129. Giełda Domów i Mieszkań – ruszył nowy sezon targowy

Na rynku

Tradycyjnie już z początkiem września rozpoczął się nowy sezon targów mieszkaniowych w Krakowie. Za sprawą Krakowskiej Giełdy Domów i Mieszkań - cyklicznej imprezy organizowanej od wielu lat przez SBDiM - wszyscy zainteresowani oraz uczestnicy rynku mieszkaniowego mogli się spotkać, wymienić informacje i opinie.

fot. R
fot. R

Pomimo upływu lat, giełdy mieszkaniowe Stowarzyszenie Budowniczych Domów i Mieszkań cieszą się uznaniem zarówno potencjalnych nabywców, jak i wystawców.

Choć w dobie powszechności Internetu początek poszukiwań ofert mieszkaniowych rozpoczyna się najczęściej przed monitorem komputera, tabletu lub smarfona, nic nie zastąpi bezpośredniego kontaktu ze sprzedawcą. Dzięki rozmowie w cztery oczy można bowiem uzyskać więcej szczegółów, poznać zalety i nierzadko także wady poszczególnych nieruchomości. W toku rozmowy mogą pojawiać się także możliwości negocjacji warunków lub uzyskania informacji o innych spełniających pożądane kryteria lokalach.

Wakacyjna przerwa sprawiła, że osoby odwiedzające w dniach 8-9 września Centrum Targowe Chemobudowa spodziewały się nowości, które wcześniej nie były anonsowane w materiałach reklamowych inwestorów. Ponieważ najlepsze (z punktu widzenia rozkładu, czy usytuowania w budynku) mieszkania rozchodzą się z reguły w pierwszych dniach sprzedaży, warto zapoznać się z warunkami na możliwie wczesnym etapie oferty. Premiera sprzedaży inwestycji jest także dobrym momentem na negocjacje cenowe, choć w przypadku dobrze położonych lokalizacji nie możemy w obecnych czasach liczyć na znaczące upusty cenowe. Duży popyt, mniejsza podaż oraz wzrost kosztów budowy i cen działek nie sprzyjają skłonności inwestorów do obniżania cen.

Wśród nowych, ciekawych ofert zaprezentowanych na Giełdzie z pewnością wymienić można „Apartamenty w Parku Lotników” realizowane przez Grupę Matejek. Kompleks mieszkaniowy powstający przy ul. Stanisława Lema zapewni jego przyszłym mieszkańcom korzystanie z uroków parku położonego w bezpośrednim sąsiedztwie budynków. Planowany termin realizacji tej inwestycji przewidziano na I kwartał 2020 roku, a w strukturze mieszkań znajdziemy lokale od 44 do 83 mkw. Potencjalni nabywcy zapłacą za mieszkania w tej lokalizacji od 8400 do nawet 11000 zł za mkw.

Wśród inwestycji, które miały swoją premierę całkiem niedawno, wymienić należy także „29. Aleję”, realizowaną u zbiegu ul. Prandoty i al. 29 listopada. Inwestycja ta jest kolejnym przykładem rewitalizacji terenów, jaka odbywa się na terenie wielu obszarów Krakowa. Zaletą tej lokalizacji jest z pewnością bliskość Starego Miasta, dogodny dojazd do Dworca Głównego i innych dzielnic Krakowa. Jak zapewnia inwestor – Grupa Buma – na terenie inwestycji będzie można odnaleźć wiele odniesień do kina i filmu (w postaci dekoracyjnych detali, w częściach wspólnych i w organizacji życia społeczności osiedla). Osiedle zrealizowane zostanie etapami. Jako pierwszy powstanie 6-piętrowy budynek ze 115 mieszkaniami. Powierzchnie lokali zawierają się w przedziale 27-98 mkw., a ceny mieszkań zaczynają się od 7300 zł za mkw.

W ostatnim, IV etapie inwestycji „Pasaż Podgórski”, realizowanej przez IMS Budownictwo powstaną 202 mieszkania o powierzchniach od 28 do 83 mkw. Projekt budynku zakłada rozmieszczenie mieszkań na 5 i 7 piętrach, pod którymi przewidziano dwukondygnacyjny garaż. Ceny w tej inwestycji zaczynają się od 7900 zł za mkw.

Osoby, które niekoniecznie chcą mieszkać w ścisłym centrum miasta, mogą zainteresować się nową inwestycją firmy PM-Development. Przy ulicy Dobrowolskiego w Skotnikach deweloper zamierza zrealizować kompleks mieszkaniowy (28 kameralnych budynków jednorodzinnych w zabudowie szeregowej), a w nim 52 mieszkania i 2 domy. Przed budynkami zaplanowano przydomowe ogródki. Termin realizacji przewidziano na III kwartał 2019 roku. W kompleksie znajdziemy mieszkania o powierzchni 61,5, 98,59 i 166,5 mkw. W katalogu giełdowym czytamy, że ceny lokali na tym osiedlu zaczynają się już od 5050 zł za mkw.

Osoby pragnące znaleźć wytchnienie od zgiełku miasta nie powinny w swoich analizach pominąć oferty firmy „Pro Domo Investment”. Deweloper oferuje w Kostrzu (pomiędzy ulicami Tyniecką i Dąbrowa) zespół 18 budynków mieszkalnych jednorodzinnych w zabudowie bliźniaczej oraz jednego budynku jednorodzinnego wolnostojącego. Proponowane metraże to 93 mkw. Za metr kwadratowy w tej lokalizacji zapłacimy 6236 zł. W cenie domu oferowane są także dwa miejsca parkingowe, w tym jedno z zadaszeniem.

W ofercie Grupy Deweloperskiej Start znajdziemy inwestycję „Pszczelna 30”. To kameralna inwestycja z 34 mieszkaniami o powierzchni od 28 do 57 mkw. Budynek utrzymany jest w kolorystyce bieli i szarości - takie zestawienie podkreślać ma dwie bryły, z których składa się obiekt (dwa przenikające się prostopadłościany przykryte dachem wielospadowym). Inwestor podkreśla fakt wykończenia budynku trwałymi i eleganckimi materiałami i dbałość o wszelkie detale architektoniczne. W tej inwestycji mieszkania kosztują w przedziale od 7700 do 8700 zł/m2. Termin realizacji zaplanowano na koniec sierpnia 2019 roku.

Osoby śledzące katalog giełdowy, rozdawany tradycyjnie przy wejściu na teren targów, znaleźć mogą także ciekawą inwestycję firmy Urba. „Wille Tetmajera” to dwa kameralne, dwuklatkowe budynki jednorodzinne położone w bliskim sąsiedztwie domu Włodzimierza Tetmajera. To oferta dla osób poszukujących większych powierzchni – lokale w inwestycji mają wraz z garażem 183,8 mkw. Ciekawostką jest fakt, iż część salonu położonego na I piętrze będzie mieć strop na wysokości ok. 4,5 m, przez co uzyskane zostanie wrażenie przestronności i dodatkowe doświetlenie wnętrza.

Podczas giełdowej konferencji odbywającej się w sobotę 7 września ekspert Instytutu Monitor Rynku Nieruchomości MRN.PL, dr Michał Głuszak, przedstawił wyniki badań popytu mieszkaniowego w Krakowie, przeprowadzonych przez MRN.PL w trakcie ostatniej giełdy SBDiM w 2017 roku.

Konferencja stała się także okazją do zaprezentowania relacji z zagranicznych Warsztatów Dewelopera Stowarzyszenia Budowniczych Domów i Mieszkań, które odbyły się w tym roku w Helsinkach. Prelekcję udokumentowaną fotografiami pokazującymi architekturę stolicy Finlandii zaprezentował redaktor Janusz Michalczak.

RB

Czytaj także:

Kraków: zmiany cen mieszkań na rynku pierwotnym i wtórnym

Zamknij [x]

Czytaj także:

Kraków: zmiany cen mieszkań na rynku pierwotnym i wtórnym

Zamknij [x]