W lokalach komunalnych zamieszkamy najwyżej 5 lat?

Na rynku

W kontekście Narodowego Programu Mieszkaniowego najczęściej mówi się o budowie „czynszówek” na gruntach Skarbu Państwa lub dotowaniu oszczędności mieszkaniowych. Tymczasem wspomniany program, który niedawno przyjęła Rada Ministrów, przewiduje spore zmiany dotyczące gospodarki mieszkaniami komunalnymi. Takie lokale mają być wynajmowane tylko na okres nieprzekraczający 5 lat (po uprzedniej weryfikacji sytuacji majątkowej wnioskodawcy).

fot. R
fot. R

Inicjatywa rządu w sprawie mieszkań komunalnych jest odpowiedzią na problemy dotyczące tych lokali. Dane GUS-u z 2013 r. wskazują, że 41% lokali komunalnych miało wówczas zadłużenie czynszowe. Analogiczny wynik dla mieszkań własnościowych wynosił 18% (2013 r.). Problemy z egzekucją czynszów skutkują podnoszeniem stawek dla rzetelnych najemców. Według danych GUS-u, średni czynsz w mieszkaniach komunalnych wzrósł z 2,43 zł/mkw. (grudzień 2006 r.) do 4,69 zł/mkw. (grudzień 2014 r.).

Rząd chce rozwiązać opisywany problem poprzez wprowadzenie następujących rozwiązań:

- upoważnienie gmin do zawierania z nowymi najemcami umów tylko na czas określony (od 1 roku do 5 lat);
- zobligowanie osób wnioskujących o najem, do przedstawiania swojej sytuacji majątkowej i rodzinnej;
- zmuszenie gmin do wprowadzenia stawek czynszu, które pokryją koszty utrzymania nieruchomości;
- wprowadzenie możliwości przymusowej zamiany lokalu komunalnego, jeżeli zajmowane mieszkanie jest zbyt duże w stosunku do liczby domowników;
- przyznanie gminom możliwości rozwiązania umowy, gdy najemca posiada tytuł prawny (np. najem lub własność) do innego lokum w najbliższej okolicy;
- weryfikację sytuacji majątkowej osób, które wstępują w najem po zmarłym lokatorze (obecnie w ten sposób prawo do lokalu uzyskują również zamożniejsze osoby).

W ramach zmian rząd chce również wyeliminować zasadę, która gwarantuje mieszkania socjalne dla niektórych osób eksmitowanych z lokali gminnych, spółdzielczych i społecznych (TBS-y). Wspomnianą gwarancję obecnie mają m.in. małoletni, bezrobotni, kobiety w ciąży, niepełnosprawni i obłożnie chorzy. Po planowanych zmianach, o prawie do lokalu socjalnego zawsze ma orzekać sąd. Proponowana modyfikacja zasad eksmisji już teraz spotyka się ze sprzeciwem organizacji reprezentujących lokatorów.

(A.P.)

Czytaj także:

Dębniki szukają nowych mieszkańców

Zamknij [x]

Czytaj także:

Dębniki szukają nowych mieszkańców

Zamknij [x]