Wkład na krakowskie „M” będzie dwa razy wyższy

Analizy, opinie

Początek przyszłego roku przyniesie spore zmiany dla krakowian, którzy planują zakup mieszkania. Od 1 stycznia 2015 r. do kredytowania lokalu będzie potrzebny dziesięcioprocentowy wkład własny.

Wkład na krakowskie „M” będzie dwa razy wyższy
Początek przyszłego roku przyniesie spore zmiany dla krakowian, którzy planują zakup mieszkania. Od 1 stycznia 2015 r. do kredytowania lokalu będzie potrzebny dziesięcioprocentowy wkład własny. Obecnie najbardziej liberalne banki udzielają kredytów z wkładem 5%. Dla większości krakowskich kredytobiorców podniesienie limitu wkładu własnego oznacza konieczność zgromadzenia dodatkowych kilkunastu tysięcy złotych...

Na rynku pierwotnym minimalny wkład wzrośnie o 16 000 zł
Dzięki danym z portalu Dominium.pl można sprawdzić, jak wzrośnie wkład potrzebny do kredytowania nowego lokalu w poszczególnych dzielnicach Krakowa. Takie obliczenia opierają się na medianowym poziomie ceny mieszkań deweloperskich. W przypadku całego krakowskiego rynku mediana ceny wynosi dokładnie 325 000 zł. To oznacza, że połowa nowych lokali, dla których deweloperzy podali cenę ofertową kosztuje mniej niż 325 000 zł.

Po przeanalizowaniu poniższego wykresu można łatwo zauważyć, że w poszczególnych częściach Krakowa medianowa cena nowych „M” jest mocno zróżnicowana. Wartość niższą od 325 000 zł odnotowano na terenie dziesięciu dzielnic. Pięć tych obszarów (Bieżanów – Prokocim, Czyżyny, Podgórze Duchackie, Prądnik Biały i Dębniki) wyróżnia się dużym rozmiarem oferty deweloperskiej. Wyniki zamieszczone w poniższej tabeli również cechują się dużym zróżnicowaniem. Po wykonaniu obliczeń można stwierdzić, że na początku stycznia 2015 r. średni wkład potrzebny do kredytowania nowego „M” będzie wynosił około 32 500 zł (ponad 16 000 zł więcej niż obecnie). W przypadku poszczególnych dzielnic Krakowa analogiczne wyniki wahają się od 20 000 zł (Mistrzejowice) do 100 000 zł (Zwierzyniec). To oznacza, że średni poziom wymaganego wkładu własnego wzrośnie o 10 000 zł – 50 000 zł w stosunku do aktualnej wartości. Przyszłoroczna zmiana będzie dotkliwa dla najmniej majętnych kredytobiorców. Niestety tylko część takich osób uzupełni niski lub zerowy wkład własny w ramach programu Mieszkanie dla Młodych. Na liczbę potencjalnych beneficjentów MdM-u prócz limitu wiekowego (≤ 35 lat) negatywnie wpływa również warunek związany z zakupem pierwszego lokum. W przypadku Krakowa dodatkowym ograniczeniem jest niski limit cenowy.Wniosek kredytowy warto złożyć jeszcze przed Świętami…

W związku z nieuniknionym wzrostem wymagań dotyczących wkładu własnego wielu krakowian jeszcze w tym roku zamierza złożyć wniosek kredytowy. Do takiego rozwiązania zachęcają krajowe banki. Zdecydowana większość instytucji udzielających kredytów na 95% mieszkania przyjmuje wnioski kredytowe do końca grudnia br. Banki będą rozpatrywać te dokumenty na zasadach obowiązujących w bieżącym roku. Wspomniana zasada ma dotyczyć kompletnych wniosków kredytowych, które do końca roku zostaną zarejestrowane w systemie banku. Warto zwrócić uwagę, że podobna reguła była stosowana, gdy z rynku znikały „hipoteki” bez wkładu własnego.

Mimo sprzyjającej polityki banków osoby planujące zaciągnięcie kredytu z wkładem 5% nie powinny czekać do końca grudnia. W ostatnich dniach bieżącego roku placówki banków mogą przeżywać oblężenie. Prócz przyszłych nabywców mieszkań w oddziałach zjawią się inne osoby, które nie zdążyły załatwić swoich spraw przed długą świąteczną przerwą. W związku z powyższym wniosek o kredyt na 95% najlepiej złożyć jeszcze przed Świętami Bożego Narodzenia. Takie rozwiązanie gwarantuje możliwość uzupełnienia dokumentów do 31 grudnia br.    

A.P.

Czytaj także:

Ile mogą stracić zadłużeni w CHF?

Zamknij [x]

Czytaj także:

Ile mogą stracić zadłużeni w CHF?

Zamknij [x]