Giełda Domów i Mieszkań

Na rynku

Zakończona w niedzielę (23.10.05r.) Giełda Domów i Mieszkań nie przyniosła optymistycznych wieści nabywcom nieruchomości.

Choć w hali Sokoła, gdzie tradycyjnie giełdy organizuje Stowarzyszenie Budowniczych Domów i Mieszkań, zaprezentowało się kilkudziesięciu deweloperów, oferta krakowskiego rynku wydaje się bardzo uboga. Większość inwestycji jest na etapie wyprzedaży ostatnich mieszkań, a nowe oferty zrealizowane zostaną najczęściej dopiero w 2007 roku. Średnie ceny systematycznie rosną i zbliżają się w szybkim tempie do 4 tys. zł za metr brutto. Niektórzy inwestorzy czekając na pozwolenia oferują nawet mieszkania z terminem realizacji w 2008 roku.

Urząd miasta chwali się wynikami swojej pracy – od początku roku wydano 2700 decyzji WZiZT, a czas oczekiwania na pozwolenie na budowę (po złożeniu kompletnego wniosku) skrócono do 65 dni. Jednak nie przekłada się to żaden sposób na kondycję rynku, a dopływ nowych inwestycji nie jest w stanie zrównoważyć ciągle rosnącego popytu.

Giełda Domów i Mieszkań | zdjęcie 1


Na Giełdzie zaprezentowano, oprócz aktualnych ofert znanych już Krakowianom, 9 nowych projektów.

Ofertą zasługującą na uwagę jest inwestycja firmy deweloperskiej BIGMAR – Ciepły Dom w Pychowicach na ul. Zakrzowieckiej. Wyróżnia się ona spośród innych tym, że przewidziano tu specjalne udogodnienia dla osób niepełnosprawnych. Inwestycja powstaje w sąsiedztwie Skałek Twardowskiego, Zalewu Zakrzówek i Kampusu UJ, w odległości około 4 km od centrum miasta. Budynek będzie 2-piętrowy, dodatkowo z poddaszem, podziemnym parkingiem i windami, a znajdzie się w nim 26 mieszkań o metrażu 29-113 m.kw. Dla osób niepełnosprawnych dużym ułatwieniem będą podjazdy i odpowiednio szerokie korytarze w budynku oraz specjalnie zaprojektowane mieszkania. Inwestycja rozpocznie się w na wiosnę 2006 roku, a zakończy według planów wiosną 2007 r. Ceny – 3500-3700 za m.kw.

Kolejny budynek z trzeciego etapu inwestycji na ul. Obozowej przedstawiła firma PROINS. Trzy budynki, każdy o 3 kondygnacjach, będą zawierać mieszkania o metrażu od 48 do 60 m.kw. Ten etap inwestycji ma być zrealizowany najpóźniej w IV kwartale 2006 roku. Teren osiedla będzie ogrodzony i monitorowany. Ceny za m.kw. – 3400-3550 zł netto.

Bardzo kameralną inwestycją jest, sprzedawany przez Biuro Nieruchomości MAGIEROWSKA, apartamentowiec przy ul. Emaus. W budynku przewidziano tylko 8 apartamentów o metrażach od 72 do 128.5 m.kw. Deweloper uwzględnił w projekcie także wideodomofony i klimatyzację a oprócz tego podziemny parking, windy, tarasy oraz ogródki dla apartamentów znajdujących się na parterze. Ceny za m.kw. – 8000 zł netto. Inną luksusową propozycją tego biura są apartamenty przy ul. Kościuszki, z wysokim standardem wykończenia, wideodomofonami oraz tarasami i balkonami w każdym mieszkaniu. Na sześciu piętrach dostępne są metraże od 34 do 106 m.kw. Na parterze zaprojektowano lokale usługowe. Cena za m.kw. – 5200 zł netto.

Giełda Domów i Mieszkań | zdjęcie 2


Osoby, które chcą zamieszkać w Śródmieściu na pewno zainteresują się apartamentowcem, planowanym do realizacji przy ulicy Cystersów. Firma BRYKSY zamierza oddać tę inwestycję w II kwartale 2008 roku. Projekt obejmuje 3-skrzydłowy budynek z różną liczbą kondygnacji w zależności od skrzydła – od 5 do 7 pięter i z mieszkaniami o metrażu od 29 do 106 m.kw.

Przy ulicy Pod Fortem powstanie najnowsza inwestycja deweloperska firmy WAWEL SERVICE. W apartamentowcu „Krowodrza Fort” znajdą się zarówno mieszkania o podwyższonym standardzie (82 lokale o powierzchni od 36 do 75 m.kw.), jak i 4 luksusowe penthouse’y o powierzchni 117 lub 135 m.kw., w których układ pomieszczeń zaprojektują ich przyszli właściciele. Elegancki, kameralny apartamentowiec stanie w bezpośrednim sąsiedztwie trasy szybkiego tramwaju, która połączy Stare Miasto z Portem Lotniczym w Balicach. Zakończenie budowy planowane jest na 2007 rok. Cena m.kw. – 3500 zł netto.

Poza tym WAWEL SERVICE kontynuuje rozbudowę osiedla Millenia Fort przy ulicy Borkowskiej – w piątym etapie powstaną 3 budynki z 104 mieszkaniami. Na czterech kondygnacjach znajdą się mieszkania o powierzchni od 27 do 92 m.kw. z możliwością dowolnego łączenia wybranych metraży. Ciekawostką jest wysokość sufitu w apartamencie 92 m.kw., która dochodzi do 3 metrów i 30 cm. Deweloper zaplanował termin realizacji piątego etapu osiedla na przełom 2007 i 2008 roku. Ceny m.kw. – 2800-3000 zł netto.

Giełda Domów i Mieszkań | zdjęcie 3


W przygotowaniu znajduje się propozycja firmy MIRABUD. Budynek planowany na ulicy Obozowej to kontynuacja inwestycji dewelopera w tym rejonie miasta (6 budynków zrealizowanych w latach 1999-2001 i jeden – w latach 2002-2003). W istniejącej infrastrukturze powstanie kameralny 3-kondygnacyjny budynek (2 piętra i poddasze) z 12 mieszkaniami i 3 boksami garażowymi. Lokalizacja to rejon ulicy Torfowej i Gwieździstej. Ceny za m.kw. – 3400 zł netto.

Szczegółowo zaplanowaną ofertę prezentuje UNIVERS DEVELOPER – na Osiedlu Zielony Ruczaj zrealizowany zostanie nowoczesny kompleks mieszkaniowy z własnym zapleczem sportowym w postaci krytego basenu, sal do squasha i fitnessu oraz sauny. Na lokalizację wybrano bezpośrednie sąsiedztwo Kampusu UJ , także ze względu na przewidywaną tam budowę szybkiego tramwaju. Zaprojektowano mieszkania o metrażach od 30 m.kw., a projekt przewiduje możliwość indywidualnej aranżacji ich wnętrza. Teren będzie ogrodzony i strzeżony. Inwestycja ma być zrealizowana do października 2006 roku. Ceny m.kw. – od 3300 zł netto.

Kolejna nowa inwestycja mieszkaniowa będzie zlokalizowana na Prądniku Czerwonym – przy ulicy Majora. O wyborze miejsca na budowę przez dewelopera – firmę BUDOMAT –zdecydowało bardzo dobre połączenie komunikacyjne z innymi częściami miasta, niedalekie sąsiedztwo dużego centrum handlowo - rekreacyjnego: Geant, Obi, Park Wodny, Multikino oraz bliskość terenów zielonych i spacerowych - park, ścieżki rowerowe i plac zabaw. Projektowany budynek będzie składał się z dwóch części – wysokiej (11 kondygnacji) oraz niskiej (5 kondygnacji). Na parterze znajdą się lokale usługowe oraz garaże. W wysokiej części budynku zaplanowano jedynie 2-3 mieszkania na jednym piętrze. Do wyboru są mieszkania o metrażu od 29.8 do 92.2 m.kw. Termin realizacji inwestycji to czerwiec 2007 roku (ale część mieszkań jest już sprzedanych). Ceny m.kw. – od 3900-4600 zł brutto.

Czytaj także:

Konferencja z udziałem ministra

Zamknij [x]

Czytaj także:

Konferencja z udziałem ministra

Zamknij [x]