Po raz 35 w Sokole

Na rynku

W ostatni lutowy weekend (26-27.02.2005r.) krakowski oddział Polskiego Stowarzyszenia Budowniczych Domów świętował kolejny jubileusz Giełdy Domów i Mieszkań.

Halę Sokoła przy ulicy Piłsudskiego w Krakowie odwiedziło dużo osób zainteresowanych zmianą adresu. Jeśli traktować giełdy jako swoisty barometr rynku, deweloperzy mogą spać spokojnie.

Zainteresowanie zakupem nowego mieszkania lub domu również w 2005 roku będzie z pewnością bardzo duże. Potwierdzają to opinie portali internetowych prezentujących nieruchomości, wydawcy prasy branżowej i sami inwestorzy, obserwujący niesłabnące zainteresowanie swoją ofertą. Koniunkturę pobudzają banki prowadzące systematycznie promocje, obniżające prowizje lub oprocentowanie i coraz bardziej liberalizujące wymagania stawiane kredytobiorcom.

Poprawiająca się sytuacja w całej gospodarce napawa optymizmem coraz większą grupę osób, które nie boją się zaciągać zobowiązań, kredytując często nawet 100 procent ceny mieszkania.

Po raz 35 w Sokole | zdjęcie 1


Zapytane przez nas osoby twierdziły, że odwiedzają giełdę licząc na poznanie nowych ofert – inwestorzy często bowiem robią tu premiery swoich najnowszych inwestycji. Premier i zapowiedzi było co prawda kilkanaście, ale nabywcy nie kryli rozczarowania terminami realizacji. Większość przewidziano dopiero na drugą połowę przyszłego roku, co oznacza, że na klucze przyjdzie poczekać mieszkańcom przynajmniej 1,5 roku.

Opóźnienie inwestycji w dalszym ciągu związane jest niestety z ciągnącymi się w nieskończoność procedurami uzyskiwania decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Uderza to bezpośrednio w nabywców, którzy bez wyraźnej, leżącej po stronie kosztów budowy przyczyny, muszą zapłacić cenę o kilkadziesiąt procent wyższą niż jeszcze dwa lata temu. Miejmy nadzieję, że swoje rozczarowanie krakowianie uwzględnią podczas kolejnych wyborów władz naszego miasta.

Z sytuacji takiej zadowolone są natomiast osoby zbywające nieruchomości na rynku wtórnym oraz pośrednicy. Duża grupa zniecierpliwionych nabywców decyduje się bowiem dokonać zakupu mieszkania używanego, dzięki czemu ceny takich lokali zbliżają się, a często nawet przekraczają wartość nowych mieszkań, realizowanych w podobnej lokalizacji. Dziś w Krakowie trudno kupić położone w promieniu 7 kilometrów od Rynku Głównego mieszkanie z „drugiej ręki” za mniej niż 3 tysiące złotych za metr kwadratowy.

Wracając do nowości giełdowych, warto wymienić dwie inwestycje Grupy Deweloperskiej GEO - reklamowany jako hit cenowy „Zielony Stok” na Górce Narodowej oraz budynek przy ulicy Rydla z cenami odpowiadającymi już tej części Krowodrzy. Dwie nowe realizacje zapowiada też firma Dom-Bud. Będą to: kompleks trzech dużych budynków przy leżącej na granicy Prądnika Czerwonego i osiedla Oświecenia ulicy Bohomolca oraz kameralny apartamentowiec przy ul. Panieńskich Skał na Woli Justowskiej. Podobną inwestycję, nazwaną „Villa con Vista”, przygotowuje w pobliżu Błoń, przy ulicy Przegon, Grupa 3D. Osoby poszukujące wysokiej klasy apartamentów zlokalizowanych w zabytkowej części miasta, powinny skierować swoje kroki do firmy Bud-Mar Investment. Spółka ta wkrótce rozpocznie generalny remont zabytkowej kamienicy położonej przy ulicy Lwowskiej w Starym Podgórzu.

Po raz 35 w Sokole | zdjęcie 2


Najwięcej nowych inwestycji realizuje się obecnie w dzielnicy Podgórze i wydaje się, że ta tendencja będzie się w najbliższych latach utrzymywać . Na Kurdwanowie, przy ulicy Żaka, pod koniec 2006 roku powstanie zespół dwóch budynków, nazwanych przez inwestora - Grupę Bryksy - osiedlem „Wiśniowy Sad”. Przy ulicy Zdunów budowę monitorowanego osiedla ze 170 mieszkaniami zaplanował Sol Invest Sp. z o.o.

W ofertach deweloperów dominuje Ruczaj. Właśnie na tym terenie powstaną: nowy budynek Spółki Mieszkaniowej Zadworze – luksusowo wykończony apartamentowiec „Rogalik”, „Szmaragd Ruczaju” – położony przy ulicy Grota-Roweckiego budynek firmy Fronton, z którego rozciągać się będzie widok na Bielany oraz „Apartamenty Zachodnia” – inwestycja firmy Wawel Service, cechująca się zróżnicowaną formą architektoniczną.

Po raz 35 w Sokole | zdjęcie 3


Niestety, ceny prawie wszystkich nowych inwestycji zaczynają się od 3200 zł brutto za metr kwadratowy. Nabywcy muszą w swoich decyzjach kalkulować jeszcze koszty wykończenia mieszkań, gdyż w większości lokalizacji oddawane są one w standardzie podstawowym.

Analizując całość oferty krakowskich inwestorów, można stwierdzić, że połowa wszystkich inwestycji zlokalizowanych jest w Podgórzu (aż 30 proc. stanowią lokalizacje tylko w Dębnikach - czyli na Ruczaju), niecałe 40 proc. w Krowodrzy, niecałe 9 proc. w Śródmieściu i zaledwie 2-3 proc. w Nowej Hucie.

30 proc. inwestycji zostanie oddanych w drugiej połowie br., a ponad 40% w roku przyszłym lub jeszcze później. Połowę mieszkań stanowią lokale o powierzchni 40-60m2, a 20 proc. - mieszkania najmniejsze, do 40m2.

Po raz 35 w Sokole | zdjęcie 4


Prezes krakowskiego oddziału PSBD, Tytus Misiak, zapowiedział podczas odbywającej się w czasie giełdy konferencji prasowej organizację drugiej edycji konkursu na Krakowskiego Mieszkaniowego Dewelopera Roku. Patronat nad konkursem objął już prezydent Krakowa, prof. Jacek Majchrowski, a uroczysta gala połączona z wręczeniem nagród "Złotego Sokoła" odbędzie się 7 października br.

Czytaj także:

Małopolskie Targi Nieruchomości

Zamknij [x]

Czytaj także:

Małopolskie Targi Nieruchomości

Zamknij [x]