Czy warto kupić mieszkanie pod miastem?

Analizy, opinie

To pytanie z pewnością zadaje sobie wiele osób, które rozważają zakup własnego M. Decyzja wbrew pozorom nie jest prosta, a duży wpływ na nią mają: cel zakupu, możliwości finansowe, tryb życia czy wiek rodziny.

Przeprowadzka pod miasto oznacza w większości przypadków wydłużenie codziennych dojazdów. Jeżeli jednak uznamy, że zmiana miejsca zamieszkania nie pogorszy naszej mobilności (dojazd do przedszkola, szkoły, na uczelnię, do pracy) i nie wpłynie negatywnie na życie rodziny (np. możliwości dodatkowych zajęć dla dzieci, dostęp do służby zdrowia, organizacja zakupów), warto zastanowić się, czy z ekonomicznego punktu widzenia opłaca się kupić mieszkanie w podkrakowskich gminach. Kupując mieszkanie na własne potrzeby, dzięki inwestycji poza miastem możemy nabyć je taniej albo zyskać na metrażu – wcześniej jednak musimy wybrać przybliżoną lokalizację.

W Małopolsce, poza Krakowem, deweloperzy realizują stosunkowo mało mieszkań, a w większości na ich ofertę składają się domy jednorodzinne, od szeregówek i bliźniaków po wolnostojące. Po części wynika to ze strategii firm, z reguły zaś - z ograniczeń wynikających z założeń miejscowych planów zagospodarowania (podmiejskie gminy preferują bowiem rozwój budownictwa jednorodzinnego).

Z tych powodów w poszczególnych lokalizacjach oferta jest stosunkowo uboga, a wybierać możemy w jednej lub najwyżej kilku inwestycjach. Ceny mieszkań w promieniu kilkudziesięciu kilometrów od Krakowa są pochodną odległości, rozwiązań komunikacyjnych i atrakcyjności lokalizacji.

Na północ od miasta najwięcej mieszkań oferowanych jest w Zielonkach, a ceny z uwagi na atrakcyjność lokalizacji nie odbiegają znacznie od średniej krakowskiej. Możemy tu kupić mieszkania w średnich cenach od 5200 do 6500 za m2.

Na wschodzie możemy poszukać mieszkań w Wieliczce (gdzie przeciętne ceny zbliżone są do 6000 zł za m2), Niepołomicach (tu kupić można mieszkanie w cenie 5300-5500 za m2) i Bochni (4200-4500 zł za m2).

Na zachodzie inwestorzy oferują mieszkania w Krzeszowicach (ceny zaczynają się od 4000 zł za m2), Zabierzowie (4400-5800 zł za m2) i Alwerni (tu oferta jest śladowa, a pojedyncze mieszkania kosztują ok. 4000 zł za m2).

Na południe od Krakowa, oprócz pojedynczych ofert w Myślenicach (ceny od 4800 do 5200 za m2), mieszkania i apartamenty oferowane są w Nowym Targu (4500-5700 zł za m2) lub miejscowościach typowo turystycznych, takich jak Krynica (7000-7500 zł za m2) czy Zakopane, gdzie liczyć się trzeba już z wydatkiem przekraczającym 10000-12000 zł za m2.

Nabyciem mieszkania w miejscowościach turystycznych zainteresowane są głównie osoby kupujące w celach inwestycyjnych. Mogą one nawet rozważać kupno apartamentu w miejscowościach położonych kilkadziesiąt, a nawet kilkaset kilometrów od miejsca zamieszkania.

Jeżeli planujemy wynajmowanie apartamentu wakacyjnego, odległość odgrywa mniejszą rolę, znaczenia nabiera natomiast atrakcyjność turystyczna samej miejscowości oraz możliwość uzyskania satysfakcjonującego zwrotu z wynajmu.

Odrębną grupę nabywców nieruchomości w podkrakowskich lokalizacjach stanowią osoby zainteresowane powiększeniem przestrzeni do życia i podniesieniem standardu mieszkania. Mowa tu o osobach planujących kupno nowego, własnego domu. W tym segmencie oferta deweloperów jest dość szeroka.

Wybierać możemy w kilkudziesięciu lokalizacjach i często w już ukończonych projektach. Ceny tych domów stają się coraz bardziej atrakcyjne, dodatkowo można też liczyć na negocjacje.

Czytaj także:

Stabilne ceny w pierwszym półroczu

Zamknij [x]

Czytaj także:

Stabilne ceny w pierwszym półroczu

Zamknij [x]