Raty kredytów hipotecznych znów spadną

Analizy, opinie

Stopa WIBOR - 3M, która służy do aktualizacji oprocentowania złotówkowych kredytów hipotecznych szybko zareagowała na ostatnią decyzję RPP. Obecnie wspomniana stopa oscyluje na poziomie 2,06%.

W trakcie środowego posiedzenia Rada Polityki Pieniężnej (RPP) zredukowała trzy z czterech stóp procentowych Narodowego Banku Polskiego. Po ostatnich zmianach referencyjna stopa NBP osiągnęła rekordowo niski poziom: 2,00% w skali roku. Wbrew oczekiwaniom ekspertów RPP obniżyła tę najważniejszą stopę aż o 0,50 punktu procentowego (z 2,50%). W trakcie środowego wystąpienia Prezes NBP, Marek Belka nie wykluczył dalszych obniżek stóp procentowych.

Poprzednie „cięcie” stóp procentowych Narodowego Banku Polskiego miało miejsce w lipcu 2013 r. O zakończeniu ponad rocznego okresu stabilizacji stóp procentowych przesądziły niekorzystne odczyty danych makroekonomicznych (m.in. wyraźny spadek produkcji przemysłowej w sierpniu). Spory wpływ na decyzję RPP miała też aktualna deflacja. Warto przypomnieć, że w lipcu i sierpniu b.r. Główny Urząd Statystyczny odnotował ujemną zmianę cen (odpowiednio -0,20% i -0,30% rok do roku).

Stopa WIBOR - 3M, która służy do aktualizacji oprocentowania złotówkowych kredytów hipotecznych szybko zareagowała na ostatnią decyzję RPP. Obecnie wspomniana stopa oscyluje na poziomie 2,06% (dane agencji Thomson Reuters z dnia 10 października 2014 r.). Do końca bieżącego roku WIBOR - 3M może jeszcze spaść o 15 - 20 punktów bazowych (0,15 - 0,20 punktu procentowego). Taki scenariusz wróżą obecne notowania giełdowych kontraktów na stopę procentową (tzw. kontraktów FRA).

Spadek WIBOR-u 3M to dobra wiadomość dla osób, które zaciągnęły kredyt hipoteczny w złotych. Już niebawem będą one płacić niższe raty. W przypadku gospodarstwa domowego, które pożyczyło 270 000 złotych na 30 lat miesięczna płatność zmniejszy się o 3,01% (założenia: marża banku na poziomie 1,60%, obniżka WIBOR-u - 3M z 2,30% do 2,05%, raty równe).

(A.P.)

Czytaj także:

GUS: We wrześniu ożywienie w budownictwie mieszkaniowym

Zamknij [x]

Czytaj także:

GUS: We wrześniu ożywienie w budownictwie mieszkaniowym

Zamknij [x]