Reas: Najdrożej na Zwierzyńcu, po MdM do Czyżyn - czyli rozkład cen w dzielnicach Krakowa.

Analizy, opinie

Spośród 18 dzielnic Krakowa tylko w sześciu średnia cena ofertowa mieszkań na rynku pierwotnym jest wyższa niż średnia dla całego miasta.

fot. R.
fot. R.

Są to Stare Miasto, Zwierzyniec, Grzegórzki, Krowodrza, Bronowice i Podgórze. Najwięcej lokali wprowadzono do oferty w ostatnim kwartale w Dębnikach, które pod względem cenowym plasują się dokładnie na poziomie średniej dla miasta. Natomiast Ci, którzy są zainteresowani mieszkaniami kwalifikującymi się do dopłaty w MdM, powinni szukać w Czyżynach, gdyż tam było ich najwięcej w skali całego miasta.
Oferta krakowskiego rynku pierwotnego wynosi obecnie ponad 10,5 tyś. mieszkań. Przeciętna cena ofertowa tych mieszkań jest obecnie najniższa od 3 lat i wynosi około 6,5 tyś. zł/m2.

Patrząc na rozkład nowych inwestycji zaobserwować można, że na znaczeniu zyskują tereny poprzemysłowe zlokalizowane stosunkowo blisko centrum miasta, które transformowane są w nową tkankę miejską. Proces ten obserwować możemy chociażby na przykładzie gruntów zlokalizowanych na granicy Grzegórzek i Czyżyn, gdzie działalność deweloperską należy określić jako bardzo intensywną. Bezsprzecznie jednak największym zainteresowaniem wśród deweloperów cieszą się dzielnice zlokalizowane wokół bezpośredniego centrum miasta i te uznawane za najbardziej prestiżowe – komentuje Jarosław Godlewski, Analityk rynku w firmie doradczej REAS.

W centrum miasta, gdzie najczęściej lokalizowane są inwestycje apartamentowe i o podwyższonym standardzie, średnie ceny sięgają nawet 10 tyś zł/m2. Na wzrost cen w dzielnicach centralnych wpływa przede wszystkim niewielka podaż nowych lokali. Podobnie sytuacja wygląda w dzielnicy Zwierzyniec, uznawanej za najbardziej zieloną dzielnicę Krakowa. Mała liczba nowych inwestycji, lokalizowanych głównie w rejonie ulicy Królowej Jadwigi, oraz duże zainteresowanie nabywców tą lokalizacją sprawia, że ceny utrzymują na wysokim poziomie i wynoszą średnio około 9,1 tys. zł/m2.
Rekordzistą pod względem wielkości oferty, z prawie 1,5 tys. nowych lokali na koniec III kwartału 2015 r., jest Podgórze. Średnia cena plasuje się tu powyżej średniej dla miasta i wynosi 6,8 tyś. zł/m2. Zauważyć należy jednak, że mimo wyższej niż przeciętna ceny, to w tej dzielnicy sprzedało się w ostatnim kwartale najwięcej nowych mieszkań (prawie 500 jednostek).

Najmłodszą ofertę w mieście mają z kolei Dębniki. W ostatnim kwartale wprowadzono tu do sprzedaży blisko 18% wszystkich mieszkań, które pojawiły się w tym czasie w ofercie w Krakowie. Efektem tego łączna liczba mieszkań dostępnych w tej dzielnicy zbliżyła się do 1,5 tys. lokali (pozostając jednak na drugim miejscu za Podgórzem) i obniżając średnią cenę do poziomu sprzed dwóch lat, czyli do  6,5tyś. zł/m2.
- Bardzo dobrą sprzedażą oraz dużą ilością nowo wprowadzanych mieszkań w ostatnich kwartałach mogą się pochwalić Czyżyny. Zawdzięczają to cenie średniej zbliżonej do limitu MDM oraz dobremu skomunikowaniu z centrum miasta. – dodaje Jarosław Godlewski z REAS.

Więcej informacji o rynkach mieszkaniowych poszczególnych miast, a w szczególności o rynku krakowskim, znaleźć można na stronie internetowej REAS (www.reas.pl).


-----------------------------------------------------------------
REAS jest firmą doradczą specjalizującą się w zagadnieniach związanych z rynkiem mieszkaniowym. Od 1997 roku nieprzerwanie prowadzi największy w Polsce program badania krajowego rynku deweloperskiego angażując we współpracę developerów, banki, inwestorów oraz inne podmioty działające na rynku mieszkaniowym.
Ponadto zespół specjalistów REAS świadczy kompleksowe usługi doradcze dla deweloperów mieszkaniowych: od wstępnej analizy gruntu przez doradztwo produktowe i finansowe po wsparcie w komercjalizacji. Spółka angażuje się przy tym w rozwój niedocenianych dotychczas sektorów , takich jak mieszkania na wynajem, dla seniorów i dla studentów.

Czytaj także:

Jaki podatek w przyszłym roku?

Zamknij [x]

Czytaj także:

Jaki podatek w przyszłym roku?

Zamknij [x]