Z Giełdy warszawskiej na krakowską

Na rynku

Ostatnia zorganizowana w tym roku w Krakowie Giełda Domów i Mieszkań przyniosła kilka premier nowych inwestycji. Niestety nie ma już prawie ofert z mieszkaniami poniżej 6 tys. złotych brutto za m2. W ciągu dwóch minionych lat ceny nowych mieszkań wzrosły w Krakowie średnio, w zależności od dzielnicy, od 80 do 130 procent. W ostatnich miesiącach na rynku pojawia się jednak coraz więcej ofert (jest ich obecnie o ok. 30 proc. więcej niż w porównywalnym okresie 2005 roku). Dzieje się tak za sprawą wzmożonej aktywności krakowskich deweloperów i napływu nowych inwestorów skuszonych wysoką rentownością.

W budowę mieszkań inwestują przedsiębiorcy, którzy działali w zupełnie innych branżach np. reklamowej, komputerowej, samochodowej, zarządzania nieruchomościami. Jako inwestorzy występują obecnie także biura nieruchomości i firmy budowlane, które dotychczas zajmowały się tylko pośrednictwem lub wykonawstwem.

Systematycznie do Krakowa przybywa też coraz więcej inwestorów z kraju i z zagranicy. Napływ nowych inwestorów i inwestycji powinien cieszyć nabywców, ale powinni oni pamiętać, że bezpieczniej wybierać tylko te inwestycje, które mają zapewnione finansowanie i najlepiej ostateczne pozwolenie na budowę.

Na krakowskiej Giełdzie raz pierwszy zadebiutował Polimex-Development Kraków Sp. z o.o., należący do Grupy Kapitałowej Polimex-Mostostal S.A. (spółka notowana w indeksie WIG 20 na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych). Polimex rozpoczyna działalność inwestycyjną w Krakowie od realizacji „Apartamentów pełnych słońca” na Klinach Borkowskich.
Nowe inwestycje lub nowe etapy swoich inwestycji zaprezentowały w Hali Sokoła m.in. Inter-Bud Developer, Bud-Mar Investment, Przedsiębiorstwo Budowlane Start, SM Salwator, Stalbud Inwestycje, Akson Nieruchomości, SM Pogórze, Biuro Nieruchomości Zawadzki, Krakbud i Krakoin.

Jeżeli obecne tendencje będą się pogłębiać, już niedługo będziemy mieli do czynienia ze stabilizacją rynku, a być może także - w niektórych przypadkach - z korektą cen. Część nabywców, którzy traktowali zakup czysto spekulacyjnie może zechcieć zrealizować swoje zyski, co przyczyni się dodatkowo do wzrostu podaży nowych i gotowych do zamieszkania mieszkań.

Średnio nowe mieszkania w Krakowie (nie licząc zabytkowego Starego Miasta) kosztują obecnie 7 tys. zł za m2 i jest to już poziom niewiele odbiegający od cen europejskich. Dla inwestorów zagranicznych polski rynek staje się przez to mniej atrakcyjny. Dodatkowo krajowy popyt zmniejszy się zapewne o grupę osób, które z uwagi na wyższe ceny przestały posiadać zdolność kredytową. Wiernym „sprzymierzeńcem” wysokich cen pozostaje Urząd Miasta, który dzięki ilości wydawanych pozwoleń na budowę jest głównym regulatorem „wolnego rynku mieszkaniowego”.

Czytaj także:

SCC: informatyka w nieruchomościach

Zamknij [x]

Czytaj także:

SCC: informatyka w nieruchomościach

Zamknij [x]