Nowa 5 Dzielnica z kamieniem węgielnym

Na rynku

W sobotę, 22 kwietnia 2017 roku, na terenie inwestycji Nowa 5 Dzielnica, realizowanej u zbiegu ulic Wrocławskiej i Racławickiej w Krakowie, odbyła się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego.

Zdjęcie do artykułu: Nowa 5 Dzielnica z kamieniem węgielnym

Wydarzenie odbyło się dokładnie rok po podpisaniu aktu notarialnego zakupu terenu pod ten projekt, które miało miejsce 22 kwietnia 2016 roku.

Deweloperem inwestycji, powstającej na działce o powierzchni ponad 54 tys. mkw., jest Centrum Nowoczesnych Technologii S.A. Spółka komandytowa, powołana w kwietniu 2016 roku w celu realizacji projektu. Jedynym komplementariuszem jest Centrum Nowoczesnych Technologii S.A., spółka notowana od 1998 roku na GPW w Warszawie. 15 grudnia 2016 roku Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski wydał decyzję zatwierdzającą projekt budowlany, umożliwiając realizację 4 budynków. Uprawomocnioną 4 stycznia 2017 roku decyzją rozpoczął się I etap budowy Nowej 5 Dzielnicy.

Podpisy na akcie erekcyjnym złożyli: Jacek Taźbirek, Prezes Zarządu Centrum Nowoczesnych Technologii S.A. Spółka Komandytowa, Zbigniew Jakubas – komandytariusz spółki, Aleksander Przetakiewicz – Prezes Zarządu La Mania Sp. z o.o., komandytariusza spółki, Aneta Janus, reprezentująca firmy Energopol Warszawa S.A. i Energopol Trade S.A., komandytariuszy spółki oraz Bartosz Napierała – syn Zbigniewa Napierały, komandytariusza spółki. Poświęcenia kamienia węgielnego dokonał ksiądz mgr Leszek Garstka, proboszcz parafii pw. św. Szczepana przy ul. Sienkiewicza w Krakowie.

W ramach Nowej 5 Dzielnicy powstaną budynki o 7-10 kondygnacjach naziemnych oraz dwupoziomowe parkingi podziemne. Łączna powierzchnia użytkowa osiedla wyniesie ok. 27 tys. mkw. Rozpoczęcia budowy piątego budynku, oznaczonego A1, spodziewać się należy najpóźniej w czerwcu 2017 br.

Jak dowiedzieć się można było z multimedialnej prezentacji Nowej 5 Dzielnicy, prace związane z wyburzeniem niszczejących obiektów magazynowych, hal produkcyjnych i budynków biurowych Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego PZL Kraków ruszyły niemal natychmiast po zakupie. Jednym z bardziej spektakularnych efektów tych prac było powstanie ponad 19 tys. ton gruzu betonowego, którego wywiezienie wymagało ponad 1100 kursów samochodów ciężarowych. Konieczne było także skucie posadzek hal produkcyjnych o powierzchni przekraczającej 3,5 hektara. Od nabycia nieruchomości do wbicia pierwszej łopaty minęło 8,5 miesiąca. W połowie marca 2017 r. ruszyła sprzedaż lokali. Zakończenie prac budowlanych zaplanowano na maj 2018 roku, a do końca sierpnia 2018 r. budynki uzyskać mają ostateczne pozwolenie na użytkowanie.

Projekt Nowej 5 Dzielnicy uwzględniać ma realizację większości potrzeb jej mieszkańców, czemu posłuży m.in. przedszkole dla 200 dzieci na terenie inwestycji, miejsca parkingowe dla każdego z mieszkań, lokale handlowe i usługowe, osiedlowa kawiarenka, czy np. ogrodzony i urządzony wybieg dla psów. Inwestycja powstaje w odległości 2,5 km od Rynku Głównego, wyróżnia się też bardzo dobrą komunikacją miejską i zlokalizowaną w pobliżu stacją kolejową Kraków-Łobzów.

Jacek Taźbirek, Prezes Zarządu Centrum Nowoczesnych Technologii S.A. Spółka Komandytowa, zaznaczył: „Mieliśmy szczęście, że mogliśmy kupić taką działkę. Szczęściu trzeba jednak dopomagać, i temu poświęciliśmy ostatnie miesiące. Miejsce jest rzeczywiście wyjątkowe, więc trzeba było do niego dobrać absolutnie wyjątkowy projekt. Pracowały nad nim trzy renomowane biura architektoniczne. ION Architekci z Krakowa, Brit Plan z Warszawy i Archikwadrat z Poznania. Do realizacji projektu zaprosiliśmy dwie firmy cieszące się w środowisku dużym uznaniem: Budimex S.A. i Eiffage Polska. Nadzór nad budową prowadzimy sami. Jako inżynier muszę powiedzieć, że chyba mało kto miał, ma i będzie miał okazję prowadzić projekt tej wielkości, w takim tempie, z takimi partnerami i inwestorami, i w końcu z takim budżetem, nad którym trzeba sprawować kontrolę. Za to wszystko mojemu szczęściu dziękuję”.

Zbigniew Jakubas, główny udziałowiec CNT S.A. i pomysłodawca przedsięwzięcia, współzałożyciel i jeden z dwóch pierwszych wspólników spółki komandytowej: „Z 22 kwietnia ubiegłego roku pamiętam, że negocjacje z prawnikami trwały bardzo długo. Rozmowy były ciężkie, trwały kilkanaście godzin, bo ze sprzedającym, p. Grzegorzem Hajdarowiczem z firmy KCI, zresztą przesympatycznym człowiekiem, negocjuje się bardzo trudno. O cenie sprzedaży terenu rozmawialiśmy przez niemal rok. 22 kwietnia 2016 r. okazał się jednak sukcesem. Staram się narzucać sobie i współpracownikom wysokie tempo pracy, ale nie spodziewałem się, że cały proces, od kupna gruntu, poprzez wyburzenie starych obiektów i zaprojektowanie nowych budynków, przebiegnie tak szybko. Jak powiedział Prezes Jacek Taźbirek, wszyscy tu jesteśmy zawodowcami, dzięki czemu ta inwestycja – 11 budynków i 1400 mieszkań z pełną infrastrukturą, garażami – za 2,5 roku stanie się faktem. Drugą część projektu także chcemy rozpocząć jak najszybciej, tak aby całość dobiegła końca około 2019 roku”.

BD, fot: RB

Czytaj także:

Rynek mieszkaniowy – fenomen Krakowa i Polski

Zamknij [x]

Czytaj także:

Rynek mieszkaniowy – fenomen Krakowa i Polski

Zamknij [x]