Kolejne banki dołączają do MdM-u

Na rynku

W listopadzie ubiegłego roku chęć uczestnictwa w programie MdM zadeklarowało szesnaście krajowych banków. Na razie wnioski o kredyt z rządową dopłatą przyjmują tylko dwaj liderzy krajowego rynku – PKO BP i Pekao S.A. Już niebawem lista banków uczestniczących w MdM-ie znacznie się wydłuży.

fot. Leszek Tarczoń
fot. Leszek Tarczoń

Bank Gospodarstwa Krajowego niedawno podpisał odpowiednie umowy z pięcioma kolejnymi partnerami. Na mocy zawartych porozumień preferencyjne kredyty będą oferować następujące instytucje:

- Alior Bank (od 3 lutego 2014 r.)

- Getin Noble Bank (od 4 lutego 2014 r.)

- SGB-Bank (od 10 lutego 2014 r.)

- Bank Ochrony Środowiska (od 31 marca 2014 r.)

- Bank Polskiej Spółdzielczości (od 1 kwietnia 2014 r.)

 
Warto nadmienić, że wszystkie banki uczestniczące w MdM-ie muszą finansować przynajmniej 50% wartości nieruchomości przez okres nie krótszy niż 15 lat. Takie ograniczenia przewiduje ustawa o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi. Ze względu na zapisy znowelizowanej Rekomendacji S okres spłaty preferencyjnych kredytów nie może przekroczyć 35 lat.

Cały program realizowany ma być w latach 2014-2018. Jak czytamy na stronie BGK, potencjalnie program wygeneruje około 30 mld zł możliwych inwestycji, przy maksymalnej łącznej kwocie dofinansowania na poziomie 3,5 mld zł. W ramach MdM ma być kredytowany zakup ok. 25 tys. mieszkań rocznie.
 

(A.P.)

Sprawdź wyszukiwarkę krakowskich mieszkań z programu "Mieszkanie dla Młodych" - www.mdm.krakow.pl

Czytaj także:

„Szkieletor” zmieni oblicze

Zamknij [x]

Czytaj także:

„Szkieletor” zmieni oblicze

Zamknij [x]