Wybieramy wannę do łazienki

Poradnik

Podczas urządzania łazienki często zastanawiamy się nad wyborem odpowiedniej wanny. Trzeba przede wszystkim przeanalizować swoje potrzeby i dostosować rozmiar wanny do wielkości pomieszczenia.

fot. Betterthings
fot. Betterthings

Do niewielkich łazienek najlepiej sprawdzą się małe prostokątne wanny, których wymiary zaczynają się już od 70x140 cm. Dobrą alternatywę dla niewielkich przestrzeni stanowi wanna z prysznicem, która posiada wmontowany panel prysznicowy oraz parawan. W średniej wielkości łazienkach możemy zastosować wanny asymetryczne - narożne. Dzięki swoim kształtom poprawiają układ funkcjonalny wnętrza. Jeśli dysponujemy dużą łazienką, możemy sobie pozwolić na wannę wolnostojącą, która może być także okrągła lub owalna. Kupując wannę asymetryczną warto sprawdzić, czy w zestawie znajduje się odpowiednia do niej obudowa.

Drugim ważnym kryterium przy zakupie wanny jest rodzaj materiału, z którego jest wykonana. Do najpopularniejszych i zarazem najtańszych należą wanny akrylowe. Ich powierzchnia jest ciepła w dotyku, są lekkie i odporne na przebarwienia. Posiadają dobrą termoizolację. Wadą tych wanien jest natomiast podatność na zarysowania oraz fakt, że nie można ich czyścić środkami zawierającymi substancje ścierne. Często wanny akrylowe mylone są z wannami akrylowanymi. Wanny akrylowane są mniej trwałe, a ich powierzchnia może żółknąć i pękać po jakimś czasie. Takie wanny są pokryte cieńszą warstwą akrylu niż wanny akrylowe.

Można także wybrać wanny metalowe: stalowe bądź żeliwne. Wanna stalowa wykonana jest z blachy stalowej pokrytej grubą warstwą emalii. Plusem jest to, że można czyścić ją różnymi środkami chemicznymi i wciąż zachowuje śnieżnobiały kolor. Minus stanowi fakt, że jest ona bardzo czuła na obicia, w wyniku czego warstwa emalii może pęknąć. Ponadto ma małą dźwiękochłonność i jest zimna w dotyku. Wanna żeliwna należy do ciężkich wanien i niestety wybór jest niewielki, jeśli chodzi o ich kształt.

Ciekawym rozwiązaniem są wanny drewniane, ciepłe w dotyku i posiadające dużą termoizolacyjność. Wymagają impregnacji, aby można je było łatwo utrzymać w czystości. Dostępne są także wanny akrylowe z obudową z drewna, stanowiące bardziej uniwersalne rozwiązanie. Niesamowite wrażenie robią na pewno wanny kamienne. Jednak często ich ciężar oraz duży rozmiar i cena stają się poważnym minusem. Tańszym rozwiązaniem może być wanna z konglomeratu - niestety, jest bardzo podana na zarysowania oraz substancje zawierające kwasy. Obok wanny kamiennej również wanna szklana wspaniale wygląda w łazience. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że nie jest łatwo utrzymać ją w czystości i posiada bardzo słabe właściwości termiczne. Bardzo modne są ostatnio wanny miedziane. Oprócz ciekawego wyglądu posiadają właściwości antybakteryjne i antyseptyczne. Tradycyjne wanny występują najczęściej w kolorze białym. Ceramika pochodząca od różnych producentów może różnić się odcieniami, dlatego warto przy wyborze trzymać się jednej kolekcji.

Izabela Pasek Betterthings projektowanie wnętrz

Czytaj także:

Student szuka mieszkania w Krakowie

Zamknij [x]

Czytaj także:

Student szuka mieszkania w Krakowie

Zamknij [x]