Dom pasywny: nowoczesne miejsce dla nowoczesnej rodziny

Poradnik

Rosnące z roku na rok ceny ogrzewania i koszty utrzymania domu spędzają sen z powiek wielu ich właścicielom. Nie dość, że włożyli ogromne pieniądze na wybudowanie takiego budynku, to jeszcze zmagają się z ogromnymi rachunkami za prąd czy gaz. Idealną alternatywą dla tradycyjnego budownictwa są domy pasywne.

Co to jest dom pasywny?


Choć domy pasywne są stosunkowo nowym i innowacyjnym projektem, to jest ich już ponad 50 tysięcy. Ideą takiego budynku jest minimalizacja czasu budowy i kosztów utrzymania w przyszłości, a realizuje się ją dzięki zastosowaniu sprawdzonych, ekologicznych materiałów oraz innowacyjnych technik. W budowie domu pasywnego najważniejsza jest staranność i troska o najdrobniejsze szczegóły - wszystkie elementy muszą do siebie pasować jak puzzle w układance. Jest to kluczowa kwestia, która w przyszłości gwarantuje dużą oszczędność w utrzymaniu nieruchomości. Na ściany zewnętrzne składa się prefabrykowana konstrukcja drewniana o grubości 40 cm, wzbogacona izolacją z wełny mineralnej. Takie połączenie daje mieszkańcom dużo lepsze wyciszenie niż w standardowym budynku, nie muszą więc narażać uszu na zbędny hałas.

Skąd oszczędności?


Bardzo ważne jest położenie domu oraz jego oszklenie. Ulokowanie okien od strony południowej oznacza, że promienie słoneczne docierające do wnętrza domu zredukują koszty tradycyjnego ogrzewania. Jak wcześniej wspomniano, kluczowa jest też szczelna izolacja - to dzięki niej w przyszłości możemy zaoszczędzić na ogrzewaniu. Drugim ważnym aspektem jest wentylacja mechaniczna z odzyskiwaniem ciepła we wszystkich pomieszczeniach, dzięki czemu mamy jednakową temperaturę w całym budynku, a dodatkowo - czyste powietrze przez cały rok, niezależnie od pogody. W domu pasywnym nie znajdziemy tradycyjnego ogrzewania węglem czy olejem opałowym. Standardem nowoczesnego, ekologicznego domu są pompy ciepła, kotły elektryczne oraz gazowe kotły kondensacyjne. Porównanie cen rocznego ogrzewania domu pasywnego z cenami ogrzewania standardowych budynków w tabelce poniżej.

Dane dla przykładowego domu o powierzchni 150 m2

O tym, jak niskie jest zapotrzebowanie domu pasywnego na energię, świadczy porównanie z normalnym domem mieszkalnym. Dom pasywny: Q=7,64 kWh/m2 na rok; dom standardowy: Q=114,6164 kWh/m2 na rok.

Ceny domów pasywnych są porównywalne z cenami tych normalnych, jednak dużą korzyścią mogą się okazać oszczędności związane z utrzymaniem budynku. Koszty są nieporównywalnie mniejsze, nawet o 80%. Perspektywa zaoszczędzenia nawet 90 tys. zł w ciągu 10 lat wydaje się przemawiać do wyobraźni większości czytelników.

Nie ma chyba osoby, która nie chce zaoszczędzić. Inwestujemy pieniądze w akcje czy lokaty, nie zdając sobie sprawy, że możemy zaoszczędzić na życiu. Oprócz wyjątkowego standardu mieszkalnego, budynek pasywny może przynieść większe oszczędności niż niejeden bank.

Jarosław Mikołaj Skoczeń
Emil Chrzanowski

Emmerson Realty S.A
Zdjęcia i dane: firma Procyon

Czytaj także:

Biokominki - efektowna oprawa wnętrza

Zamknij [x]

Czytaj także:

Biokominki - efektowna oprawa wnętrza

Zamknij [x]