Wystawcy "11 Małopolskich Targów Nieruchomości" opowiadają o swojej ofercie i planach na przyszłość.

Na rynku

Magda Łopacińska - Mardimex Sp. z o.o.


Inwestycja przy ul. Chełmońskiego obejmuje 2,5 ha i zawierać będzie 10-mieszkaniowe kompleksy o powierzchniach lokali jednopoziomowych od 43 do 69,5 m2 i dwupoziomowych 72 i 98 m2. Do mieszkań na parterze przypisane są działki pod ogródki przydomowe. Łącznie powstaną trzy kompleksy wielomieszkaniowe, a więc 30 mieszkań oraz dwa kompleksy domków w zabudowie szeregowej na bazie litery "U", liczące odpowiednio 6 i 8 domków. Ich powierzchnie to 105, 130, 138 i 165m2, natomiast powierzchnie działek wyniosą od 90 m2 do prawie 3 arów.
Jeżeli chodzi o domki, ich cena wyniesie od 3100 do 3150 zł za m2 i od 350 do 550 tys. za całość, w zależności od metrażu i powierzchni gruntu - podaję końcową cenę zawierającą koszt działki. Natomiast ceny brutto mieszkań zawierają się w granicach od 150 tys. za mieszkanie najmniejsze, na poddaszu, do 250 tys. zł. Metr kwadratowy mieszkania kosztuje ok. 3300-3350 zł brutto.
Realizacja powinna zakończyć się w czerwcu przyszłego roku, a na budowę planujemy wejść w czerwcu tego roku. W ciągu roku oddamy "pod klucz" wszystkie inwestycje, czyli trzy budynki mieszkalne, dwa kompleksy domków, ogródki, zabudowę technologiczną, drogi dojazdowe, garaże itp. Teraz przyjmujemy rezerwacje i podpisujemy umowy przedwstępne z klientami zainteresowanymi inwestycją. Będziemy więc budować "pod" konkretnego klienta. Jeżeli będzie miał jakieś sugestie, pomysły -jesteśmy otwarci na propozycje. Np. istnieje możliwość otwarcia poddasza - usuwamy wtedy sufit, odsłaniamy więźbę dachową, uszczelniamy dach, dokładamy okna połaciowe i bez dodatkowych dopłat, za wyjątkiem płat montażowych, wykonujemy antresolę.
Zainteresowanie jest duże, bo i sama oferta prezentuje się okazale a lokalizacja jest bardzo atrakcyjna.
Jerzy Kukliński - Proins S.A.


Inwestycję przy ul. Obozowej reklamujemy już od poprzednich targów, natomiast na dzisiejszej imprezie promujemy drugi jej etap, z terminem oddania przypadającym na połowę przyszłego roku. Mieszkania już są w ofercie i można je kupować. Docelowo w drugim etapie powstaną cztery budynki mieszczące łącznie 150 mieszkań i miejsca garażowe w podziemiu. Teren będzie ogrodzony i monitorowany przez kamery. Cena utrzymuje się na poziomie cen z pierwszego etapu, tzn. 2750-2850 zł netto za metr kwadratowy i zawiera m.in. biały montaż, drzwi wewnętrzne, drzwi antywłamaniowe czy kuchenkę elektryczną. Miejsca garażowe kosztują natomiast 1000 zł netto za m2.
Marta Woźniak - Budimex Nieruchomości Sp. z o.o.


Powierzchnie oferowanych przez nas domów wynoszą 132 m2 (plus poddasze użytkowe o metrażu 30 m2) oraz 150 m2 (plus poddasze 39 m2). Mniejszy z domów kosztuje 380 tys. zł. W standardzie doprowadzone są wszystkie instalacje, również kompletna instalacja grzewcza obejmująca m.in. piec dwufunkcyjny i grzejniki oraz tynki czy wylewki. Zakończenie budowy powinno nastąpić w grudniu bieżącego roku, oddanie budynków - w styczniu, lutym przyszłego roku. Jest to część większej inwestycji, której pierwszy etap składał się z 15 domów, a kolejny obejmuje następnych 17. Po zakończeniu całości osiedle zostanie ogrodzone, a na jego teren dostać się będzie można przez bramę wjazdową obsługiwaną pilotem.
Planujemy także realizację budynków wielomieszkaniowych - w tym momencie prowadzimy rozeznanie działek i sądzę, że jeszcze przed wakacjami będziemy mogli przedstawić nową ofertę.
Anna Szczygieł - Holding Firm "Geo" i "Mieszkanie i Dom".


Z całą pewnością można stwierdzić, że inwestycja przy ul. Włodarczyka trafiła w odpowiednim momencie do odpowiedniej grupy klientów, bardzo zainteresowanej zakupem. Są to głównie ludzie młodzi, którym podobają się oferowane przez nas typy mieszkań, a więc małych, 39-46 m2, i trzypokojowych o powierzchni pięćdziesięciu kilku metrów.

Przymierzamy się już do kolejnych inwestycji, cały czas sondujemy rynek, przeglądamy działki i finalizujemy zakupy, ale po bliższe szczegóły zapraszamy w najbliższych miesiącach do naszego biura sprzedaży. Początek roku to z reguły zachowawczy okres, ale już w tym momencie tempo sprzedaży jest bardzo satysfakcjonujące, a podejrzewamy, że im bliżej maja, tym będzie bardziej gorąco.
Elżbieta Legerska - Firma Inwestycyjna LEOPARD S.A.


Budynek przy ul. Łokietka będzie dość duży, bo pomieści 124 mieszkania. W części bliższej ulicy powstaną cztery piętra, natomiast pozostała część liczyć będzie 8 pięter. W obydwu znajdą się windy, w wyższej części dwie, w niższej - jedna. Parter budynku zostanie zajęty przez lokal użytkowy, nie wiemy jednak jeszcze, jakiego typu będzie to działalność.
Ze wspomnianych 124 mieszkań aż 110 będzie dwupokojowych, a więc innych typów będzie bardzo mało. Lokale dwupokojowe mają z reguły ok. 50 m2, są bardzo ładne, na planie kwadratu, z dużymi balkonami. Część mieszkań będzie miała jasne kuchnie, część natomiast wyposażymy w aneksy kuchenne. Cena została ustalona na poziomie 3000-3350 zł netto za metr kwadratowy i jest zależna od piętra oraz od tego, czy mieszkanie ma aneks kuchenny, czy też tradycyjną, jasną kuchnię.
Jeżeli zgodnie z planem zaczniemy budować w kwietniu, to powinniśmy inwestycję skończyć do września 2005r. Wciąż jednak czekamy na pozwolenie - miało zostać wydane w marcu i mamy nadzieję, że termin ten zostanie dotrzymany.
Cena jest atrakcyjna jak na tego typu lokalizację, dlatego też notujemy spore zainteresowanie projektem. Rezerwacje mieszkań zaczęliśmy przyjmować na początku grudnia i do tej chwili 30% lokali zostało zarezerwowane, co wydaje nam się dobrym rezultatem.


Druga, biorąc pod uwagę termin rozpoczęcia, inwestycja to budynek przy ul. Senatorskiej. Mamy nadzieję rozpocząć go latem tego roku, ale nie jestem w stanie sprecyzować terminu - planujemy zakończenie realizacji po roku prac. Powstanie pięciopiętrowy budynek z windą, mieszczący 50 mieszkań. Będzie on częścią kompleksowego projektu zabudowy całego narożnika pomiędzy ul. Senatorską a ul. Kościuszki.
Na razie możemy zagwarantować realizację pierwszego etapu - powstała już koncepcja zabudowy części terenu, na którym mieści się obecnie nasza siedziba - mamy zamiar wyburzyć stary budynek przedszkolny i właśnie na jego miejscu i terenie ogródka przedszkolnego powstanie nowa inwestycja. Ceny zostały już ustalone i wahają się między 4300 a 5000 zł za m2 brutto. Już w tej chwili znaczna liczba mieszkań została zarezerwowana. Byli tacy klienci, którzy wiedząc o naszych zamiarach, z dużym wyprzedzeniem chcieli sobie zagwarantować możliwość kupna, dlatego w tym momencie najbardziej atrakcyjne, trzypokojowe mieszkania na ostatnich piętrach, z dużymi tarasami, są już wszystkie zajęte.Mamy w firmie zasadę, iż nie podpisujemy umów przedwstępnych, zanim nie otrzymamy prawomocnego pozwolenia na budowę, dlatego jedyną formą "zaklepania" sobie mieszkania jest właśnie umowa rezerwacyjna. Pobierana przez nas opłata jest w całości zwracana, jeżeli klient zmieni zdanie lub coś zmusi go do rezygnacji z zakupu.
Jest jeszcze jedna inwestycja, najmniej niestety zaawansowana jeśli chodzi o uzyskanie pozwolenia na budowę. Są to trzy budynki mieszkalne, które mają powstać na rogu ul. Kazimierza Wielkiego i Kijowskiej, niemalże obok powstającego obecnie. Planujemy dwa pięciopiętrowe segmenty oraz osiemnastopiętrowy budynek, który powinien dobrze wpisać się w panoramę Krakowa, nie zakłócając równowagi architektonicznej.


Nie spodziewamy się jednak rozpoczęcia inwestycji wcześniej niż późną jesienią bieżącego roku. Na razie nie informujemy więc o szczegółach, nie ustalamy cen, po prostu jest na to za wcześnie. Sygnalizujemy jedynie plany, tak aby osoby, które chcą zamieszkać w tamtym terenie, zaczekały na naszą inwestycję, bo jestem przekonana, że - jak zawsze - będzie warto.
Obserwujemy stałe, dość wysokie zainteresowanie naszymi inwestycjami. Niewątpliwie wynika ono po pierwsze z faktu, że powstają one zawsze w centrum, po drugie- kalkulujemy ceny na poziomie akceptowanym przez klientów, dzięki czemu udaje nam się sprzedawać mieszkania na etapie budowy, a nawet w najwcześniejszych fazach całego procesu inwestycyjnego. Tak stało się na ul. Wrocławskiej, gdzie na pół roku przed zakończeniem budowy sprzedaliśmy wszystkie mieszkania, a lokale użytkowe nawet wcześniej. Jest to świadoma polityka firmy - ustalamy ceny w taki sposób, aby nabywcy mogli je zaakceptować. Nie mogę więc powiedzieć, żebyśmy w ostatnich tygodniach odczuli jakiś nagły wzrost zainteresowania, bo spotykamy się z nim na co dzień. Duża grupa osób z wyprzedzeniem deklarowała zainteresowanie inwestycją przy ul Senatorskiej i rzeczywiście przełożyło się ono na podpisane umowy rezerwacyjne.

Czytaj także:

11 Małopolskie Targi Nieruchomości

Zamknij [x]

Czytaj także:

11 Małopolskie Targi Nieruchomości

Zamknij [x]