Planty Mistrzejowickie - zieleń wśród nowohuckich osiedli

Poradnik

Planty Mistrzejowickie to jeden z nowohuckich parków miejskich, położony pomiędzy osiedlami Złotego Wieku, Bohaterów Września i ulicami Srebrnych Orłów, Wawelską, Obrońców Warszawy i Hołdu Pruskiego.

Planty Mistrzejowickie
Planty Mistrzejowickie

Obszar ten, rozciągający się dziś na powierzchni ponad 10 hektarów, był terenem zielonym od dziesięcioleci (a dokładnie od początku lat 70. XX wieku), ale niegdyś w znacznej części wyglądał po prostu jak duża łąka, poprzecinana tu i ówdzie alejkami i chodnikami. Dziś, oprócz powstałych lata temu alejek i typowo PRL-owskich, małych asfaltowych boisk i placów zabaw, mamy tu więcej atrakcji dla wszystkich grup wiekowych: nie tylko dzieci i młodzieży, ale także dorosłych.

Wchodząc na Planty Mistrzejowickie od strony południowej i ulicy Srebrnych Orłów przed oczyma mamy przede wszystkim duży, ogrodzony plac zabaw, wyposażony w huśtawki, zjeżdżalnie i ławki. Plac zabaw otoczony jest drzewami, co z pewnością jest zaletą w upalne, letnie dni.

W północnej części plant wyróżnia się kolejny ogrodzony, nieźle wyposażony i zadbany plac zabaw. Są tu nie tylko sprzęty umilające czas najmłodszym, takie jak zjeżdżalnie, drabinki, huśtawki, karuzela czy piaskownica, ale także liczne ławki oraz plenerowa siłownia, z której korzystać mogą dorośli. Powierzchnia placu jest częściowo pokryta miękką wykładziną, działa tu też oświetlenie, co pozwala korzystać z tego miejsca również, gdy zapadnie zmrok.

Planty Mistrzejowickie przyciągają także miłośników sportu. Jest tu wielofunkcyjne boisko sportowe z oddzielnymi placami do koszykówki i piłki nożnej, choć nie da się ukryć, że rozstawione wokół ławeczki przyciągają czasem także miłośników innych rozrywek…

Jednym z ulubionych przez dzieci i młodzież miejsc jest skatepark, w którym spotkać można jeżdżących na deskach, rolkach, czy rowerach BMX. Są tu boksy, murki, skocznie, tzw. quarter pipe, minirampa i sporo innych urządzeń, które docenią trenujący te sporty. Obok skateparku znajduje się też tak zwany trial park z wyposażeniem, które pozwala na urządzanie tu profesjonalnych imprez sportowych.

Jak w każdym parku, istotne dla jego bywalców są alejki dla spacerowiczów i rowerzystów. Na Plantach Mistrzejowickich ich nie brakuje, w dodatku główna alejka biegnąca centralnie przez park, wzdłuż ulicy Obrońców Warszawy, jest dość szeroka, co pozwala na w miarę komfortowe mijanie się pieszych i cyklistów.

Na Plantach Mistrzejowickich znajdziemy też scenę – drewnianą konstrukcję, na której od wielu lat miały miejsce występy artystyczne, na przykład chórów dziecięcych i szkolnych. Dziś scena, zwana także nieco górnolotnie amfiteatrem, wykorzystywana jest okazjonalnie.

W parku nie brakuje także przedstawicieli miejskiej fauny. Można tu spotkać na przykład jeże, wiewiórki i reprezentantów gatunków latających; w tym oczywiście gołębie, które mogą tu często liczyć na posiłek.

Z Plant Mistrzejowickich już tylko kilka kroków do sąsiadującego z nimi Fortu 48  Batowice. To spora atrakcja dla miłośników historii – Fort Artyleryjski 48 „Batowice”, zbudowany w latach 80. XIX wieku, stanowił fragment Twierdzy Kraków. Dziś porośnięty jest pięknym starodrzewem i otoczony asfaltowymi alejkami, idealnymi do spacerów i przejażdżek rowerowych. Cykliści i piesi spacerowicze mogą też wybrać się stąd na nieco dłuższą wyprawę - okrążając Fort Batowice od północnej strony dotrą na przykład do położonego na Prądniku Czerwonym, powstałego niedawno Parku Reduta.

Dla osób odwiedzających park i korzystających z jego atrakcji atutem może być również sąsiadująca z Plantami Mistrzejowickimi infrastruktura handlowa i usługowa, w tym między innymi działający bezpośrednio przy parku supermarket Aldi, mniejsze sklepy osiedlowe z różnych branż i placówki bankowe.

Warto też wspomnieć, że w sąsiedztwie parku działają dwie szkoły podstawowe: na osiedlu Złotego Wieku jest to Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 77 im. św. Maksymiliana Marii Kolbe, a na osiedlu Bohaterów Września - Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 144 im. Bohaterów Września 1939.

Otoczenie Plant Mistrzejowickich tworzą osiedla mieszkaniowe wchodzące w skład Mistrzejowic – projektu urbanistycznego obejmującego osiedla Tysiąclecia, Złotego Wieku, Bohaterów Września oraz Piastów. Budynki mieszkalne sąsiadujące z parkiem budowane były w większości w latach 70. i 80. XX wieku, w mniejszości znajdują się natomiast obiekty relatywnie młodsze, na przykład te zlokalizowane od północno-wschodniej części plant.

Od północy i zachodu park sąsiaduje z Osiedlem Złotego Wieku, w skład którego wchodzą między innymi tak zwane puchatki. To 12 czteropiętrowych bloków mieszkalnych, graniczących z Plantami Mistrzejowickimi w jego północno-zachodniej części i sąsiadującymi jednocześnie z obszarem Fortu Batowice. Od strony wschodniej teren parku przylega do Osiedla Bohaterów Września.

Zobacz więcej zdjęć Plant Mistrzejowickich.

Fot. B.D.

Czytaj także:

Maj przyniósł poprawę deweloperskich wyników

Zamknij [x]

Czytaj także:

Maj przyniósł poprawę deweloperskich wyników

Zamknij [x]