Jakie technologie budowy są popularne w Małopolsce?

Na rynku

GUS poinformował w jakiej technologii budowano bloki i domy, które zostały ukończone w Małopolsce w minionym roku. Warto sprawdzić, czy nowe technologie zdobywają popularność w naszym regionie.

fot. R
fot. R

Na polskich budowach cały czas zdecydowanie przeważa technologia tradycyjna udoskonalona, polegająca na ręcznym wbudowywaniu bloczków, cegieł i pustaków. Trzeba jednak zwrócić uwagę, że rośnie popularność alternatywnych technologii budowlanych. Warto sprawdzić, jak pod tym względem w 2021 r. wyglądała sytuacja dotycząca województwa małopolskiego.

Według danych GUS-u w 2021 r. na terenie Małopolski zostały ukończone 10 662 budynki mieszkalne. Wynik z 2020 r. był wyraźnie niższy, gdyż wyniósł 8497 budynków mieszkalnych. Podział oddanych w 2021 r. małopolskich budynków mieszkalnych według rodzaju inwestora wyglądał następująco:  
    • budownictwo indywidualne - 8675 budynków
    • budownictwo spółdzielcze - 2 budynki
    • budownictwo na sprzedaż i wynajem - 1984 budynki
    • budownictwo komunalne - 0 budynków
    • budownictwo społeczne czynszowe - 1 budynek

Aż 10 501 małopolskich budynków zostało wzniesionych w technologii tradycyjnej udoskonalonej. W podziale na rodzaje inwestorów stosujących tę technologię wyniki wyglądały następująco:
    • budownictwo indywidualne - 8585 budynków
    • budownictwo spółdzielcze - 2 budynki
    • budownictwo na sprzedaż i wynajem - 1913 budynków
    • budownictwo komunalne - 0 budynków
    • budownictwo społeczne czynszowe – 1 budynek

Pewną popularnością w Małopolsce cieszyła się też technologia monolityczna. Jest to metoda wznoszenia budynku mieszkalnego o ścianowej lub szkieletowej konstrukcji z betonu albo żelbetonu, realizowanej na miejscu budowy (z wykorzystaniem szalunków). W tej technologii zostały ukończone 53 budynki mieszkalne z województwa małopolskiego (wszystkie na sprzedaż i wynajem).

W 2021 roku Główny Urząd Statystyczny na terenie Małopolski odnotował też ukończenie 108 budynków w technologii konstrukcji drewnianych, co oznacza prawie dwukrotny wzrost względem wyniku z 2020 roku. Ta technologia obejmuje domy budowane metodą kanadyjską lub z drewnianych prefabrykatów albo z bali. W minionym roku indywidualni małopolscy inwestorzy ukończyli 90 takich domów, a deweloperzy kolejne 18.

(A.P.)

żródło danych: GUS

Czytaj także:

Wysoki poziom sprzedaży nieruchomości w 2021 r.

Zamknij [x]

Czytaj także:

Wysoki poziom sprzedaży nieruchomości w 2021 r.

Zamknij [x]