PO ma propozycję dla kredytobiorców walutowych

Na rynku

W czwartek (9 lipca), do Sejmu wpłynął projekt ustawy o szczególnych zasadach restrukturyzacji walutowych kredytów mieszkaniowych.

fot. R
fot. R

Wspomniany akt prawny przewiduje pomoc dla osób, które zaciągnęły kredyt waloryzowany do kursu obcej waluty (np. franka szwajcarskiego). Opracowaniem nowego planu pomocowego dla kredytobiorców zajęli się posłowie Platformy Obywatelskiej. Dlatego zaproponowane pomysły otrzymały poparcie rządu.

W ramach dobrowolnego programu pomocowego, na wsparcie będzie mogło liczyć około 60 000 rodzin i singli posiadających kredyt waloryzowany kursem waluty obcej. Rozwiązanie zaproponowane przez posłów przypomina wcześniejszy pomysł prezesa KNF-u. Zgodnie z koncepcją PO, bank sprawdzi, jak bardzo zadłużony byłby kredytobiorca walutowy po zaciągnięciu kredytu w złotym. Porównywana „hipoteka” ma mieć identyczną wartość początkową, marżę i liczbę rat. Następnie bank obliczy różnicę między obecną wartością kredytu walutowego i hipotetycznego kredytu w złotym. Połowa tej kwoty, która wynika ze wzrostu wartości waluty, zostanie umorzona przez bank. Po przewalutowaniu i restrukturyzacji zadłużenia, kredytobiorca ma spłacać:

1. kredyt mieszkaniowy w złotym z identyczną marżą i liczbą rat, jak kredyt walutowy (wartość przewalutowanego kredytu będzie taka, jak gdyby klient od początku zadłużył się w złotym), 

2. nieumorzoną połowę kwoty związanej ze wzrostem kursu: waluta obca/PLN,

3. rekompensatę dla banku, która wynika z niższej sumy wcześniej wpłaconych rat kredytu walutowego.

Zobowiązania numer 2 i 3 będą spłacane równolegle z kredytem mieszkaniowym. Oprocentowanie dodatkowego długu nie powinno być niższe od stopy referencyjnej NBP (obecnie: 1,50%).

Projekt Platformy Obywatelskiej przewiduje dość restrykcyjne warunki dla osób korzystających z częściowego umorzenia długu. Tacy klienci banku będą musieli mieć:

- tylko jedną nieruchomość mieszkaniową (lokal do 75 mkw. powierzchni użytkowej lub dom do 100 mkw.), która nie jest wykorzystywana na cele działalności gospodarczej (uwaga: limity powierzchni nie będą dotyczyły osób wychowujących przynajmniej trójkę dzieci)
- zadłużenie wynoszące: 1) więcej niż 120% wartości mieszkania (LtV > 120%) dla wniosków o restrukturyzację składanych w pierwszym roku działania programu 2) od 100% do 120% wartości mieszkania w drugim roku działania programu 3) od 80% do 100% po drugim roku działania programu     

Restrukturyzacja zadłużenia połączona z przewalutowaniem będzie wykonywana do połowy 2020 r.

Plan pomocy dla kredytobiorców walutowych ma zostać wprowadzony jeszcze przed końcem bieżącej kadencji Parlamentu. Poparcie dla rozwiązań opracowanych przez PO wyraził m.in. prezes KNF-u.

(A.P.)

Czytaj także:

GUS poinformuje o cenach mieszkań

Zamknij [x]

Czytaj także:

GUS poinformuje o cenach mieszkań

Zamknij [x]