110. Giełda SBDiM zakończyła wiosenny sezon targowy

Na rynku

Osoby odwiedzające halę Centrum Targowego Chemobudowa mogły zapoznać się z kilkoma nowymi propozycjami deweloperów. Łącznie na terenie Giełdy przygotowano 67 stoisk z ofertami dla nabywców mieszkań.

fot. Andrzej Prajsnar
fot. Andrzej Prajsnar

W miniony weekend (16–17 maja) deweloperzy oraz ich potencjalni klienci znów zjawili się w hali Centrum Targowego Chemobudowa. Ten obiekt po raz kolejny gościł uczestników Krakowskiej Giełdy Domów i Mieszkań. Była to już 110. edycja targów, które organizuje Stowarzyszenie Budowniczych Domów i Mieszkań (SBDiM). Dzięki wysiłkom organizatorów krakowianie po raz kolejny mogli zapoznać się z ofertami firm deweloperskich. Była to ostatnia okazja na sprawdzenie propozycji deweloperów przed przerwą wakacyjną. Następna Giełda SBDiM odbędzie się dopiero na początku września br. Ostatnie targi na pewno dobrze będzie wspominać osoba, którą krakowscy deweloperzy nagrodzili specjalną nagrodą.

Kolejna nagroda dla studenta architektury

Stowarzyszenie Budowniczych Domów i Mieszkań już od 2007 r. regularnie nagradza wyróżniających się studentów Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej. Dzięki nagrodzie pieniężnej, którą funduje SBDiM (obecnie jest to 5000 zł), młodzi architekci mogą rozwijać swój talent. Warto wspomnieć, że kryteria oceny kandydatów są restrykcyjne. Osoby nagrodzone przez krakowskich deweloperów oprócz interesującego dorobku muszą posiadać odpowiednio wysoką średnią ocen z przedmiotów projektowych i budownictwa.

 

 

Nagroda SBDiM dla Patrycji Słowik (fot. Andrzej Prajsnar)
Studentka, którą SBDiM nagrodził w bieżącym roku, z pewnością spełniła wszystkie wymagania. Patrycja Słowik w trakcie 9 semestrów studiów uzyskała rekordowo wysoką średnią ze wszystkich przedmiotów (4,93). W przypadku ocen dotyczących przedmiotów projektowych i budownictwa średnia osiągnęła jeszcze wyższy poziom (5,00). Prócz tego laureatka tegorocznej Nagrody dla Najlepszego Studenta Architektury Politechniki Krakowskiej może pochwalić się interesującymi projektami. Po odebraniu nagrody z rąk Zarządu SBDiM i władz Wydziału Architektury PK, pani Patrycja zaprezentowała swój dorobek. Ta prezentacja była najważniejszym punktem konferencji prasowej. Zgromadzeni deweloperzy i przedstawiciele mediów mogli zobaczyć między innymi nagrodzony projekt Instytutu Adama Mickiewicza w Bejrucie oraz interesującą propozycję adaptacji tarnowskiego Młyna Szancera.

Na zwiedzających czekały nie tylko stoiska deweloperów

Dla osób zainteresowanych ofertą mieszkaniową przygotowano 67 stoisk giełdowych. Jak nietrudno się domyślić, większość miejsc wystawowych zajęli deweloperzy. Prócz ogólnopolskich spółek (np. LC Corp, Budimex Nieruchomości) swoje propozycje prezentowali również liderzy krakowskiego rynku (m.in. Activ Investment, Grupa Bryksy, Budopol, Grupa Buma oraz DK–Development). Wśród wystawców nie zabrakło również lokalnych firm, które już od kilku lub kilkunastu lat tworzą ofertę mieszkaniową Krakowa.

Już tradycyjnie, prócz deweloperów swoje stoiska przygotowały również firmy związane z branżą mieszkaniową. Osoby poszukujące kredytu mogły porozmawiać z konsultantami banków (PKO BP, Pekao, Deutsche Bank, Bank Spółdzielczy Rzemiosła) oraz doradcami kredytowymi. Swoją ofertę prezentowały również firmy projektujące wnętrza i branżowe media. Do tej drugiej grupy można zaliczyć portal Dominium.pl, który regularnie uczestniczy w Giełdach SBDiM.

Przed wakacjami pojawiło się kilka nowych propozycji…

Osoby odwiedzające halę Centrum Targowego Chemobudowa mogły zapoznać się z kilkoma nowymi propozycjami deweloperów. Jedną z nich jest inwestycja prowadzona przez giełdową spółkę LC Corp. Wspomniany deweloper przy ulicy Wrocławskiej (dz. Krowodrza) zamierza wybudować aż 187 mieszkań o powierzchni od 26 do 66 mkw. Jak widać, LC Corp stawia na lokale o najbardziej poszukiwanym metrażu. Dobra lokalizacja z pewnością jest atutem nowej inwestycji, która zostanie ukończona na początku 2017 r.

Na prezentację kolejnej inwestycji (ul. Marii Dąbrowskiej - IV etap) zdecydowała się też firma Dasta Invest. Podobnie jak w poprzednim etapie, deweloper chce zbudować mieszkania dostępne dla szerszego grona nabywców. Potwierdza to poziom cen ofertowych (6 000 – 6 300 zł/mkw.). W sąsiedztwie innych osiedli dzielnicy Czyżyny Dasta Invest zamierza wybudować 104 mieszkania. Ich powierzchnia wynosi od 37,83 do 55,78 mkw. Zgodnie z planami dewelopera, nowe lokale będą gotowe w pierwszym kwartale 2017 r. Atutem powstającego osiedla jest dobry dostęp do lokalnej infrastruktury (m.in. sklepów i punktów usługowych) oraz komunikacji miejskiej.

Wśród innych inwestycji sporym zainteresowaniem odwiedzających giełdę cieszył się nowy projekt firmy Wawel Service. Ten krakowski deweloper realizuje budowę 84 nowych mieszkań w dzielnicy Dębniki (ul. Zawiła). Zaprojektowane mieszkania mają powierzchnię od 34,57 do 78,50 mkw. Kilka z nich spełnia kryteria MdM-u. W tym kontekście warto przypomnieć, że od 1 kwietnia br. „krakowski” limit programu Mieszkanie dla Młodych wynosi 5 112,80 zł. Ta stawka będzie obowiązywała do końca trzeciego kwartału 2015 r.

Na Giełdzie zaprezentowano także po raz pierwszy osiedle domów jednorodzinnych z Masłomiącej w gminie Michałowice. Osiedle składające się z 9 bliźniaczo podobnych domów jednorodzinnych zlokalizowane jest w sąsiedztwie realizowanego przed kilku laty osiedla „Saritor Park”. Domy posiadają pełnowartościowe piętro mieszkalne (zamiast poddasza użytkowego). W związku z tym nie ma "skosów" na pierwszej kondygnacji. Inwestycję realizuje firma MResidence.

 

 

Andrzej Prajsnar

Czytaj także:

Casa Feliz - na Żabińcu powstaną dwa nowe bloki

Zamknij [x]

Czytaj także:

Casa Feliz - na Żabińcu powstaną dwa nowe bloki

Zamknij [x]