NBP prognozuje spadki cen mieszkań

Analizy, opinie

Narodowy Bank Polski opublikował cykliczny raport na temat krajowego rynku mieszkaniowego. Ten dokument dostarcza szczegółowych informacji na temat procesów rynkowych, które można było zaobserwować od kwietnia do czerwca 2014 r.

Dane NBP wskazują, że w drugim kwartale bieżącego roku ceny mieszkań były stabilne. Wśród ośmiu największych miast wyjątek stanowił Kraków. W stolicy Małopolski średnia transakcyjna cena 1 mkw. nowych lokali wzrosła o 2,66%. Analogiczna zmiana na krakowskim rynku wtórnym wyniosła 3,59% (w relacji do poprzedniego kwartału). Znaczącą podwyżkę odnotowano również we Wrocławiu. Średnia transakcyjna cena 1 mkw. tamtejszych lokali deweloperskich od kwietnia do czerwca br. wzrosła o 2,99%. W tym samym czasie stołeczne mieszkania z rynku pierwotnego podrożały tylko nieznacznie (kwartalna zmiana: +0,24%).

Analitycy Narodowego Banku Polskiego uważają, że wzrost podaży w dłuższej perspektywie wywoła obniżkę cen nowych lokali. Warto wspomnieć, że w drugim kwartale łączna liczba budowanych mieszkań była o 2600 sztuk wyższa niż przed rokiem. Na ceny ustalane przez deweloperów może też wpłynąć coraz większa konkurencja ze strony rynku wtórnego.

Eksperci Narodowego Banku Polskiego przedstawili również dane dotyczące rynku najmu. Wynika z nich, że w drugim kwartale br. przeciętna miesięczna stawka za wynajem 1 mkw. krakowskiego mieszkania wynosiła około 34 zł/mkw. Identyczną wartość odnotowano we Wrocławiu. Na terenie Warszawy analogiczna stawka już od pięciu lat oscyluje na poziomie 45 zł/mkw.   
 
(A.P.)

źródło: NBP
http://nbp.pl/publikacje/rynek_nieruchomosci/ceny_mieszkan_06_2014.pdf

Czytaj także:

Raty kredytów hipotecznych znów spadną

Zamknij [x]

Czytaj także:

Raty kredytów hipotecznych znów spadną

Zamknij [x]