Grzegórzki: dzielnica nie tylko dla zamożnych

Analizy, opinie

Mimo swojego położenia Dzielnica II nie należy do historycznego centrum Krakowa. Można się o tym przekonać obserwując lokalną zabudowę. Jej najbardziej rozpoznawalnym elementem jest okazały biurowiec Cracovia Business Center (określany też jako „Błękitek”).

fot. RB
fot. RB

Wspomniany budynek góruje nad całym obszarem Grzegórzek, na którym są ulokowane dwa bardzo istotne punkty komunikacyjne (Rondo Grzegórzeckie i Rondo Mogilskie). Bliskość Starego Miasta i obecność wielu znanych firm to czynniki kreujące atmosferę prestiżu. Jej wyznacznikiem są ceny apartamentów, które zostały zlokalizowane w Grzegórzkach. Warto jednak pamiętać, że na terenie Dzielnicy II znajdują się nie tylko ekskluzywne mieszkania.  

W Dzielnicy II można znaleźć lokale z każdej półki cenowej…
Średnia wartość ceny ofertowej to miernik, który nie zawsze prezentuje właściwy obraz danego rynku mieszkaniowego. Znacznie bardziej użyteczne są informacje na temat dokładnego rozkładu cen. Znajdują się one w poniższej tabeli. Wspomniane zestawienie przedstawia rozkład cen ofertowych dla trzech centralnych dzielnic Krakowa (Stare Miasto, Grzegórzki oraz Krowodrza). Zaprezentowane wartości opierają się na informacjach, które prezentują deweloperzy współpracujący z Dominium.pl.  


Już po krótkiej analizie rozkładu cen można zauważyć, że Grzegórzki znacząco różnią się od dwóch pozostałych obszarów. Kluczowa cecha to najwyższy udział lokali deweloperskich o cenie mniejszej niż 400 000 złotych. Pod tym względem Dzielnica II prezentuje się lepiej od Krowodrzy (różnica przekracza 3,70%). Warto zwrócić też uwagę na małą liczbę niedrogich propozycji, które zostały zlokalizowane na terenie Dzielnicy V (89 sztuk). Nieco większą podażą takich lokali cechuje się Stare Miasto (136 sztuk). Analogiczna wartość dla Dzielnicy II jest ponad dwukrotnie wyższa (279 sztuk).

Jeżeli chodzi o droższe oferty (cena powyżej 400 000 złotych), to podażowa konkurencja pomiędzy Starym Miastem i Grzegórzkami jest wyrównana. Można zatem stwierdzić, że grzegórzecki rynek pierwotny zapewnia taki sam wybór dla amatorów luksusu oraz znacznie większą dostępność tanich lokali. Oferta mieszkaniowa Krowodrzy na tle obydwu wspomnianych dzielnic wyróżnia się relatywnie niską liczbą droższych propozycji.  

Grzegórzecki rynek wtórny jest zbliżony do pierwotnego
W ramach uzupełnienia warto przeanalizować rozbieżności pomiędzy grzegórzeckim rynkiem pierwotnym i wtórnym.

Dane portalu Dominium.pl wskazują, że są one stosunkowo niewielkie. Propozycje deweloperów okazują się tańsze o 3,35% ceny notowanej na rynku wtórnym (13 900 złotych). Rozbieżności w medianowym metrażu oraz cenie jednostkowej również są stosunkowo małe (odpowiednio: 1 mkw. oraz 77 zł/mkw.)

Andrzej Prajsnar

Czytaj także:

Ustawa deweloperska zbiera swoje żniwo

Zamknij [x]

Czytaj także:

Ustawa deweloperska zbiera swoje żniwo

Zamknij [x]