Dobry czas dla rynku mieszkań w Krakowie...

Analizy, opinie

Na konferencji odbywającej się podczas 112. Giełdy Domów i Mieszkań przedstawiono ciekawe informacje o kondycji krakowskiego rynku deweloperskiego.

fot. R
fot. R

Dane, które zaprezentowali przedstawiciele firmy Emmerson wskazują, że mamy do czynienia z boomem na rynku mieszkań.

Od lipca do września krakowianie kupili aż 2600 nowych lokali...

Firma Emmerson regularnie monitoruje zmiany zachodzące na krakowskim rynku mieszkaniowym. Wyniki analiz Emmersona wskazują, że w minionym kwartale mieliśmy do czynienia z bezprecedensowym wynikiem. Od początku lipca do końca września br. krakowscy deweloperzy sprzedali około 2600 mieszkań. W ten sposób został pobity rekord z I kw. 2015 r. (2500 lokali). Większej sprzedaży w ujęciu kwartalnym nie odnotowano od początku badań prowadzonych przez firmę Emmerson. Już teraz można mieć pewność, że pod względem liczby sprzedanych mieszkań deweloperskich, 2015 r. będzie rekordowy dla Krakowa.  

Dane firmy Emmerson potwierdzają, że wysokiemu popytowi nie towarzyszyły istotne zmiany cen (II kw./III kw. 2015 r.). Na tę sytuację z pewnością wpływa duża liczba nowych inwestycji. Najwięcej lokali wprowadzonych do sprzedaży, znajduje się na terenie Czyżyn (około 710 sztuk w III kw. 2015 r.). Od lipca do września br. wiele nowych mieszkań pojawiło się też na terenie Mistrzejowic (około 350 sztuk), Podgórza (około 290 sztuk) i Grzegórzek (około 250 sztuk).

W całym Krakowie do oferty wprowadzono około 2750 nowych mieszkań. Ta wartość była niewiele większa od kwartalnej sprzedaży. Jeszcze większy „dopływ” nowych lokali, Emmerson odnotował w II kw. 2014 r. i IV kw. 2014 r. Wówczas krakowscy deweloperzy wprowadzili do sprzedaży około 3200 mieszkań (II kw. 2014 r.) i 2900 mieszkań (IV kw. 2014 r.).

Informacje zgromadzone przez firmę Emmerson wskazują, że od pewnego czasu coraz większą popularnością wśród inwestorów cieszy się wschodnia część Krakowa. Ta zmiana może mieć związek z niskimi limitami programu Mieszkanie dla Młodych. Dzięki rozpoczęciu inwestycji na terenie Czyżyn, Nowej Huty, Mistrzejowic lub Bieńczyc deweloperzy mogą łatwiej dostosować się do tych wskaźników.

Wschodnia część Krakowa wyróżnia się też niskim poziomem cen. Firma Emmerson zbadała średnią cenę ofertową nowych mieszkań w czterech dawnych dzielnicach miasta. Wyniki tego badania są następujące:

  • Nowa Huta: średnia cena ofertowa - 5376 zł/mkw. (III kw. 2015 r.)
  • Podgórze: średnia cena ofertowa - 6338 zł/mkw. (III kw. 2015 r.)
  • Krowodrza: średnia cena ofertowa - 6905 zł/mkw. (III kw. 2015 r.)
  • Śródmieście: średnia cena ofertowa - 7626 zł/mkw. (III kw. 2015 r.)


W kontekście oferty krakowskich deweloperów warto również wspomnieć o coraz lepszej ochronie nabywcy. Dane firmy Emmerson z III kw. 2015 r. wskazują, że 64% nowych mieszkań sprzedawanych w Krakowie podlegało zapisom ustawy deweloperskiej. W przypadku inwestycji wprowadzanych na rynek, analogiczny wynik to 90%. Pozostałe 10% lokali jest oferowanych w projektach, których pierwszy etap sprzedawano jeszcze przed wprowadzeniem ustawy deweloperskiej. 

AP.

Czytaj także:

Kolejne mieszkania w krakowskiej Fabryce Czekolady

Zamknij [x]

Czytaj także:

Kolejne mieszkania w krakowskiej Fabryce Czekolady

Zamknij [x]