Giełda SBDiM – kto kupuje mieszkania w Krakowie?

Analizy, opinie

W drugi weekend września hala Centrum Targowego Chemobudowa znów zapełniła się stoiskami z ofertami mieszkaniowymi. W sobotnie przedpołudnie odbyła się także giełdowa konferencja, na którą zaprosił organizator wydarzenia - Stowarzyszenie Budowniczych Domów i Mieszkań. Program konferencji obejmował m.in. prezentację wyników badań przeprowadzonych przez Instytut Analiz MRN w trakcie ostatniej giełdy w 2016 roku.

fot. R
fot. R

Prelekcję dotyczącą preferencji nabywców mieszkań wygłosił Piotr Krochmal, prezes Monitora Rynku Nieruchomości. Analiza ankiet przeprowadzonych wśród potencjalnych nabywców mieszkań odwiedzających giełdę wskazuje, że zakupem mieszkań zainteresowani są głównie ludzie młodzi - ponad 90% z nich nie przekroczyło bowiem wieku 40 lat. Połowa ankietowanych to pary, a ok. 90% osób mieszka w Krakowie. W naszym mieście dominuje więc popyt wewnątrzaglomeracyjny. Około 56% osób przychodzących na giełdy obecnie wynajmuje mieszkanie, 20% mieszka we własnym, ale poszukuje większego mieszkania, a podobna liczba respondentów mieszka u rodziców. Z odpowiedzi ankietowanych wynika także, że poprawia się sytuacja materialna potencjalnych nabywców - kilkanaście procent z nich podało, że zarabia ponad 9 tys. zł "na rękę". Najbardziej zamożne osoby częściej szukają mieszkania jako formy inwestycji. Średnia kwota, jaką skłonni są wydać ankietowani oscyluje wokół 350 tys. zł, a 3/4 z nich szuka mieszkania w przedziale 250-400 tys. zł. W porównaniu do wcześniejszych badań widać wzrost osób poszukujących mieszkań trzypokojowych, jednocześnie rośnie też liczba ankietowanych preferujących metraże zbliżone do 40 mkw.

Wśród głównych kryteriów wyboru wskazywane są cena, dostępność komunikacji, zagospodarowanie terenu i bezpieczeństwo okolicy. Jeżeli chodzi o samo mieszkanie, największe znaczenie ma układ funkcjonalny, metraż i piętro. Ankietowani chętnie wybraliby lokalizację w pobliżu przystanków komunikacji miejskiej, sklepów spożywczych i terenów zielonych. Prawie 1/4 pytanych chciałaby mieć w pobliżu klub fitness. Zdaniem pytanych niepożądane sąsiedztwo to m.in. ruchliwa ulica, tory kolejowe, stacja benzynowa, czy pub.

Ankietowani przykładają też dużą wagę do kwestii bezpieczeństwa, wybierając najczęściej opcję ogrodzenia oraz alarmu i monitoringu.

Giełdowa konferencja stała się też okazją do zaprezentowania relacji z Warsztatów Dewelopera, które w czerwcu br. odbyły się w Kopenhadze. Deweloperzy należący do krakowskiego Stowarzyszenia Budowniczych Domów i Mieszkań (SBDiM) regularnie korzystają z możliwości wyjazdów do innych krajów i analizowania tamtejszych rozwiązań budowlanych oraz urbanistycznych. Stolica Danii przoduje pod względem nowoczesnych rozwiązań architektonicznych i ekologicznych, stawia też sobie ambitne plany w zakresie rozwoju gospodarczego, dlatego może być źródłem wielu pozytywnych inspiracji. W trakcie czerwcowego wyjazdu do Kopenhagi przedstawiciele krakowskich deweloperów odbyli liczne warsztaty, wizytacje oraz spotkania. Tegoroczne Warsztaty Dewelopera zorganizowano z pomocą Konsula Honorowego Królestwa Danii, Janusza Kahla. Warto wspomnieć, że na terenie Krakowa działa Dom Nordycki, kierowany przez pana Kahla. Ta instytucja zajmuje się m.in. popularyzacją duńskich rozwiązań technologicznych i wspieraniem polsko-duńskiej współpracy biznesowej. Konsul Janusz Kahl był gościem konferencji SBDiM.

Podczas 123. Giełdy SBDiM swoje stoisko przygotowała także firma Bruk-Bet, oferująca m.in. szeroką gamę produktów z kamienia i betonu, wykorzystywanych w budownictwie. Obecni na konferencji przedstawicie producenta zaprezentowali ofertę firmy. Pochodzący z Małopolski Bruk-Bet trzydzieści lat temu zaczynał produkcję w jednym małym obiekcie. Obecnie stanowi grupę kilkunastu zakładów, z wieloma liniami produkcyjnymi, wśród których kilka jest unikatowych na skalę europejską.

R.

Czytaj także:

123. Giełda Domów i Mieszkań – nowości w ofercie krakowskich deweloperów

Zamknij [x]