Do niedawna budowa kominka wiązała się z różnego rodzaju wymaganiami, które musiało spełniać wnętrze i budynek. Dzięki pojawieniu się biokominków nie mamy już żadnych ograniczeń i możemy cieszyć się komfortem domowego ogniska na co dzień.

To, co wyróżnia biokominki, to fakt, że nie potrzebują one instalacji kominowej, gdyż podczas palenia nie wydzielają dymu, sadzy ani żadnych pyłów, a jedynie parę wodną oraz nieznaczne ilości dwutlenku węgla. Dodatkowo para wodna powoduje poprawę wilgotności i nawilża powietrze w pomieszczeniu, w odróżnieniu od standardowych grzejników, które je wysuszają.

Podczas palenia w biokominku nie wydziela się żaden zapach. Poprawne działanie tych urządzeń wymaga natomiast częstego wietrzenia pomieszczenia, w którym zostało zainstalowane. Biokominki są ekologicznym źródłem emisji ciepła. Do ich zasilania możemy używać biopaliwa w formie płynnej (na bazie alkoholu lub paliwa żelowego) bądź specjalnych wkładów. Obsługujemy je ręcznie lub za pomocą pilota. Litr paliwa starcza na około 3-9 godzin, w zależności od modelu urządzenia. Zważywszy na niewielkie wymiary biokominków oraz brak potrzeby składowania drewna sprawdzą się one także w niewielkich mieszkaniach, gdzie każdy metr kwadratowy jest na wagę złota.

Biokominki składają się z obudowy, szklanej osłony, podstawy i paleniska. Zbudowane są najczęściej ze stali i szkła. Pełnią w pomieszczeniu również rolę dekoracyjną. Stanowią ekskluzywną i efektowną oprawę każdego wnętrza. Możemy wybierać spośród różnych  typów biokominków. Występują urządzenia wolnostojące (przenośne), naścienne (które możemy obudować) oraz meblowe. Ostatnio pojawiły się także biokominki, które przypominają swoim kształtem wazony. Bardzo ciekawie prezentują się biokominki w formie stolików kawowych. Większość modeli stanowią współczesne lub wręcz futurystyczne formy pasujące do nowoczesnych wnętrz. Jednak dla miłośników innych stylów również znajdziemy odpowiedni model. Różnorodność kształtów i kolorów pozwala łatwo dobrać biokominek najbardziej odpowiedni do naszych upodobań.

Biokominki świetnie nadają się jako dodatkowe źródło ciepła, wpływając na wzrost temperatury w pomieszczeniu. Ze względu na budowę kominka 100% ciepła, które  wydziela zostaje w pomieszczeniu i nie występują żadne straty. Posiadacze standardowych kominków wiedzą, że spora część ciepła niestety ucieka poprzez komin i nie ogrzewa pomieszczenia.

Dodatkową zaletą  biokominków jest łatwość transportu i montażu oraz jego nieduża cena. W biokominku możemy umieścić także olejek aromatyczny, dzięki czemu całe pomieszczenie wypełni odpowiedni zapach.

Izabela Pasek Betterthings projektowanie wnętrz