Ile zapłacimy za dom?

Analizy, opinie

Kupno domu jest decyzją na lata. O ile bowiem zdarza się zmieniać mieszkanie nawet kilka razy w życiu, dom kupujemy najczęściej tylko raz.

W samym Krakowie oferta deweloperów w segmencie domów jednorodzinnych jest stosunkowo uboga i skoncentrowana tylko w kilku wybranych lokalizacjach. Nowy dom znaleźć można najczęściej w dzielnicy Podgórze (Pychowice, Opatkowice, Kliny, Swoszowice), a zapłacimy za niego od 500 tys. (małe szeregówki ok. 100 m2) do 1 mln (domy większe). Z mniejszą ofertą i jeszcze wyższymi cenami spotkamy się w Krowodrzy, głównie w dzielnicach Bronowice i Zwierzyniec. Oferuje się tu większe powierzchniowo domy (nawet ponad 200 m2), w cenach najczęściej przekraczających 1 mln zł.

Dla osób, które nie chcą już dłużej mieszkać w bloku, a które nie posiadają możliwości finansowych umożliwiających zakup domu w Krakowie, alternatywą stają się oferty zlokalizowane w podkrakowskich gminach. Jeżeli mamy 350-400 tys. zł, możemy tam już kupić mały dom. Za tą cenę w Krakowie pozwolimy sobie na kupno 50 - 70-metrowego mieszkania w przeciętnej lokalizacji. Zyskujemy więc kilkadziesiąt metrów i dodatkowo kawałek własnego ogródka. Musimy jednak liczyć się z dłuższymi dojazdami - najtańsze domy położone są bowiem w peryferyjnych lokalizacjach. W lokalizacjach bliższych - od kilku do kilkunastu kilometrów od Krakowa - za średniej wielkości dom 140-180 m2 zapłacimy najczęściej 500-700 tys. zł, a w lokalizacjach najbardziej atrakcyjnych nawet do 100 tys. więcej.

Ile zapłacimy za dom? | zdjęcie 1


Generalnie, porównując ceny domów trzeba zwrócić uwagę na wiele aspektów. O ile bowiem mieszkania oddaje się w podobnym standardzie, a o cenie decyduje głównie lokalizacja, w przypadku domów o kwocie jaką trzeba zapłacić deweloperowi decyduje znacznie więcej czynników. Domy oddawane są bowiem, tak jak mieszkania, w standardzie deweloperskim lub do indywidualnego wykończenia, obejmującego np. rozprowadzenie instalacji wewnątrz domu, tynki, wylewki czy zagospodarowanie terenu wokół domu. W tym drugim przypadku musimy liczyć się z dodatkowym wydatkiem (sięgającym niekiedy 100 tys. zł), koniecznością znalezienia wykonawcy i nadzorowania prac. Często deweloperzy oferują różne opcje wykończenia domu, a klient może zadecydować jaki zakres prac chciałby wykonać we własnym zakresie.

W przypadku domów łatwiej negocjować ceny i warunki oferty. Domy pod Krakowem realizują bowiem najczęściej mniejsze, rodzinne firmy, które są bardziej skłonne do modyfikacji swoich propozycji.

Na ceny domów wpływ mają także użyte materiały, charakter zabudowy oraz powierzchnia działki. W porównywalnej lokalizacji najtaniej kupimy szeregówkę, a najdrożej dom wolnostojący, wymagający większej działki. Przy analizie różnych lokalizacji nie zawsze jednak okazuje się to regułą. Szeregówki powstają bowiem najczęściej w lokalizacjach najbliższych Krakowa, gdzie ceny gruntów są najwyższe. W przypadku szeregówek i bliźniaków domy stawiane są najczęściej na działkach 3 - 6-arowych, domy wolnostojące - na nieco większych, 6 - 10-arowych.

Czytaj także:

7400 nowych mieszkań w 2008 roku

Zamknij [x]

Czytaj także:

7400 nowych mieszkań w 2008 roku

Zamknij [x]