Poszukiwane kameralne inwestycje i mniejsze mieszkania

Analizy, opinie

Swoją opinię o aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości w Krakowie prezentuje Krzysztof Gacek
z Agencji Nieruchomości NEODOM.

Zima na rynku nieruchomości nie oznacza stagnacji, klienci są bardzo dobrze zorientowani w realiach rynkowych i zauważyli, że spadek cen wyhamował. Nieruchomości, które cieszą się obecnie największym powodzeniem to: mniejsze mieszkania 2-pokojowe, których cena oscyluje w granicach 260.000 - 270.000 PLN oraz większe mieszkania 3-pokojowe w przedziale pomiędzy 330.000 - 365.000 PLN.

Lokalizacja (czyli: bliskość miejsca pracy, infrastruktura - szkoły, przedszkola, żłobki oraz prestiż miejsca) i cena to podstawowe czynniki, na jakie zwracają uwagę zainteresowani kupnem.

Klienci zainteresowani nabyciem ofert z rynku pierwotnego pytają o sposób płatności (najlepiej 10%-90%) i zainteresowani są tylko gotowymi lub zaawansowanymi projektami. Obecnie ciężko jest sprzedać budynek w budowie przed zakończeniem stanu surowego. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się kameralne inwestycje czyli budynki do 20-25 mieszkań, za mieszkania w takich budynkach klienci skłonni są zapłacić nieco więcej. Kupno miejsca parkingowego w garażu podziemnym lub nawet zewnętrznego miejsca, gdzie będzie można swobodnie postawić samochód, staje się normą.


Standardem niemal stają się też przedwstępne umowy w formie aktu notarialnego z wpisaniem roszczenia do księgi wieczystej. Zawarcie zwykłej umowy cywilnoprawnej (i oszczędność paruset złotych) jest zdaniem wielu klientów zbyt ryzykowne przy tak dużej inwestycji, jaką jest zakup wymarzonego domu lub mieszkania.
Z uwagi na zimę (dość ostrą niestety) dużo mniejszym zainteresowaniem cieszą się działki, nieco lepiej wygląda sytuacja w segmencie domów. Osoby poszukujące mieszkania do wynajmu mają obecnie komfortową sytuację.
 

Stagnacja, jaką obserwowaliśmy w niektórych segmentach rynku nieruchomości, spowodowała podniesienie jakości usług oraz większą współpracę podmiotów działających w obrocie nieruchomościami. Przykładowo współpraca pośredników nieruchomości w Krakowie stanowi niewielki procent w porównaniu z Wrocławiem.


Niektórzy deweloperzy zaniechali prowadzenia własnych biur sprzedaży, które generowały zbyt duże koszty w stosunku do realizowanego projektu, i wolą powierzyć tę funkcję biurom nieruchomości, które specjalizują się w obsłudze rynku pierwotnego. Sprzedaż prowadzona jest w cenie dewelopera i bez żadnej prowizji od kupującego.

Krzysztof Gacek
Agencja Nieruchomości NEODOM

neodom.pl

Czytaj także:

Małopolski rynek powierzchni komercyjnych – stan oczekiwania cz. 2

Zamknij [x]

Czytaj także:

Małopolski rynek powierzchni komercyjnych – stan oczekiwania cz. 2

Zamknij [x]