Kredyty mieszkaniowe: wzrosła ilość i wartość

Na rynku

W całym 2015 roku banki udzieliły w naszym kraju 181 325 kredytów mieszkaniowych o łącznej wartości 39 320 mln zł. Takie dane świadczą o wyraźnej tendencji wzrostowej.

fot. R
fot. R

Miniony rok był jednak drugim z rzędu, kiedy obniżała się wartość takich zobowiązań udzielonych tylko w Krakowie w relacji do całego kraju.

Kraków na czwartym miejscu
Wartość kredytów mieszkaniowych udzielonych w Krakowie w zeszłym roku odpowiadała za nieco ponad 5% wartości wszystkich takich zobowiązań w całej Polsce. Taki odsetek przekłada się na niecałe 2 mld złotych. Daje nam to miejsce tuż za podium, po Warszawie, Wrocławiu i Trójmieście. Kraków to prężny ośrodek akademicki i miasto młodych ludzi. Wiele osób przyjeżdżających do nas na studia zostaje tu już na stałe, zakładając rodzinę. Co po jakimś czasie skutkuje również decyzją o zakupie mieszkania, często na kredyt.

Liczba i wartość czynnych oraz nowo udzielonych kredytów mieszkaniowych w Polsce

Opracowanie własne na podstawie raportu AMRON-SARFiN.

Polacy kredyty biorą
Jak wskazuje raport AMRON-SARFiN zarówno liczba, jak i wartość przyznanych kredytów na zakup lokalu mieszkalnego w Polsce w ubiegłym roku zwiększyły się odpowiednio o blisko 4,2% i 6,8% w porównaniu do 2014 roku. Do chętniejszego nabywania mieszkań  i zaciągania na nie kredytów przyczyniły się w ubiegłym roku przede wszystkim historycznie niski poziom stóp procentowych oraz w miarę stabilna sytuacja gospodarcza.

Pewną, pozytywną rolę odegrał niewątpliwie również rządowy program Mieszkanie dla Młodych. Na przyśpieszenie decyzji wielu rodzin o kupnie mieszkania z wykorzystaniem wspomnianego publicznego dofinansowania wpłynęły również zapewne informacje o rosnącej liczbie składanych wniosków oraz szybko kończących się przewidzianych limitach kwot na lata 2015 i 2016. Takie informacje pojawiały się pod koniec ubiegłego roku i były nagłaśniane przez media.

Odnosząc się do struktury kredytów warto dodać, że te walutowe obecnie praktycznie zniknęły z rynku. Zobowiązania denominowane w obcych walutach stanowiły od października do grudnia 2015 roku jedynie 1,4% wartości wszystkich udzielonych kredytów. Taki stan rzeczy jest spowodowany ograniczeniami zawartymi w kolejnych rekomendacjach Komisji Nadzoru Finansów. Poza tym obecnie Polaków jest już niezwykle trudno namówić do wyboru innego niż złotówkowego zobowiązania, zwłaszcza gdy widać z jakimi problemami muszą dzisiaj sobie radzić frankowicze.

KAN

Czytaj także:

Tegoroczne środki na MdM skończą się w kwietniu

Zamknij [x]

Czytaj także:

Tegoroczne środki na MdM skończą się w kwietniu

Zamknij [x]