Jakie mieszkanie kupić pod wynajem?

Poradnik

Mieszkanie na wynajem to wciąż jedna z najczęściej wybieranych przez Polaków forma inwestowania gotówki. Korzystniejsza niż na lokacie stopa zwrotu sprawia, że liczba poszukujących mieszkań inwestycyjnych wciąż przybywa. Klienci często pytają nas, co kupić, aby zyskać jak najwięcej. Jakimi kryteriami się kierować?

Fot. Monika Olesińska - Północ Nieruchomości
Fot. Monika Olesińska - Północ Nieruchomości

Lokalizacja
Z doświadczenia naszego biura, które świadczy usługi pośrednictwa zarówno w kupnie, jak i późniejszym wynajmie wynika, że kluczową kwestią niezmiennie jest lokalizacja. Zarówno ta blisko centrum, jak i bardziej od niego oddalona będzie dobra, o ile jest skomunikowana linią tramwajową, bądź leży w pobliżu węzła komunikacyjnego. Warto również zwrócić uwagę na odległość od uczelni wyższych oraz parków biznesu. W dobie chronicznego braku czasu odległość od punktu, do którego dociera się codziennie, jest dla wielu najemców priorytetem.

Rozmieszczenie pomieszczeń
Istotnym aspektem mieszkań na wynajem jest również ich układ. Jeśli kupując nie ma się określonego profilu potencjalnego najemcy, bezpieczniej szukać tych z osobną kuchnią, bądź możliwością jej wydzielenia. Takie mieszkania wynajmują się najszybciej. W przypadku budownictwa starszego warto również zwrócić uwagę na nieprzechodnie pokoje. Wielu najemców jako kryterium zaznacza również balkon, dlatego przy poszukiwaniach warto zwrócić uwagę, aby takowy był.

Budownictwo
Wielu kupujących walczy z dylematem, czy wybrać mieszkanie w starszym, czy w nowszym budownictwie. Za starszym przemawia często lepsza lokalizacja przy podobnym poziomie cenowym. Nowsze kuszą sobą - czyli nowością. Choć nie można jeszcze tego nazwać regułą, korzystniej można obecnie wynająć mieszkanie w nowym bloku. Najlepiej tuż po wykończeniu, jako nieużywane. Coraz więcej najemców zwraca uwagę na klatki schodowe, zagospodarowanie terenu, czy też bezpieczeństwo osiedli zamkniętych. Przewidujemy, że trend ten będzie się rozwijał, dlatego patrząc perspektywicznie warto skłonić się ku mieszkaniom nowszym.

Ewentualna sprzedaż
Ważnym aspektem jest również sytuacja, kiedy z jakichś powodów będziemy potrzebować gotówki, a mieszkanie wystawimy na sprzedaż. Powyższe kryteria z całą pewnością wpłyną równie korzystnie na wynajem, jak i cenę oraz czas w procesie ewentualnej sprzedaży. Tak kupione mieszkania są więc inwestycja relatywnie bezpieczniejszą.

Monika Olesińska
Kierownik Działu Mieszkań i Lokali Północ Nieruchomości

Czytaj także:

Design w Krakowie

Zamknij [x]

Czytaj także:

Design w Krakowie

Zamknij [x]