W Sali Obrad RMK dyskutowano o krakowskim rynku mieszkaniowym

Na rynku

Doniesienia o niezbyt dobrej koniunkturze, która panuje na lokalnym rynku nieruchomości mogą budzić niepokój opinii publicznej. Szkoła Wyższa im. Bogdana Jańskiego wraz ze Stowarzyszeniem Civitas 44 postanowiła więc zorganizować otwartą konferencję naukową pod tytułem „Rynek Nieruchomości w Małopolsce – kryzys czy spowolnienie?”.

fot. Andrzej Prajsnar
fot. Andrzej Prajsnar

W przygotowanie wspomnianej konferencji zaangażował się również Radny Miasta Krakowa, Stanisław Rachwał. Z jego zaproszenia skorzystało czterech ekspertów, którzy przygotowali krótkie referaty.

Organizatorzy nie mogli narzekać na frekwencję…
Konferencja naukowa Szkoły Wyższej im. Bogdana Jańskiego i Stowarzyszenia Civitas 44 została zainaugurowana 8 marca o godzinie 16.15. Na kwadrans przed jej rozpoczęciem niemal wszystkie miejsca siedzące były już zajęte. W obszernej Sali Obrad Rady Miasta Krakowa zjawili się pracownicy Wydziału Zamiejscowego Szkoły Wyższej im. Bogdana Jańskiego, samorządowcy, przedstawiciele organizacji pozarządowych i liczni studenci.

Czterej eksperci i cztery różne spojrzenia na rynek mieszkaniowy

Piątkowa konferencja rozpoczęła się od wystąpień organizatorów, którzy powitali wszystkich uczestników. Później głos zabrał pierwszy z prelegentów - prezes Spółdzielni Mieszkaniowej Kozłówek, Radosław Gruszka. Przedstawiciel jednej z największych krakowskich spółdzielni przypomniał, że takie podmioty nie są ukierunkowane na realizację krótkoterminowych zysków. Ich dodatkowym atutem jest samowystarczalność finansowa. Gruszka zasugerował, że właśnie te cechy mogą pomóc w przezwyciężeniu problemów mieszkaniowych krakowian. Receptą na niewystarczającą zdolność kredytową potencjalnych członków spółdzielni ma być opracowywany program długoterminowej spłaty zakupionego lokalu.

W dalszej kolejności wypowiedział się pracownik naukowy Akademii Górniczo-Hutniczej, dr Dariusz Cichoń. Przedstawiciel AGH zaprezentował dane, które zebrano dzięki żmudnej analizie aktów notarialnych. Przedstawione informacje jednoznacznie wskazywały, że w ubiegłym roku krakowski rynek mieszkaniowy nie doświadczył poważnej dekoniunktury. W ramach podsumowania dr Cichoń zaznaczył, że aktualna sytuacja nie może być określana jako kryzys.

Trzeci temat podjął pracownik Urzędu Miasta Krakowa. Karol Szyłko jako urzędnik zajmuje się społecznymi aspektami mieszkalnictwa. Podobnie jak przedmówcy zaprezentował on punkt widzenia, który jest charakterystyczny dla wykonywanej profesji. W trakcie krótkiego wystąpienia Szyłko omówił społeczne konsekwencje niedoboru mieszkań socjalnych i komunalnych. Przedstawiciel UMK zaznaczył, że tylko takie lokale mogą zaspokoić potrzeby mieszkaniowe mniej zamożnych krakowian.

Jako ostatni wystąpił reprezentant Stowarzyszenia Zarządców i Administratorów Nieruchomości w Krakowie, Piotr Przybylski. Wiceprezes SZAN przedstawił kilka praktycznych spostrzeżeń, które wiążą się z wykonywanym zawodem. Najważniejsze z nich dotyczyło współpracy deweloperów i zarządców nieruchomości. Zdaniem Piotra Przybylskiego dzięki takiej kooperacji można uniknąć wielu nieprzemyślanych rozwiązań architektonicznych, które zawyżają koszty eksploatacji nowych budynków. 
 
Kwestia długoterminowego najmu wysunęła się na pierwszy plan

Po wygłoszeniu referatów zaproszeni eksperci odpowiadali na pytania zadawane przez publiczność. Dotyczyły one przede wszystkim koncepcji długoterminowego najmu, która kilkakrotnie pojawiła się w trakcie wystąpień panów Cichonia i Szyłki.  Obydwaj eksperci stwierdzili, że długoterminowy najem może być alternatywą dla zakupu kosztownego lokalu mieszkalnego. Wspomniana teza wzbudziła wątpliwości kilku osób, które podjęły ożywiony dialog z prelegentami. Przeciwnicy długoterminowego najmu argumentowali, że taka forma zaspokajania potrzeb mieszkaniowych nie gwarantuje bezpieczeństwa zarówno w wymiarze psychologicznym, jak i finansowym.

Andrzej Prajsnar

Czytaj także:

Koszty utrzymania lokalu mieszkalnego przestały rosnąć

Zamknij [x]

Czytaj także:

Koszty utrzymania lokalu mieszkalnego przestały rosnąć

Zamknij [x]