiej powierzchni w grę wchodzi właściwie jedynie kawalerka. Jednopokojowe mieszkanie nie jest jednak w stanie - jak nietrudno się domyślić - zapewnić odpowiednich warunków mieszkaniowych dla małżeństwa z dwójką dzieci. Kiepski wynik Łodzi wynika z zauważalnie niższych średnich poborów w relacji do pozostałych miast. Takiego wyniku nie zmienia nawet fakt, że w gronie rozpatrywanych siedmiu ośrodków mieszkania z rynku pierwotnego właśnie tam są najtańsze.

Kraków pod względem liczby mieszkańców już jakiś czas temu wyprzedził Łódź i zajmuje drugie miejsce wśród miast z największą liczbą ludności. Nie zmienia to jednak faktu, że zarówno jeśli chodzi o sam poziom zarobków, jak i wielkości mieszkania na zakup jakiego te zarobki pozwalają, zajmujemy dopiero piątą lokatę.

KAN

Czytaj także:

Listopad w MdM-ie pod znakiem stagnacji

Zamknij [x]

Czytaj także:

Listopad w MdM-ie pod znakiem stagnacji

Zamknij [x]