W Krowodrzy dominują dwupokojowe mieszkania

Analizy, opinie

Nazwa Krowodrza jako określenie dzielnicy Krakowa nie zawsze jest rozumiana we właściwy sposób. Wiąże się to z faktem, że część osób pamięta jeszcze poprzedni podział administracyjny miasta. W ramach klasyfikacji, która obowiązywała do 1991 roku, Krowodrza była jedną z czterech dużych dzielnic.

fot. RB
fot. RB

W jej skład wchodziły między innymi tereny Prądnika Białego, Łobzowa, Bronowic i Zwierzyńca. Od początku lat 90. Krowodrza (Dzielnica V) jest jedną z najmniejszych jednostek pomocniczych gminy miejskiej Kraków. Obejmuje ona obszar czterech historycznych wsi (Krowodrza, Łobzów, Czarna Wieś i Nowa Wieś) oraz dwa osiedla (Cichy Kącik, Miasteczko Studenckie AGH). Na omawianym terenie nie znajduje się zbyt wiele dostępnych mieszkań deweloperskich. Mimo tego osoby poszukujące kompaktowego lokum o dobrej lokalizacji nie powinny narzekać na niedobór ofert…

W Dzielnicy V nowe M2 stanowią aż trzy czwarte podaży
Podaż krowoderskiego rynku pierwotnego nie prezentuje się imponująco na tle porównywanych lokalizacji (patrz poniższa tabela). Dane serwisu Dominium.pl wskazują, że na terenie Dzielnicy V obecnie można znaleźć około 210 nowych lokali deweloperskich. Do natychmiastowego zasiedlenia nadaje się tylko 28 z nich.
Pomimo niewielkiej podaży krowoderski rynek pierwotny oferuje dobry wybór kompaktowych lokali. Tamtejsze jednopokojowe i dwupokojowe mieszkania stanowią niemal 90% całej podaży.

Uwagę zwraca przede wszystkim odsetek lokali dwupokojowych, które umiejscowiono w Krowodrzy. Jest on wyższy o ponad 26 punktów procentowych od średniej, którą obliczono dla wszystkich analizowanych dzielnic (patrz ostatni wiersz poniższego zestawienia). W przypadku kawalerek analogiczna wartość tylko o 3,43 punktu procentowego przewyższa krakowską średnią.  

Nowe krowoderskie lokale są mniejsze i tańsze…
Mieszkanie „z drugiej ręki” to naturalna alternatywa dla osób, które zamierzają nabyć nowe lokum. W związku z tym warto przeanalizować najważniejsze parametry (cena ofertowa, cena jednostkowa oraz metraż) dla krowoderskiego rynku pierwotnego i wtórnego.

Dane Krakowskiego Serwisu Mieszkaniowego Dominium wskazują, że oferta deweloperska jest bardziej dostępna pod względem cenowym. Ta relacja dotyczy zarówno ceny za mkw., jak i ogólnej ceny ofertowej mieszkań. W pierwszym przypadku różnica na korzyść rynku pierwotnego wynosi 561 złotych/mkw. (7,14% ceny notowanej na rynku wtórnym). Ogólna cena ofertowa nowego mieszkania jest z kolei niższa o 72 397 złotych, czyli 15,11% wartości obliczonej dla rynku wtórnego. Jeżeli chodzi o powierzchnię mieszkania, to różnica także okazuje się znacząca - przeciętny używany lokal jest większy o 7,0 mkw. Zróżnicowanie średniego metrażu w pewnym stopniu tłumaczy wspomnianą dysproporcję ceny ofertowej dla nowych i używanych mieszkań.    

W ramach podsumowania warto zaznaczyć, że krowoderski rynek pierwotny cechuje się relatywnie wysokim poziomem ceny jednostkowej. W przypadku Dzielnicy V dość wysoką cenę jednostkową nowych lokali można uzasadnić bliskością ścisłego centrum miasta.

Andrzej Prajsnar

Czytaj także:

Pogarsza się jakość portfela kredytów mieszkaniowych

Zamknij [x]

Czytaj także:

Pogarsza się jakość portfela kredytów mieszkaniowych

Zamknij [x]