Prądnik Czerwony - zagłębie gotowych mieszkań

Analizy, opinie

Dzielnica III to jeden z najgęściej zaludnionych obszarów Krakowa. Aktualne dane wskazują, że na jednym kilometrze kwadratowym Prądnika Czerwonego zamieszkuje niemal 7500 osób. Wyższe wartości są notowane tylko w Mistrzejowicach i Bieńczycach.

Bardzo wysoki współczynnik zaludnienia Dzielnicy III jest konsekwencją dużej liczby budynków wielorodzinnych. Teren dawnej wsi Prądnik Czerwony oraz osiedla Olsza II i Ugorek to miejsca, w których dominują wysokie bloki z wielkiej płyty. Pozostałe części analizowanej dzielnicy charakteryzują się bardziej zróżnicowaną zabudową. Na ich terenie coraz większą rolę zaczynają odgrywać przedsięwzięcia deweloperskie. Jedno z nich przyczyniło się nawet do wyodrębnienia dużej jednostki osadniczej (Osiedle Śliczna). Korzystnie usytuowany Prądnik Czerwony już od dłuższego czasu jest jedną z najbardziej popularnych lokalizacji mieszkaniowych. Dlatego oferta tamtejszego rynku pierwotnego wciąż zyskuje na atrakcyjności. Największe powody do zadowolenia mają osoby, które poszukują ukończonych mieszkań deweloperskich…

Prawie połowa nowych lokali jest już gotowa


Podaż rynku pierwotnego lokuje Prądnik Czerwony w czołówce krakowskich dzielnic. Obecnie na tym obszarze jest dostępnych około 1000 sztuk nowych mieszkań. Oferta deweloperska Dzielnicy III gwarantuje większy wybór niż tamtejszy rynek wtórny. Spore znaczenie ma również fakt, że część używanych lokali jest umiejscowiona w blokach z wielkiej płyty. Taki mankament skutecznie zniechęca bardziej wybrednych nabywców.

Duża podaż to nie jedyna cecha, która charakteryzuje rynek pierwotny w Dzielnicy III. Innym wyróżnikiem tamtejszej oferty deweloperskiej jest liczba gotowych mieszkań. Obecnie na terenie Prądnika Czerwonego znajduje się około 460 mieszkań, które są dostępne „od ręki”.

Dzielnica III odznacza się relatywnie niskim odsetkiem powstających mieszkań. Aktualnie stanowią one tylko 54% podaży całego rynku pierwotnego w tej dzielnicy. Oznacza to, że blisko połowa oferowanych tu lokali jest już ukończona. W związku z tym dzielnica staje się interesującym punktem na mieszkaniowej mapie Krakowa dla osób planujących przeprowadzkę w krótkim czasie.

Nowe mieszkania są znacznie tańsze i… mniejsze


Dokładna analiza ogłoszeń z portalu Dominium.pl dostarcza bardziej szczegółowych informacji na temat oferty mieszkaniowej w Dzielnicy III (patrz poniższe zestawienie).

Prądnik Czerwony - zagłębie gotowych mieszkań | zdjęcie 1

Już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że obydwa segmenty rynku mieszkaniowego są mocno zróżnicowane pod względem medianowych wartości ceny ofertowej i metrażu. Przeciętny lokal deweloperski okazuje się znacznie tańszy od swojego odpowiednika z rynku wtórnego (różnica to 11,23%). Niższy poziom medianowej ceny nowego mieszkania w tym przypadku jest konsekwencją o wiele mniejszej powierzchni użytkowej (patrz trzecia kolumna powyższego zestawienia). Spora różnica przeciętnego metrażu (6 mkw.) sugeruje, że w Dzielnicy III występuje zjawisko, które określa się mianem kompresji mieszkaniowej. Polega ono na konsekwentnym zmniejszaniu rozmiaru nowych lokali. Dzięki takiemu działaniu deweloperzy mogą lepiej dostosowywać się do ograniczonego budżetu klienta.

W przypadku ceny jednostkowej nie można mówić o dużych różnicach pomiędzy rynkiem pierwotnym i wtórnym. Powyższe dane wskazują, że zakup 1 mkw. przeciętnego lokalu deweloperskiego wymaga tylko niewielkiej dopłaty (91 złotych). Warto dodać, że medianowy poziom obydwu cen jednostkowych kwalifikuje Prądnik Czerwony do grupy bardziej prestiżowych dzielnic Krakowa.

Czytaj także:

2012 rok zakończył się recesją na rynku kredytów mieszkaniowych

Zamknij [x]

Czytaj także:

2012 rok zakończył się recesją na rynku kredytów mieszkaniowych

Zamknij [x]