Deweloperzy i reklama

Analizy, opinie

Reklamy produktów czy usług towarzyszą nam dziś na każdym kroku. Można śmiało powiedzieć, że stały się swoistą dźwignią handlu. Jak deweloperzy docierają do swoich potencjalnych klientów? W jakim kierunku może jeszcze rozwinąć się reklama w wykonaniu firm deweloperskich?

Reklama  to mieszanka informacji i komunikatu perswazyjnego. Zazwyczaj ma na celu skłonienie do nabycia pewnych towarów czy usług, jednak jej celem może być np. utrwalenie w świadomości odbiorców istnienia określonej marki. Jej istota polega na zwróceniu uwagi potencjalnych klientów na reklamowany produkt. Reklama może przybierać bardzo różne formy. Zważywszy na specyfikę towaru jakim jest mieszkanie, innowacyjna, niesztampowa forma dotarcia do klienta jest niezwykle istotna.

Billboardy i plakaty

Stanowią najbardziej popularną formę reklamy wśród deweloperów. Outdoor, czyli reklama zewnętrzna umożliwia promocję konkretnych inwestycji. W dużych miastach firmy deweloperskie wybierają również reklamę w formie megaboardów, których rozmiary przekraczają często 50 mkw, a największe z nich mają nawet 300 mkw. Dzięki takiej powierzchni bezsprzecznie przykuwają uwagę przechodniów. Za pomocą billboardów i plakatów prezentowane są najczęściej zdjęcia inwestycji, jednak po szczegółowe informacje zwrócić się trzeba do innych źródeł.

Ulotki i katalogi

Mogą służyć zarówno promocji firmy, jak i konkretnych projektów. Katalog promujący daną inwestycję powinien zawierać wszelkie informacje potrzebne klientowi przy wyborze mieszkania oraz wizualizacje,  które przybliżą obraz powstającego budynku.

"Katalogi prezentujące inwestycje są ogromnie ważnym narzędziem sprzedaży mieszkań. Klienta musi zainteresować prezentacja graficzna budynku, który dopiero osiągnie swój ostateczny wygląd. Doskonale wiemy, jak bardzo wizualizacje przyciągają uwagę klientów. Dlatego przy tworzeniu katalogu dla inwestycji Osada Czorsztyn postawiliśmy na oryginalne formy graficzne. Karty imitujące drewno oraz obrazki przypominające odręczne szkice, niewątpliwie przyciągają uwagę" – mówi Bartłomiej Rzepa, prezes Wawel Service.

Reklama prasowa 

To jedna z najbardziej tradycyjnych form reklamy. Jej  główną zaletą jest przeświadczenie, że słowo pisane jest bardziej wiarygodne, zatem tekst reklamy wzbudza większe zaufanie.  Istotnym czynnikiem wpływającym na skuteczność oddziaływania reklamy prasowej jest podział prasy  ze względu na częstotliwość ukazywania się (dziennik, tygodniki itd..), zasięg (ogólnopolski, regionalny) czy tematykę (ogólną bądź branżową). Umożliwia to dotarcie z reklamą do określonej grupy docelowej. Dla firm deweloperskich, podejmujących działania w określonym regionie, idealnym nośnikiem będzie prasa regionalna, której czytelnicy stanowią mieszkańcy danej okolicy. Nie mniej skuteczne są magazyny branżowe, poruszające tematykę nieruchomości. Tutaj reklama trafi wprost do zainteresowanych.

Reklama telewizyjna

Przywykliśmy już do przerywania filmów i programów spotami reklamowymi. Telewizja stała się najpopularniejszym środkiem przekazu informacji, wiedzy, rozrywki i uczestnictwa w kulturze. Codziennie towarzyszy członkom rodziny, wypełniając nie tylko czas wolny, ale także czas różnych zajęć domowych. Atakując najważniejsze zmysły człowieka (wzrok i słuch), zaciera różnice między wyobraźnią odbiorcy a rzeczywistością. Reklama telewizyjna dociera zatem do ogromnej rzeszy odbiorców, a dzięki swej formie może stać się najbardziej skutecznym narzędziem w walce o klienta.

"Najwięcej inwestycji Wawel Service realizuje w Krakowie i Warszawie, dlatego decydując się na reklamę telewizyjną postawiliśmy na telewizję regionalną. To daje nam możliwość dotarcia do konkretnej grupy naszych potencjalnych klientów" – mówi Prezes Wawel Service.

Strony internetowe i reklamy on-line

W dobie Internetu, to właśnie tutaj w pierwszej kolejności poszukujemy informacji. Strona internetowa firmy pełni funkcję wizytówki. Na firmowej witrynie powinny znajdować się informacje na temat samego dewelopera, jak i konkretnych inwestycji. Cenne dla zainteresowanych okażą się szczegóły realizowanych projektów, wykorzystanych materiałów budowlanych oraz aktualna lista dostępnych mieszkań.

"Na naszej witrynie taniemieszkania.pl klienci mogą zapoznać się z ofertą mieszkań segmentu popularnego.  Inwestycje z wyższej półki posiadają własne serwisy internetowe. Niezależnie od adresu strony, staramy się aby zawarte na niej informacje były szczegółowe i aktualne. Dzięki elektronicznej liście mieszkań Internauci mogą sprawdzić dostępne lokale, ich ceny oraz termin realizacji" – mówi Bartłomiej Rzepa.

Reklama on-Iine opiera się na zasadzie AIDA (Attention, Interest, Desire, Action) - dostrzeżenie, zainteresowanie, pragnienie i kupno. W zależności od segmentu sprzedawanych mieszkań, ich reklama koncentruje się na innych cechach produktu. Przy promocji mieszkań popularnych, największy nacisk kładzie się na cenę, a w dalszej kolejności lokalizację i standard wykończenia. Odwrotnie przedstawia się to w reklamie apartamentów, w której przede wszystkim podkreśla się lokalizację i wysoką jakość wykończenia.

Internet jest szybko wzbogacany o nowe formy dystrybucji reklam: podcasting, media tworzone bezpośrednio przez konsumentów; takie jak blogi, fora internetowe, portale społecznościowe. W rezultacie pozwala to na jeszcze bardziej skuteczne dotarcie reklamodawców do użytkownika.

Innowacyjne formy reklamy

Reklama wciąż ulega ekspansji. Zmieniają się nie tylko jej formy, ale i nośniki. Coraz bardziej popularną metodą jest product placement czyli lokowanie produktów w filmach i grach komputerowych. Ten oryginalny rodzaj reklamy wydaje się być przyszłościowy i daje deweloperom nowe możliwości.

"Lokowanie konkretnych inwestycji w grach komputerowych jest mniej nachalną formą reklamy, dzięki czemu może okazać się skutecznym zabiegiem marketingowym. Dlatego zdecydowaliśmy się na umieszczenie naszego osiedla Millenia Fort w wirtualnym świecie. Gracze mają możliwość zapoznać się z architekturą i zagospodarowaniem osiedla bez wychodzenia z domu. Być może później zapragną odwiedzić to miejsce również w świecie realnym" – mówi Bartłomiej Rzepa, Prezes Wawel Service.                                           
Trudno jest wyobrazić sobie dzisiejszy świat bez reklam. Jej formy i nośniki wciąż się rozwijają, dając coraz to nowsze możliwości dotarcia do potencjalnych klientów. Również deweloperzy zaczynają wychodzić poza znany schemat „ulotka i reklama w gazecie”, wykorzystując nowe technologie, takie jak Internet czy gry komputerowe. Jednak przeniesienie całej reklamy do sieci nie jest skutecznym rozwiązaniem. Do osiągnięcia sukcesu niezbędna jest  dywersyfikacja działań marketingowych czyli  odnalezienie odpowiedniego balansu pomiędzy różnymi formami promocji.
 

źródło: Times Square Public Relations

Czytaj także:

Warszawa – kłopoty krajowego lidera rynku mieszkaniowego

Zamknij [x]

Czytaj także:

Warszawa – kłopoty krajowego lidera rynku mieszkaniowego

Zamknij [x]