(FAQ) Co powinieneś wiedzieć o najmie mieszkania

Poradnik

Wyjazd z miejscowości rodzinnej do dużej aglomeracji w celu podjęcia studiów, przeprowadzka ze względu na rozpoczęcie zatrudnienia, a może początek wspólnego życia z ukochaną osobą? - powodów, dla których wynajmujemy mieszkania jest mnóstwo. Bez względu na to, jakim motywem się kierujesz, warto sprawdzić, na co zwrócić szczególną uwagę, zanim zdecydujesz się podpisać umowę o najmie nieruchomości. Poniżej prezentujemy odpowiedzi na pytania najczęściej zadawane przez przyszłych najemców.

fot. LT
fot. LT

Meldunek w wynajmowanym mieszkaniu
Osoby decydujące się na najem mieszkania często pytają o możliwość tymczasowego meldunku w tejże nieruchomości. - Głównym powodem jest możliwość korzystania z miejsc parkingowych znajdujących się w strefie płatnego parkowania, w niższych niż proponowanych standardowo cenach - wskazuje ekspert biura nieruchomości NowodworskiEstates, Kamil Pytel. Polskie przepisy prawne wskazują jasno: najemca ma wręcz obowiązek zameldowania się w najmowanym mieszkaniu. Meldunku można dokonać poprzez złożenie wniosku w Urzędzie Gminy (Miasta), na podstawie obowiązującej umowy najmu. Należy jednak pamiętać o konieczności wymeldowania się w ten sam sposób na dzień przed zakończeniem umowy najmu. A skoro już wspomnieliśmy o strefie parkowania…

Abonament za strefę płatnego parkowania, czyli jak płacić mniej
Istnieje możliwość wykupienia abonamentu za miejsce parkingowe w strefie płatnego parkowania, jeśli mieszkamy na objętym przez nią terenie. Jest to szczególnie istotne dla wszystkich tych, którzy zdecydowali się na najem nieruchomości w centrum miasta. - W tym celu należy udać się do wydziału komunikacji urzędu miasta z dowodem osobistym, dowodem rejestracyjnym pojazdu oraz wypełnionym wnioskiem o wydanie abonamentu mieszkańca, który pobrać można ze strony BIP poszczególnych miast - wyjaśnia Kamil Pytel. Następnie do uiszczenia pozostaje nam opłata za roczne użytkowanie miejsca parkingowego. Otrzymany identyfikator umieszczamy za szybą samochodu, w widocznym miejscu. Od tego momentu możemy cieszyć się komfortem parkowania tuż przed budynkiem, który zamieszkujemy.

Przepisywanie liczników - obowiązek czy prawo
W przypadku najmu nieruchomości jest to zależne od indywidualnego przypadku. Niektórzy właściciele nieruchomości wymagają takiego ruchu od najemców. Nie ma się jednak czego bać! Zyskujesz wówczas pełną kontrolę nad rachunkami - wiesz, za co i ile płacisz. - Przepisanie liczników mediów następuje zazwyczaj na podstawie umowy najmu poprzez podpisanie protokołu zdawczo-odbiorczego na wzorach udostępnianych przez dostawców mediów - tłumaczy ekspert NowodworskiEstates.

Czym jest najem okazjonalny
To szczególna forma najmu, w ramach której wynajmujący zabezpiecza prawnie właściwy przebieg najmu. Taką umowę zawiera się zawsze na czas określony - maksymalnie 10 lat, a umowie najmu towarzyszą obowiązkowo dwa załączniki notarialne: oświadczenie o poddaniu się egzekucji oraz oświadczenie właściciela nieruchomości alternatywnej o zgodzie na przyjęcie najemcy w przypadku egzekucji. Co warto podkreślić, to dodatkowe zabezpieczenie nie stanowi żadnego ograniczenia dla uczciwych najemców.

Każdorazowo warto skorzystać z pomocy doświadczonego agenta nieruchomości, który chętnie odpowie na wszystkie trapiące pytania, rozwieje wątpliwości, a przede wszystkim szybko i z poszanowaniem interesów obu stron doprowadzi do finalizacji transakcji.

żródło: Biuro Nieruchomości NowodworskiEstates

Czytaj także:

Rodzina 2+2. Ile metrów mieszkania kupi na kredyt?

Zamknij [x]

Czytaj także:

Rodzina 2+2. Ile metrów mieszkania kupi na kredyt?

Zamknij [x]