Więcej pozwoleń, stabilizacja rynku.

Na rynku

W dniach 6-7 września w hali PTG Sokół przy ul. Piłsudskiego odbyła się 61 Krakowska Giełda Domów i Mieszkań zorganizowana przez Stowarzyszenie Budowniczych Domów i Mieszkań. Swoje oferty prezentowali deweloperzy, pośrednicy nieruchomości, a także inni wystawcy związani z rynkiem mieszkaniowym.

Więcej pozwoleń, stabilizacja rynku. | zdjęcie 1


Zainteresowani mogli wziąć udział w konferencji dotyczącej m.in. aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości. Dyrektor o/o NBP w Krakowie Renata Kantczak przedstawiła znaczenie badań rynku prowadzonych przez NBP. Są one istotne z punktu widzenia odpowiedzialności NBP za procesy inflacyjne zachodzące w gospodarce, są też podstawą do podejmowania decyzji w ramach prowadzonej polityki pieniężnej, jak również w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa systemu bankowego. Ponadto badania prowadzone kwartalnie w oparciu o analizę struktury dynamiki cen w 16 miastach wojewódzkich Polski służą określeniu tendencji na rynku nieruchomości i określają preferencje społeczeństwa.

Podczas kolejnej prelekcji koordynator ds. badań rynku w o/o NBP w Krakowie Grażyna Osikiewicz przedstawiła wyniki badań pierwotnego rynku mieszkaniowego od 2007 roku (2006 był rokiem pilotażowym) do pierwszego półrocza 2008 roku. Koncentracja inwestycji mieszkaniowych w Krakowie została opisana na podstawie informacji zaczerpniętych z bazy danych firm, a także uzyskanych z serwisu internetowego Dominium.pl. Z badań wynika, że najwięcej inwestycji jest zlokalizowanych w dzielnicy Podgórze - 41%, a także w Krowodrzy - 34%. W pozostałych dzielnicach zlokalizowano mniej inwestycji: odpowiednio w Śródmieściu - 17% i Nowej Hucie - 7%. Cena m2 mieszkania oscylowała w granicach 8 tysięcy złotych z niewielkim wzrostem w 4 kwartale 2007 r. Najchętniej kupowane były mieszkania 2-pokojowe o metrażu 55- 57 m2. Najwyższe ceny ofertowe odnotowano na rynku pierwotnym w Śródmieściu i były to kwoty rzędu 25 tys. zł za m2. Średnia cena dla miasta Krakowa za m2 to 8 100 zł. W podsumowaniu Pani Grażyna Osikiewicz mówiła o stabilizacji cenowej na rynku nieruchomości, a także o dającym się zaobserwować dopasowaniu podaży do popytu, co może świadczyć o elastyczności deweloperów. Uczulała również, aby zwrócić uwagę na większe wymagania kupujących, a tym samym wyższy standard mieszkań.

Wiceprezydent Krakowa Kazimierz Bujakowski podczas swojego wystąpienia przybliżył działalność Wydziału Architektury i Urbanistyki Urzędu Miasta Krakowa. Ponieważ w ostatnich miesiącach liczba wydanych decyzji lokalizacyjnych (3100) znacznie przewyższała liczbę wpływających wniosków o wydanie decyzji o ustaleniu warunków zabudowy (2300), będzie można zredukować do niewielkiego poziomu liczbę procedowanych na bieżąco postępowań administracyjnych. Zmniejszyła się również liczba wpływających wniosków o decyzje o warunki zabudowy – w ciągu ostatnich 5 lat zostało wydanych około 15 tys. decyzji. Prowadzane są także działania, których celem jest skrócenie czasu wydawania decyzji. Od 1 stycznia do 31 sierpnia tego roku wydano 82 pozytywne decyzje dotyczące pozwolenia na budowę w odniesieniu do zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej. Nie wszystkie decyzje o zabudowę przekształcają się jednak we wnioski o pozwolenie na budowę - część wydanych decyzji służyła jedynie określeniu wartości nieruchomości.

Więcej pozwoleń, stabilizacja rynku. | zdjęcie 2


Od początku 2006 roku do 30 czerwca 2008 roku można było zauważyć wzrost liczby rozpoczynanych i oddawanych budynków indywidualnych. W tym okresie rozpoczęto w Krakowie budowę ponad 32 tys. lokali mieszkalnych, z czego zakończono i oddano do użytku ponad 15 tys. Różnica wielkości pokazuje realizowane obecnie lokale przeznaczone na sprzedaż bądź wynajem. Choć ostatnie 3 kwartały wskazują na zmniejszenie liczby nowych inwestycji deweloperskich, wciąż jednak pozostaje ona duża, dlatego zdaniem prezydenta Bujakowskiego warto pomyśleć o podniesieniu atrakcyjności inwestycji oraz atrakcyjności kredytowania ofert. Dobrym pomysłem wydaje się np. budowa na terenie większych inwestycji przedszkoli.

Czytaj także:

Casadinero: budować dom z doradcą

Zamknij [x]

Czytaj także:

Casadinero: budować dom z doradcą

Zamknij [x]