Odsetki kredytów hipotecznych na razie nie powinny wzrosnąć

Na rynku

Osoby posiadające złotówkowe kredyty hipoteczne odnoszą obecnie spore korzyści dzięki niskiej stawce oprocentowania. Malejące koszty odsetkowe to konsekwencja liberalnej polityki Narodowego Banku Polskiego. NBP w lipcu bieżącego roku zakończył ośmiomiesięczny cykl redukcji stóp procentowych. Ostatnie wypowiedzi prezesa tej instytucji wskazują, że posiadacze kredytów hipotecznych jeszcze przez dłuższy czas będą się cieszyli z niskich odsetek.

W trakcie środowej konferencji prasowej profesor Marek Belka stwierdził, że obecna polityka w zakresie stóp procentowych będzie kontynuowana. Według prezesa NBP ewentualne podwyżki stopy referencyjnej są możliwe dopiero pod koniec bieżącego roku. Decyzja Rady Polityki Pieniężnej będzie zależała od skali przewidywanego ożywienia gospodarczego. Obecnie stopa referencyjna Narodowego Banku Polskiego kształtuje się na poziomie, który jest najniższy od początku jej notowań (2,50%).

Rekordowo niskie wartości osiąga też referencyjna stopa WIBOR 3M. Wspomniany indeks po skorygowaniu o marżę banku służy do aktualizacji oprocentowania kredytów hipotecznych. Jego aktualny odczyt to 2,70% (dane Thomson Reuters z 21.08.2013). WIBOR 3M już od początku ubiegłego miesiąca utrzymuje się na niezmienionym poziomie. Mimo tego posiadacze kredytów hipotecznych nadal mogą odczuwać obniżki miesięcznych rat.

(A.P.)

Czytaj także:

Krakowski rynek pierwotny stał się bardziej zrównoważony

Zamknij [x]

Czytaj także:

Krakowski rynek pierwotny stał się bardziej zrównoważony

Zamknij [x]